30V - 5A İyileştirilmiş Demonte Güç Kaynağı

reis iyi izledim seni. :) . ben okul, iş ve ev arasında kayboldum bi ara. bi ara antalyaya geldim arayım dedim müsait olamadım. bu rada boş ta durmadım. bi tatile gidip geleyim deneyimleri paylaşıp biraz zılgıt yiyeyim sizden :)
Paylaş tabi ya. Elektroniğe başladığımda ilk arkadaşlarımdan dın. Artık yüzünü gören cennetlik oluyor :D

Gökhan bu projenin hedefi hala başlıktaki gibi 30V/5A mi yoksa değişti mi?
30v 5A ama benim yaptığım değil.
Bu piyasada satılan demonte güç kaynağının Timur abi tarafından İyileştirilmiş hali.
Ben aynı şemaya pico katarak biraz işlevselleşmiş halini ayrıca yapıyorum.

@taydin , Bu devre şönt üzerinde düşen gerilimi kompanze etmiyor. Doğru mu?

10v çıkış ayarladık. Şönt üzerinde 1V düşüyor olsun. Çıkış aslında 10 ayarlamamıza rağmen 9V öylemi?

@taydin , Bu devre şönt üzerinde düşen gerilimi kompanze etmiyor. Doğru mu?

10v çıkış ayarladık. Şönt üzerinde 1V düşüyor olsun. Çıkış aslında 10 ayarlamamıza rağmen 9V öylemi?

Bunun cevabını vermek için voltaj regülasyon opamp inin (U10) girişlerinin nereye bağlı olduğuna ve opamp şasesinin neresi olduğuna bakman lazım.

Opamp şasesi, güç kaynağı çıkışının şasesi. Eviren giriş, voltajı güç kaynağı çıkışından alıyor. Evirmeyen girişte ise referans voltajı var. Bu durumda U10, güç kaynağı çıkış şasesi ile güç kaynağı çıkış + sı arasında ayarlanan voltajın olduğunu garanti edecek. Şönt üzerinde düşen gerilimin hiçbir etkisi olmayacaktır.

Ama işte herşeyin bir "ama" sı var :) bu güç kaynağından 5 A çekiyorsan, R38 in sağı ile J10 un 2 numarası arasındaki telde belirgin gerilim düşecek. O yüzden R36 nın sağ tarafını mümkün olduğunca güç kaynağının çıkış banana jack'larına bağlayacaksın. Böylece en azından banana'larda mükemmel voltaj regülasyonunu garanti edersin. Sonrasında tabi adamın bağladığı kablolarda da gerilim düşecek, ama o artık senin sorunun değil. Onu da engellemek için "sense" uçları olan bir güç kaynağı yapmak lazım. Hmm, bu da bir sonraki iyileştirme olabilir :)

Peki abi devreyi anlamama yardım edersen sevinirim.

Gördüğüm kadarı ile Q4 sadece koruma amaçlı. Ac kesilirken çıkışın kapalı kalmasını sağlıyor.

1. U10 voltaj regülasyonu. Peki negatif gerilime neden ihtiyaç duyuyor. Çıkışı sıfır olsa transistörler kapanmaz mı?

2. Yine aynı zorum U6 için. Bunun içinde negatif besleme gerekli mi? Akım limitleme için çıkışını 0 potansiyeline indirmesi yeterli değil mi?

Yani bu devrede negatif besleme neden var?

Peki abi devreyi anlamama yardım edersen sevinirim.

Gördüğüm kadarı ile Q4 sadece koruma amaçlı. Ac kesilirken çıkışın kapalı kalmasını sağlıyor.

1. U10 voltaj regülasyonu. Peki negatif gerilime neden ihtiyaç duyuyor. Çıkışı sıfır olsa transistörler kapanmaz mı?

2. Yine aynı zorum U6 için. Bunun içinde negatif besleme gerekli mi? Akım limitleme için çıkışını 0 potansiyeline indirmesi yeterli değil mi?

Yani bu devrede negatif besleme neden var?

Q4 ün amacı, negatif besleme oluşana kadar çıkışı kapalı tutmak. Bu AC kesilirken de gerekli, AC ilk açıldığında da gerekli.

Negatif gerilimin amacı, güç kaynağı çıkışında 0 V elde edebilmek. Normalde opamp çıkışları hiçbir zaman besleme voltajlarına eşit olamıyor, birkaç volt fark oluyor. Eğer negatif gerilim olmasaydı ve Vss şaseye bağlı olsaydı, çıkış voltajını 0 V a indirmek mümkün olmazdı. Rail to rail opamp'lerle bu sorun aşılabilir ama onların da başka sıkıntıları var o yüzden en mantıklısı negatif besleme kullanmak.

U6 için de benzer bir gerekçe var. Opamp girişlerinin besleme voltajlarından mümkün mertebe uzakta olması lazım ki sınırları zorlamayasın. Yoksa U6 nın Vss girişi şase olursa, hem eviren hem evirmeyen giriş Vss ye çok yakın olacak.

Bir soru daha.

R36 ya bağlı paralel C18 in çalışma prensibi nedir.

O kondansatörün amacı feedback döngüsünün kararlılığını sağlamak ve osilasyonu engellemek. Ama bence onu sırf "stabilizasyon yaptık" diyebilmek için koymuşlardır, yoksa Çinli bunun testini yapmamıştır. O testi yapmak için de zaten özel cihaz lazım, konu hakkında benim de tecrübem yok.

Güç kaynaklarının döngü kararlılığı (loop stability) testini yapan de fakto en yaygın kullanılan cihaz, Omicron Labs'in Bode 100. Bu cihaz aslında bir VNA (Vector Network Analyzer). Normalde VNA ları RF ile ilişkilendiririz, ama Bode 100 ün özelliği 50 MHz e kadar çalışıyor ve çok yüksek duyarlılık çözünürlükle çalışıyor. Yıllardır benim istek listemde duruyor ama bizim gümrüğün şerrinden bir türlü cesaret edemiyorum almaya, cihaz zaten pahalı bir de cihazın fiyatının iki katı bizim gümrüğe vermek istemiyorum.

1658148579668.png

Güç kaynaklarının döngü kararlılığı (loop stability) testini yapan de fakto en yaygın kullanılan cihaz, Omicron Labs'in Bode 100. Bu cihaz aslında bir VNA (Vector Network Analyzer). Normalde VNA ları RF ile ilişkilendiririz, ama Bode 100 ün özelliği 50 MHz e kadar çalışıyor ve çok yüksek duyarlılık çözünürlükle çalışıyor. Yıllardır benim istek listemde duruyor ama bizim gümrüğün şerrinden bir türlü cesaret edemiyorum almaya, cihaz zaten pahalı bir de cihazın fiyatının iki katı bizim gümrüğe vermek istemiyorum.

18447 eklentisine bak
Ülkemiz herhangi bir yurt dışı bağımız olsun istemiyor diye algılıyorum.
Birkaç gündür(bayram öncesi ve şimdi) Pasaport peşinde koşuyorum üniversite tercihinden sonra ufak bir gürcistan ziyareti yapacağım.
Öğrenciliğin son demini kullanıp;

220 lira pasaporta verdim
150 lira da Türkiye gürcistan geçiş ücreti.
150 lira da Gürcistan Türkiye geçiş ücreti.
Yol parasını daha hesaplamadım.
Sadece benim gidip gelme evrak masrafım 520 lira.

Birde oradan alacaklarım var.
Hedefim oradan skop, arabanın motor kontrol ünitesi, sıcak hava ve kalem havya istasyonu alıp geri gelmek.
Gitmeden konu açacağım zaten bununda fiyatını araştırmayı denerim orada.

lm324 ile kendi kafama göre birkaç deneme yaptım. Negatif gerilim olmadan çıkış 1-2mV seviyesine iniyor. Bu benim için sıfır sayılır. Gerilim regülasyonu oldukça iyi oldu. Akım regülasyonu konusunda ise sıkıntı yaşadım. Feedback üzerindeki C18 in mutlaka olması gerektiğini ve önemli olduğunu anladım. Evde scop olmadığı için detaylı gözlem yapamadım ama c18 olmaz ise çıkıştaki kapasite çok ısınıyor.

Direnç değerleri, transistör kazançları ve osilasyon kondansatörlerini göz ardı ederek aşağıdaki yapı temelde aynı yapı. sadece negatif gerilim yok. Bu yapıya bir itirazın var mı? Aslında ben şimdi daha iyi anlıyorum. Negatif besleme bir miktar marj bırakıyor...

1658149448717.png

1658149730811.png

lm358 rail to rail değil ama çıkışı sıfıra iniyor. Ancak esas sıkıntı eklediğim şemaya göre soldaki opamp ın girişine negatif gerilim gidebilir Bu durumda akım limitleme yapacağına çıkışı allah ne verdiyse moduna sokabilir. Hımm tamam negatif gerilim gerekli...

Birde bu devrede başka bir sıkıntı var sanki. Çıkış kısa devre olunca, kısa devre akımıda 5A olacak. 30V gerilim bu sefer çıkış transistörlerindeki balancer dirençlere binecek... Bu durumda dirençlerin 150W olması gibi saçma bir durum oluyor. Sanki bu sistem bir kısa devre korumaya ihtiyaç duyacak...

Birde bu devrede başka bir sıkıntı var sanki. Çıkış kısa devre olunca, kısa devre akımıda 5A olacak. 30V gerilim bu sefer çıkış transistörlerindeki balancer dirençlere binecek... Bu durumda dirençlerin 150W olması gibi saçma bir durum oluyor. Sanki bu sistem bir kısa devre korumaya ihtiyaç duyacak...
Abi yoksa süpriz bir güç kaynağı devresi mi göreceğiz?

lm324 ile kendi kafama göre birkaç deneme yaptım. Negatif gerilim olmadan çıkış 1-2mV seviyesine iniyor. Bu benim için sıfır sayılır. Gerilim regülasyonu oldukça iyi oldu. Akım regülasyonu konusunda ise sıkıntı yaşadım. Feedback üzerindeki C18 in mutlaka olması gerektiğini ve önemli olduğunu anladım. Evde scop olmadığı için detaylı gözlem yapamadım ama c18 olmaz ise çıkıştaki kapasite çok ısınıyor.

Direnç değerleri, transistör kazançları ve osilasyon kondansatörlerini göz ardı ederek aşağıdaki yapı temelde aynı yapı. sadece negatif gerilim yok. Bu yapıya bir itirazın var mı? Aslında ben şimdi daha iyi anlıyorum. Negatif besleme bir miktar marj bırakıyor...

18448 eklentisine bak

Bu bizim güç kaynağından farklı bir devre, o yüzden bunun hakkında bir yorum yapamayacağım :) Ama o feedback kondansatörünün olmaması, özellikle de simulatörde bir sıkıntıya sebep olmaması lazımdı. Döngü stabilitesi, güç kaynağın dinamik performansı ile ilgili bir konu, yani ani yük gelecek veya yük ani olarak kalkacak. Yoksa statik olarak çıkışa yükü bağladın, o kondansatörün bir fark yaratmaması lazım.

Bu bizim güç kaynağından farklı bir devre, o yüzden bunun hakkında bir yorum yapamayacağım :) Ama o feedback kondansatörünün olmaması, özellikle de simulatörde bir sıkıntıya sebep olmaması lazımdı. Döngü stabilitesi, güç kaynağın dinamik performansı ile ilgili bir konu, yani ani yük gelecek veya yük ani olarak kalkacak. Yoksa statik olarak çıkışa yükü bağladın, o kondansatörün bir fark yaratmaması lazım.

Bir ara test edersen sök bakalım statik yük ile ne olacak... Gerçi şimdi senin şemaya bakıyorumda tüm kondansatörler bir biri ile öyle yada böyle ilişkili. Akım regülasyonunun esas sıkıntısı aç-kapa mantığına dayanması niyayetinde akım ayarına göre karşılaştırma sonucu opamp çıkışı bir o yana bir buyana allah ne verdi ise salınmak istiyor...

Akım sınırlamayı test ettim düzgün çalışıyor. Sadece tam olarak ayarlanan akımı çekiyorsan çıkış salınıyor. Tam olarak ayarlanan akımı çekmek de çok zor, değeri denk getirmek için baya uğraşmak gerekiyor. Normal bir kullanım senaryosu da değil zaten. Ben diyelim 200 mA çekecek bir yük bağlayacağım, güç kaynağının akım sınırlamasını 200 mA yapmam. 300 yaparım, 500 yaparım, yani biraz fazla veririm.

Akım sınırlamayı test ettim düzgün çalışıyor. Sadece tam olarak ayarlanan akımı çekiyorsan çıkış salınıyor. Tam olarak ayarlanan akımı çekmek de çok zor, değeri denk getirmek için baya uğraşmak gerekiyor. Normal bir kullanım senaryosu da değil zaten. Ben diyelim 200 mA çekecek bir yük bağlayacağım, güç kaynağının akım sınırlamasını 200 mA yapmam. 300 yaparım, 500 yaparım, yani biraz fazla veririm.
Ayarlanan akımın altında çekersen de salınıyor mu? Salınım nekadar hatırlıyormusun. 5-10mV gibimi?

Birde zihni sinir sorum şu. Ledi bağladık 20ma çekiyor. Akımı 18ma ayarladık. Ledi söktük. Voltajı sona dayadık. Sonra ledi bağladık ve akım regülasyonu nedeni ile voltajın hızlıca aşağı inmesini bekliyoruz. Soru şu led hayatta kaldı mı?

Ben bunu korad ile bir deniyim...

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back