30V - 5A İyileştirilmiş Demonte Güç Kaynağı

Evet biraz daha iyileştirdim şu an akım limitlemede en fazla 100mv pp görüyorum. Bu kabul edilebilir değer mi?

Sabit voltaj modundan ripple 5 mV ise, sabit akım modunda da ripple değerinin aynı olması lazım. Ama benim karttı sabit akım modunda ripple ölçümü yapmadım o yüzden yanlış da olabilir bu.

Mantıken biraz artmalı ama ne kadar emin olamıyorum. Gerilim modunda temiz bir referansı verdiğimiz halde 5mv ripple oluyor. hali ile şönt üzerinde de bu salınım var. Yani akım moduna girdiğimizde referansımız temiz değil. salınımlı... Bu birinci neden. İkinci neden ise opamptan kaynaklı osilasyonlar... Müsait olduğunda ölçebilir isen çok makbule geçer.

Bir vatandaş kartın potansiyelinin farkına varıp çinde renk renk bastırmış. Malzemesiz olarak 99₺ den satışta :)

Screenshot_20220922-143127.png

Dün biraz devreme bakar gibi oldum ama daha tam ilham gelmemiş. Pc başında uykum geldi. Gözlerimi açamadım bir an.

1.mesajdaki çizim çinde bastırılmak için büyüktü. Bu gün 100mm X 78mm olarak düzenledim. Gece mesaisi çıktığından foruma aktaramadan evden çıktım. İlk fırsatta inşallah 1.mesajı güncelleyeceğim.

Son düzenleme:
Yeni çizimleri 1.mesaja ekledim. Bu hali ile çinde bastırılabilir boyuta geldi.
@taydin abi. Geçmiş zaman olduğu için hatırlayamadım. Bu şemada D5'i 12v kullanmışım. Benim diğer pico lu şemada 36v kullanmışım.
Bu şemada 12V yetiyor muydu?

D5 kesinlikle 36 V olması lazım. Eğer 12V yaparsan, çıkıştan en fazla 10V alırsın. Bir de iki transistör paralel bağlayıp 5A yapmışsın bunu. Bu durumda iki tane 2N3055 baz akımını bir tane BD135 taşıyor. Onun baz akımını da MC34071 sağlıyor. MC34071 yeterli akımı verebilecek mi şu anda emin olamıyorum. Bunu mevcut PCB ile deneyip netleştirmek lazım önce.

D5 kesinlikle 36 V olması lazım. Eğer 12V yaparsan, çıkıştan en fazla 10V alırsın. Bir de iki transistör paralel bağlayıp 5A yapmışsın bunu. Bu durumda iki tane 2N3055 baz akımını bir tane BD135 taşıyor. Onun baz akımını da MC34071 sağlıyor. MC34071 yeterli akımı verebilecek mi şu anda emin olamıyorum. Bunu mevcut PCB ile deneyip netleştirmek lazım önce.
Aynı dosya içinde 5 farklı çizim var. Benim beyin yandı galiba. Düzelteyim onları.
Fidenin sayesinde çinde bastırdığım picolu olan PCB önümüzdeki hafta içi bana ulaşır diye düşünüyorum. Onda gerekli testleri yaparız.

Opamp'i korumak icin aklima bir fikir geldi. Opamp beslemesine bir tane zeneri ve paralellinde bir direnci seri baglasak. Voltaj yukselince korumaz mi yeterince? Opampin mutlaka besleme ile ayni degerde mi olmasi gerekiyor saglikli karsilastirma yapabilmesi icin? Devreyi hic incelemedim. Yada beslemeyi LM317HV gibi 60V'a dayanikli bir regulatore girip ondan sabit voltaj aliriz.

Opamp'i korumak icin aklima bir fikir geldi. Opamp beslemesine bir tane zeneri ve paralellinde bir direnci seri baglasak. Voltaj yukselince korumaz mi yeterince?

Opamp'in en kötü durumda bile 33 V ile beslenmesi gerekiyor. Beslemeye zener bağlayarak voltajı düşürürsen, çıkışta 30 V alamayız. Opamp çıkışını aşırı akıma karşı korumak için seri direnç bağlayabilirsin. Opamp'i korumuş olursun ama 5A e yakın akım çekildiğinde regülasyon çöker, çünkü pass transistörler yeterince iletime sokamamış oluruz.

Opamp'in en kötü durumda bile 33 V ile beslenmesi gerekiyor. Beslemeye zener bağlayarak voltajı düşürürsen, çıkışta 30 V alamayız. Opamp çıkışını aşırı akıma karşı korumak için seri direnç bağlayabilirsin. Opamp'i korumuş olursun ama 5A e yakın akım çekildiğinde regülasyon çöker, çünkü pass transistörler yeterince iletime sokamamış oluruz.
Mesaja ek yapmistim. LM317HV, girisinde 60V'a dayanabiliyor. Ondan alsak opamp beslemesini. 57V'ta cikis verebiliyor. Dalgalanma minimum olsun diye kopru ve filtre kondansatoru dahil tamamen ayirip oradan beslenirse opamp sorunsuz calisir sanirim.

Mevcut devrede tek transistörlü ve zenerli regülatör ile (Q1, D5) çıkış voltajını 35 V gibi bir değere limitliyoruz zaten. Aynı iş LM317HV ile de yapılabilir. LM317HV nin avantajı, çıkışta ayarlanan voltaj kesinlikle aşılmaz, ama bizim devrede 35 V un biraz üstüne çıkabilir, 36, 36.5 V ları görebilir.

Mevcut devrede tek transistörlü ve zenerli regülatör ile (Q1, D5) çıkış voltajını 35 V gibi bir değere limitliyoruz zaten. Aynı iş LM317HV ile de yapılabilir. LM317HV nin avantajı, çıkışta ayarlanan voltaj kesinlikle aşılmaz, ama bizim devrede 35 V un biraz üstüne çıkabilir, 36, 36.5 V ları görebilir.
Abi bu 36v zener 500mW olsa yeter mi yoksa 3W mı takayım. Valla unutmuşum yav. aynı soruları sorup durucam ellaham :D

MCP071 miydi 44V'a dayanan? Opamp olarak o kullanilirsa daha yuksek cikis voltaji da alinabilir sanirim. LM317HV orada ise yarayabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back