LM358 0-30 VOLT 0-5 AMPER VOLTAJ VE AKIM AYARLI GÜÇ KAYNAĞI

Kazasker

Aktif Üye
Slm değerli dostlarım. boş zamanlarımda uğraşıp çizdiğim ve bu gün montajını ve ilk testlerini yaptığım devreyi paylaşacağım. devrede opam olarak lm358 ve transistör olarak 2sc5200 kullandım. akım ayarı ve kısa devre koruması mevcut. şeması yok. biraz karışık devreleri harmanlayarak yaptım. elektronik bilgim çok derin olmadığından hassas bir çalışma yapamadım. tam olarak olması gereken değerler adım kendimce. elektroniğin ilkelerine aykırı bir devre olmuş olabilir. zaten kontrol edersiniz. şimdiden herkesten özür dilerim. devrede akım sınırlaması ve kısa devre kontrol trimpotu mevcut. detaylar aşağıda .
düz.jpg

LM358GÜÇ KAYNAĞI 2.jpg

NOT: testler sonucunda hatalar düzenlendi.
devre bu hali ile 30 volt çıkış vermekte. opam beslemesi 24 volt.

Ekler

• lm358 güç kaynağı.rar
    31.7 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleme:
Gayet güzel çalışma olmuş, özenmişsiniz belli elinize sağlık. İyi günlerde kullanın...

Elinize saglik, guzel olmus. Iki seyi merak ettim. Devrede gerekli gordugunuz yerlerde soket kullanmissiniz, renkli kablo icin neden kullanmadiniz? Bir de cikista sabit deger verip oyle mi birakacaksiniz? Buyuk pot yerine minnaklardan monte etmissiniz de.

Ben bu tur bir devre yaparken transistorleri mumkun oldugunca birbirinden uzak yapiyorum, sogutucu uzerinde aralarina fark koymaya calisiyorum. Boylece sogutucu uzerine daha iyi isi dagilimi oluyor gibi geliyor bana. Belki de dogru degildir, sadece ben oyle dusunuyorumdur.

Bu devrenin girisine kac volt vereceksiniz? Ornegin girise 35V verip cikistan 5V - 5A almak isterseniz devre uzerinde 150W guc kaybi olacak. Girise ayarli SMPS uzerinden degisken guc vermeyi dusundunuz mu? Ben oyle yapmistim kendi guc kaynagimda. XL4016 ile trafonun cikisini lineer devremin 3V uzerine ayarlayip birakiyorum. BOylece devreye cok fazla yuk binmiyor. Isinmiyor ve asiri guc kaybi olmuyor. Cikista da SMPS'in gurultusu gorunmuyor osiloskop ile baktigimda.

Elinize saglik, guzel olmus. Iki seyi merak ettim. Devrede gerekli gordugunuz yerlerde soket kullanmissiniz, renkli kablo icin neden kullanmadiniz? Bir de cikista sabit deger verip oyle mi birakacaksiniz? Buyuk pot yerine minnaklardan monte etmissiniz de.

Ben bu tur bir devre yaparken transistorleri mumkun oldugunca birbirinden uzak yapiyorum, sogutucu uzerinde aralarina fark koymaya calisiyorum. Boylece sogutucu uzerine daha iyi isi dagilimi oluyor gibi geliyor bana. Belki de dogru degildir, sadece ben oyle dusunuyorumdur.

Bu devrenin girisine kac volt vereceksiniz? Ornegin girise 35V verip cikistan 5V - 5A almak isterseniz devre uzerinde 150W guc kaybi olacak. Girise ayarli SMPS uzerinden degisken guc vermeyi dusundunuz mu? Ben oyle yapmistim kendi guc kaynagimda. XL4016 ile trafonun cikisini lineer devremin 3V uzerine ayarlayip birakiyorum. BOylece devreye cok fazla yuk binmiyor. Isinmiyor ve asiri guc kaybi olmuyor. Cikista da SMPS'in gurultusu gorunmuyor osiloskop ile baktigimda.
Teşekkür ederim. Potanslarin soket aralıklarını yanlış yapmışım. Pinler uymadı bende ondan kablolu yaptım.
Sürücü transistor ve besleme için kullanılan 7812 kartta kalacak. Ana transistörler ayrı bir sogutucuya takıldı. Aslında bunları da pinlerle büyük sogutucuya takmak istedim ama üşendim kablolarin pinlerin ucunu takmaya

Devreye 2x13 volt verecegim bunu da çift yönlü bir düğme ile ihtiyaca göre sekonder değiştireceğim. 13 ve ihtiyaç olursa 26 volt diye. Aslında sekonder değiştirmeyi transistörlü yapacaktım beceremedim. Hep kısa devre oldu pes ettim. Bugün biraz test ettim ama trafo baglamadim mevcut güç kaynağından besledim. Yarın detayları atarım. Montaj plakasını hazır. Ufak tefek LED lehimleme kaldı..

slm
devreyi montajladım ac voltaj verdim.
2x13.50 volt 150w 5Amper trafo. opam besleme voltajı 24 volt. (lm358 max 32 v)
ilk paylaşım yaptığım hali ile zener 13-18 volt regüle devresi 7812 ile yapılırsa çıkışta devre max15 volt veriyor.
ben regüle olarak 7824 ile değişim yapıp zeneri 30 volt kullandım. 30.3 volt civarı çıkış aldım. ama test esnasında 2n5551 in bd140 ı sürdüğü direnci yaktım yerine elimde olan 560ohm takınca 29 volt olarak son voltaj ortaya çıktı. voltaj 0 volta kadar iniyor. devreye 2x13.50 voltluk trafo ile güç verdim. basit bir 2 yönlü anahtar ile sekonder seçici yaptım. ilk sekonderde 15 .50 volt alıyorum 27 volt sekonderde 29 küsür volt aldım. akım ayarı çok hassas değil ama sıfıra kadar düşüyor. muhtemelen potanstan kaynaklanıyor olabilir. kıs devrede mcr-100 tristörü kullandım. (yamyam abinin devresinden devşirme ) genel itibariyle 5,20 amperde kısa devreye geçecek şekilde ayarladım. bunun dışında 1 voltta bile kısa devre ettiğimde koruma devreye giriyor. daha önce kullandığım sistem işime çok yaradı.
bunların dışında herşey istediğim gibi. devre gayet güzel çalışıyor. bir de lm324 ile bir devre harmanlamıştım . kartı bulursam onu da denerim paylaşırım
IMG_20230915_105202.jpg
IMG_20230915_150049.jpg
IMG_20230915_160550.jpg

Son düzenleme:
Hazırladığım plakayı yerine koydum. Sorunsuz yerleşti. Ayrıca mevcut kutuya geçen hafta PC güç kaynağından sabit çıkışlı güç kaynağı da yapmıştım. Üstte de lineer ayarlı regule katı var.
IMG_20230915_162223.jpg
IMG_20230915_162228.jpg
IMG_20230915_162507.jpg
IMG_20230915_162500.jpg

Bitmiş hali bu. Üstteki regule devrede soldaki iki küçük düğme sabit AC çıkış veriyor. 2x13 volt. Sağdaki bizim yeni devre. Kırmızı tuş roleye kadar ki devrenin elektrigini kesiyor . Yeşil tuş reset tuşu. En ortadaki LED fan turboo hizdayken yanıyor.
Alt taraf PC güç kaynağı sabit çıkışlı devre. 1 adet USB çıkış ve çakmak çıkışı ilave ettim. Şimdilik elimin altında kullanacagim. İleride iyileştirmeye devam edeceğim..
IMG_20230915_162758.jpg

IMG_20230915_162750.jpg
IMG_20230915_162732.jpg

Kutusu gayet şık, derli toplu güzel bir çalışma olmuş. İçinin işçiliğini de çok beğendim. Benimki gibi açınca bağırsakları(!) fışkırmıyor. :cheeky1::dans2:

Eline sağlık. Küçük bir varyak da koyarsan içine ayarlı AC de yapabilirsin :)

benimki de hala bana öyle geliyor . güç kaynaklarında kablolama çok fazla oluyor bir noktadan sonra elinle sıkıştırıp kapağı kapatıp vidalıyorsun. sonra açınca bam bam :katil1:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back