30V / 5A AYARLI GÜÇ KAYNAĞI KISA DEVRE KORUMALI

Bilgin.055

Üye
Herkese merhaba;
Öncelikle aranıza yeni katıldım ve ilk katılım olarak bir proje paylaşmak istedim ve buraya bu konuyu açmamın sebebi hem yeni başlayan arkadaşlar için faydalı bir bilgi, hemde hobi amaçlı bu işler ile uğraşanlar için güzel bir proje olduğunu düşündüğüm için.

Bu devre internet sitelerinde minimum 300 TL civarlarında satışı olan bir devre. Bir yandan para vermek var, diğer yandan kendinizin uğraşa uğraşa oluşturduğu bir devre var. En azından birşey yansa etse hemen müdahale etme durumunuz var.

Devre girişinde max: 30 volt ve max: 5 amper akım verebilen aynı zamanda kısa devre olarak, çıkıştaki devreyi ve güç kaynağınızı koruması için tasarlanmış devredir. Fakat ben bu devreye bir adet daha TIP3055 ekleyerek 10 amper akım verebilen hale getirdim. Devreyi yapacak, oluşturacak olan arkadaşlara şimdiden kolay gelsin diyorum, sağlıcakla...

30volt 10amper.JPG

Last edited by a moderator:
Şema da eklerseniz daha iyi olur.. satılan hazır devreye ekleme yapmışsınız.. orjinal devre ve eklenmiş devreyi kastediyorum..

Alinti yapilan Youtube kanali ve devrenin paylasildigi konu. Alinti yaparken kaynagi gostermek etik olur.

Not : Eneee, yorum yapmisim ben bu videoya. :cheeky1: :cheeky1:

Bir DT-830D de kendini bir şekilde videoya dahil etmiş :cheeky5::katil2:

Ne videoda nede açıklamasında bir şema verilmemiş. Nereden alındığı da belli değil. Durum böyle olunca güç kaynağı iyi midir, değil midir, limitasyonları nedir hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Yapan da artık şansına yapmış olur, ya işine yarar yada yaramaz ...

Bu devreyi bende yaptım ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Trafo bağlantısı yaptım fakat fazla verim alamadım 18volt 7amper adaptör ile araya voltaj yükseltici modül ekledim ve 30volta sabitledim. Haliyle adaptörün amperine istinaden 5amperlik bir akım çekiminde bulundum ve sonuç gayet başarılı. Devre şeması malesef ki yok fakat bu konuya siz değerli insanlar da el atarsa çok güzel olur. Ben sadece yeni başlayacak olan arkadaşlara bir vesile de bulundum.

Bu devreyi bende yaptım ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Trafo bağlantısı yaptım fakat fazla verim alamadım 18volt 7amper adaptör ile araya voltaj yükseltici modül ekledim ve 30volta sabitledim. Haliyle adaptörün amperine istinaden 5amperlik bir akım çekiminde bulundum ve sonuç gayet başarılı. Devre şeması malesef ki yok fakat bu konuya siz değerli insanlar da el atarsa çok güzel olur. Ben sadece yeni başlayacak olan arkadaşlara bir vesile de bulundum.
Araya baska devre sokmaniza ragmen 5A verebildiyse cok cok iyi. 18V x 7 A = 126W trafo gucu yapar. Bunun zaten 10W'i kopru diyotta kaliyor. 115W'i SMPS'e giriyorsunuz. Verimi %90 olsa 105W gibi bir cikis alabilirsiniz. 105W /30V = 3.5A alabilmeniz gerek SMPS voltaji sabit ise. Bu durumda 5A cikis vermesini beklemezdim acikcasi.

Ben sadece yeni başlayacak olan arkadaşlara bir vesile de bulundum

Paylaşım için teşekkürler. Seni eleştirmiyorum. Şemasının olması öğreticilik açısından önemli. Hobiye yeni başlayan gençlerin veya bu işin eğitimini alanların devrenin çalışmasını anlamalarını, ezberden gitmemelerini istediğim için yazdım.

Seviyom ben 830'u, canim benim. 80 Tl ile mucize gerceklestiriyor alet. Yurtdisinda 1-1,5$ a satiyorlardir bunu.

Bende de var bir tane. Ona bakıp diğer multimetreme şükretmek için bulunduruyorum :facepalm1:

Bu konuda haklısınız bende ilk başta şemasını çok araştırdım ama bulamadım. Kendim oluşturmak istedim fırsatım olmadı. @M3ric Yapmış olduğunuz hesaplama doğrultusunda devreyi birde daha yüksek amper lerde denemek istedim ama bende 70watt 12voltluk bir oto ampulü ile denediğim de 4.7ampere kadar çıkabildim ve Max. 12 volt gerilim elde ettim her ne kadar 30volt giriş olsada adaptör pek bu devreye yetmedi.
Paylaşım için teşekkürler. Seni eleştirmiyorum. Şemasının olması öğreticilik açısından önemli. Hobiye yeni başlayan gençlerin veya bu işin eğitimini alanların devrenin çalışmasını anlamalarını, ezberden gitmemelerini istediğim için yazdım.

Günümüzde SMPS fiyatları çok makul. Bu geleneksel ısınan devreyi tercih etmek için pek sebep yok gibi.

Ayarlanabilir olması cazip bir şey gibi görünüyor. Fakat bu devrede ısı olarak kayıp çok fazla olacaktır.
Çıkışta 30V 5A alabilmek için girişte kullanılacak saclı trafo köprü diyod kondansatör gibi elemanları düşünürsek sadece bunların ağırlığından kaçınmak üzere smps tercih edilebilir.

Girişe smps bağlayalım, çıkış yine böyle olsun ve ısınsın?

Bu da hiç hoş olmaz.

Analog guc kaynaklarini isiniyor diye hemen harcamamak lazim.

SMPS ile en kucuk elde edebilecegin ripil kac mV olabilir?
Ani yuk degisimlerinde kim daha hizli tepki verebilir?
Hangisi daha cok RF yayar?

Analog guc kaynaklarini isiniyor diye hemen harcamamak lazim.

SMPS ile en kucuk elde edebilecegin ripil kac mV olabilir?
Ani yuk degisimlerinde kim daha hizli tepki verebilir?
Hangisi daha cok RF yayar?
bizim merdiven altı smps'ler biraz gürültücü.

hp marka bir yazıcının smps'ini kullandık geçen gün riplle biraz üstün körü ölçtük ama 4mV civarındaydı.
topraklama çok başarılı yapılmış devrenin bütün köşlerine toprak dönmüş akım çeken iletken boyutu kadar toprak iletkeni çizilmiş.

başarılı bir smps analog psu ile rekabet edebilecek seviyededir.

Elektronige aykiri bir iddia.

SMPSler sadece ve sadece verim acisindan analog guc kaynaklari ile yarisabilir. Bir de hacim ve agirlik acisindan

Smps mecburen RF ve EMİ yayar. Kare dalga ile çalışıyor. Harmonikleri teorik olarak frekansın tek katlı üstlerinde sonsuza kadar uzanır.
Tabii ki iyi yapılmış bir smps güç kaynağı mümkündür. Ama bunu ticari anlamda yapıldığını görmedim.

Smps mecburen RF ve EMİ yayar. Kare dalga ile çalışıyor. Harmonikleri teorik olarak frekansın tek katlı üstlerinde sonsuza kadar uzanır.
Tabii ki iyi yapılmış bir smps güç kaynağı mümkündür. Ama bunu ticari anlamda yapıldığını görmedim.
smps kullanıp müthiş çalışamlar ortaya çıkan birçok işletme biliyorum hemde seri üretimde o devreleri ile çalışıyorlar.

mesela danfoss genelde ısıtma/soğutma kontrolcüleri ve yardımcı elemanları üretiyorlar.
ac220/110 girişli bir kontrolcüsü smps ile çalışıyor ,tamamen analog okuma yaptığı halde adc salınım kararsızlık şikayetimiz hiç olmadı.

aynı şekilde siemens s7-200 serisi cpu'larında yine smpsli modelleri var bunların analog okuma yapabilenleride de şikayetim olmamıştı bizzat kullandım.

ama gidip 100 liraya smps alalım araya lineer koyalım filtre yapalım analog referans entegresi ile adc'yi izole edelim yine kararlı çalışma görmemiz zor.

bu güne kadar hepimizin aldığı 100-200 lira bandındaki smps'ler bize ön yargı oluşturuyor yeterince kaliteli ve maliyetten kaçılmamamış smps düz trafolu yerine kullanılabilir benim görüşüm.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back