27MHz PSK demodulator

Haze

Aktif Üye
27MHz de 8 bit veri demodule edecek bir alici ihtiyacim var, hazir moduller yerine opamp ile yapmak istiyorum, biraz arastirdim ama blok semalardan oteye gidemedim, faz dedektoru mu yapmam gerekiyor, bu isi mcu ya yaptirmak istemiyorum, sanki biraz gereksiz gibi, tesekkurler.

Bu frekanslarda en etkili ve esnek çözüm SDR kullanmak. RTL SDR nin fiyatı oldukça uygun.

27MHz de 8 bit veri demodule edecek bir alici ihtiyacim var, hazir moduller yerine opamp ile yapmak istiyorum, biraz arastirdim ama blok semalardan oteye gidemedim, faz dedektoru mu yapmam gerekiyor, bu isi mcu ya yaptirmak istemiyorum, sanki biraz gereksiz gibi, tesekkurler.
ratio%20detector%20FM%20demodulator%20circuit%20diagram.gif

Fm dedektörü işe yarar.
Vout çıkışından 8 bit veri çıkış alınabilir.
Ama 27 mhz sinyali fm radyolardaki ara frekans olan 10.7mhz düşürmek lazım.
Bu devreyi trafo kullanmadan nasıl yapabiliriz?

balanced%20slope%20detector%20circuit%20diagram%20and%20animation.gif

Bu biraz daha sade ama nasıl çıkış alınacağı videoda anlatılıyor.

27 Mhz verici hangi modulasyonu kullaniyorsa alici tarafta da o modulasyonu cozen demodulator kullanacaksin.

Vericinde ne modulasyonu yapiliyor?

Ayni modulasyon diye bir modulasyon yok.

AM, FM, PM.

Eger verici kismini da sen tasarlayacaksan o zaman genlik modulasyonu en kolayidir. Sadece 1-0 yollayacagin icin ASK sinifi AM yapacaksin.

Onden bir desen sinyal yollarsin. Alici sinyale alisir. Ardindan datayi yollarsin.

Alici desen sinyali alir desen bitiminde data alinir.

Son düzenleme:
O zaman vericinin ne modulasyonu yaptigini bilmek zorundasin.

AM degilse ya FM dir ya da PM. Bunlar en temel olanlari. Turevleri de olabilir.

Vericinin datalari yok mu orda modulasyonun ne oldugu yaziyordur.

27MHz Vericinin psk modülasyon yaptığı kesin mi? Genelde bu frekans basit kumanda işlerinde kullanılıyor. OOK olarak çalışır. Çözmesi gerçekten kolaydır. 1 RF transistör sonrası diyot kondansatör veya op amp iş görür.

Bkz. Oyuncak araba.

OOK: Sinyal genliği değişmiyor.
On off çalışıyor

Son düzenleme:
Hayır genlik sabit. AM Modülasyon denemez .

yayın var yok şeklinde iletiliyor seri port gibi asenkron çıkış verir. 8 bit veya 80 bit..

Siz vericinin PSK olduğunu nasıl tespit ettiniz? Üretici tarafından verilen resmi bir bilgi midir?

sinyal sekli yaklasik boyle

Ekler

• Screenshot_20240930-230254_Brave.jpg
    Screenshot_20240930-230254_Brave.jpg
    50.2 KB · Görüntüleme: 9
Ya pardon soru basliginda PSK yazmissin. Mesajlarinin icinde modulasyondan hic bahsedilmeyince gereksiz tartisma yaptim.

ona bakmadim ama sinyal bu kadar kalabalik degildi olsa olsa 10khz gibi.
Bu şemada 10 mhz kristal var.
Onun yerine 27 mhz takılacak.
Kristal bulamazsan kristal yerine 27 mhz ayarlanmış bobin kondansatör paralel rezonans devresi kullanılacak.
Falstad hata yaptığı için onu koyamadım.
Ben bu devreyi AM kısadalga için kullanıyorum.
10uf çıkışından sinyal alırsın.
Osilatörün frekansı 27mhz ile antenden gelen (27 mhz±10khz)sinyalin 27 mhz kısmı birbirini götürür. Geriye 10 khz 8 bit sinyal kalır.
10 khzden büyük ise işe yaramaz. Islık çalmaya başlıyor. :)

@deneyci sagol ugrasmisin ama kafama takilan kisim, psk modulasyonda eger data 1(high) ise carrier signal once pozitif alternanstan baslayip taki data negatif(low) olana kadar tekrarliyor, eger sinyal negatif ten basliyorsa carrier signal negatif altarnastan baslayip taki data 1(high) olana kadar tekrarliyor, bu yapida amac faz degisimini alglamak, senin ornek bunu yapiyor mu, ben bu yapiyi algilamak icin faz dedektoru filan kurmak gerek diye dusunmustum.

@deneyci sagol ugrasmisin ama kafama takilan kisim, psk modulasyonda eger data 1(high) ise carrier signal once pozitif alternanstan baslayip taki data negatif(low) olana kadar tekrarliyor, eger sinyal negatif ten basliyorsa carrier signal negatif altarnastan baslayip taki data 1(high) olana kadar tekrarliyor, bu yapida amac faz degisimini alglamak, senin ornek bunu yapiyor mu, ben bu yapiyi algilamak icin faz dedektoru filan kurmak gerek diye dusunmustum.
Fm radyo sinyalini çeviriyor.
Faz modulasyonuda çevirmesi lazım.
Faz modulasyonunda 0(low) atıyorum 500hz ise 1(high) 1000hz. Terside olabilir.
Bunları ayırmak için çıkan sinyali filtre devresinden geçirmek gerekiyor.
rtlsdr radyoda çevirme işini bilgisayara yüklenen yazılımlar ile yapıyorlardı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,631
Üyeler
2,726
Son üye
chur

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back