100 V girişli trafo ölçümü

Öğretmen27

Aktif Üye
Ustalarım merhabalar. Fotosunu gönderdiğim 100 V giriş trafolu olan bir hoparlör. Çalışmıyor diye bir arkadaş getirdi. Fotoda trafonun siyah kırmızı 10 watt 100 v girişi kablosu. 195 ohm gösteriyor. Çıkış ise siyah mavi 8 ohm yazıyor ama 2.2 ohm gösteriyor. Çıkış sargı kısa devre mi olmuş? Hoparlör 8 ohm gösteriyor o sağlam.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Ekler

• FOTO TRAFO.jpeg
    FOTO TRAFO.jpeg
    125.6 KB · Görüntüleme: 66
kısa devre olduğunu sanmam. zaten o tarafta az bi sargı olacak. hoparlörü ayırıp trafonun girişlerine sırayla 50hz ac gerilim vererek test edebilirsin. dönüşüm oranını bilmiyorum ama çıkış tarafında çok daha az tutarlı voltaj alınırsa ve trafo ısınmıyorsa sağlamdır.

kısa devre olduğunu sanmam. zaten o tarafta az bi sargı olacak. hoparlörü ayırıp trafonun girişlerine sırayla 50hz ac gerilim vererek test edebilirsin. dönüşüm oranını bilmiyorum ama çıkış tarafında çok daha az tutarlı voltaj alınırsa ve trafo ısınmıyorsa sağlamdır.
Trafoda yazan 8 ohm ile 8 ohmluk hoparlör sürüleceği anlamı mı çıkıyor acaba?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back