@Yasin. bu firmanın iletişim bilgilerini bizim elektronik alışveriş yerleri listesine ekleyelim. O resimdeki soğutuculardan alacağım mutlaka.

Ama birkaç gün önce bir bit koyun hardware satan bir yerden şu soğutucuları sipariş etmiştim bugün geldi.

1709810981400.jpeg

Aşağıdaki listeye ekledim.

Sarnikon'u eklemedim çünkü neticede benim işime yaramadı, eklersem tavsiye etmiş gibi olacağım. Eğer sadece ben memnun değil, onun dışında herkes memnun ise gene eklerim. Ama ben böyle bir sorun yaşadıysam başkaları da muhtemelen sorun yaşamıştır.

Devrenin ana şasesini doğrultucunun eksi çıkışı olarak tanımladım.
Abi bunu değiştirdiğimizde 6-7 tane elemanın bacaklarının değişmesi gerekiyor. Bu durum da devreyi yeniden mi basmalıyız yoksa mevcut durumda teste devam edebilir miyiz?

Bir yanlışlık var, sadece regülatörün zenerinin bağlandığı yer değişiyor.

Bir yanlışlık var, sadece regülatörün zenerinin bağlandığı yer değişiyor.
Ben kicad in yalancısıyım.
Bu benim pcb kartım.
Birazdan sana gönderdiğim en basit şema üzerinde gnd yi değiştireceğim. Bakalım orada ne gösterecek.

Durum buradaki gibi oluyor. Benim kart ile benzer bir durum.

Mavi ground planeden dolayı oluyor.
Ground paneli kaldırsakta aynısı olacak. Çünkü önceden bu açıkta kalan elemanlar GND sağ tarafta olduğu için ground panele bağlıydı.
Şimdi GND yi sola taşıyınca birbirine normal track ile bağlı olan elemanlar Ground panele sabitlendi vede ground panele bağlı olan elemanlar açıkta kaldı.
Bak bu çizdiğim yer mesela. Önceden Track ile birbirine bağlamışım. GND taşıyınca ground panele yapışmış.

Ekran görüntüsü 2024-03-11 203451.png

Eski ground neti elle çizmek gerekli. O yüzden şematikte plane e bağlı şeylerde ufak bir değişiklik yapmak layout kısmında devasa şeyler olabiliyor

Şemayı biraz revize ettim. Doğrultucu ve diğer büyük, THT komponentleri ayrı, küçük bir PCB ye koyacağım. Neredeyse tamamen SMD olan regülatör ve kontrol devresini de ayrı bir PCB. Böylece koca trafo ile birlikte hepsinin sığması daha olası olacak

1710181587003.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back