30V / 5A AYARLI GÜÇ KAYNAĞI KISA DEVRE KORUMALI

Dusuk sinyalleri isleyen analog devreler hep ama hep lineer regulatorlerle beslenir.

Ustelik duruma gore bazen, hazir analog regulator cipleri yerine ayrik cok dusuk gurultulu yuksek frekansli transistorlerle regulator devreleri tasarlanir.

Digital teknoloji analog teknolojiden daha yavas calisir. Cunku birisinde clock frekansi limiti varken analog teknolojide limit kullanilan yariiletkenlerle olusturulan sistemin band genisligiyle sinirli.

Birisinde quantalama varken digerinde epsilon gibi en kucuk voltaj degisimi.

Siz halen siradan digital yuklerin guc kaynaklarini ornek veriyorsunuz. Analog isler icin analog guc kaynaklari gerekir.

Fakat yanlis anlasilmis olmayayim. Ilk devre analog bir guc kaynagi. Bunun onune smps koyup koymamaniz onemli degil.

Eger ki dusuk sinyallerle ugrasan analog devrelerinizi anahtarlamali calisan guc kaynaklariyla yada regulatorlerle calistirabiliyorsaniz bravo.

Bir ara scopunuzu acip analog devrelerin beslemesine bir goz atin.

Son düzenleme:
12volt düşük gürültülü, hazır ticari model satılıyor mu?

Ben lineer güç kaynaklarının yapısına baya hakim oldum. İstediğim gibi bir kaynak tasarlayabiliyorum. Sw mod güç kaynaklarında lineerde olduğu gibi 0-50v 0-10a gibi büyük çalışma aralıkları mümkün mü?

SW Mode regulatorlerde tek bir bobin ile bu dedigini yapmanin yolu yok. Ama siradisi ve maliyetten kacinilmamis bir tasarim pek ala olabilir.

Ben lineer güç kaynaklarının yapısına baya hakim oldum. İstediğim gibi bir kaynak tasarlayabiliyorum. Sw mod güç kaynaklarında lineerde olduğu gibi 0-50v 0-10a gibi büyük çalışma aralıkları mümkün mü?
owon 0-60V 0-5A yaptığı bir smps var.
çok daha büyük aralıklar mümkün

Step down regulatorlerde tasarima baslarken, giris gerilimi, cikis gerilimi, frekans, duty, akimdaki ripil ve yuk akimina gore L enduktansi hesaplanir.

Sen bunlardan birisini degistirdiginde enduktans degeri bir tarafa firlar gider. O yuzden ayarli smps yapmak cok sikintili.

Enduktansi mesela motorla degistirilebilen bir bobin yada ara uclari olan ve role ile degeri secilebilen bobin isleri kolaylastirir.

Flyback modunda belli aralikta bir seyler yapilabiliryor.

Fakat eger 0..50V 0..10A araliginda ripil degismesin denirse o zaman mevcut topolojiler bildigim kadariyla ise yaramaz.

Fakat onde ayarli smps arkada gene ayarli lineer guc kaynagi ile yapilabiliyor. (ripil sorunu cozuluyor). Bu durumda mesela 10VDC istendiginde asiri ripilli da olsa smps 14v uretiyor, onun arkasindaki analog guc kaynagi 14v dan 4 v kayipla 10v uretiyor. Boylece ripil sorunu cozulurken isi kayibi minimize edilmeye calisiliyor.

Son düzenleme:

Bende de RD6018(60v-18A) +meanwell smps güc kaynağı var 1080W oldukca iyi ayrıca şarj prob ucuda var akü lion pil vs şarj edebiliyorsun.
wifi, usb pc, android uygulaması da var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back