380 kV havai hatlara asılan adam

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir adam düşünün, yerden havaya atladı ve 380 kV havai hatlarından birini yakaladı. Yerden olan mesafesi çok fazla. Hemen yandaki hattan da mesafesi yeterince fazla. Yerden nasıl atladığını boş verin, atladı işte ve şu anda havai hatlara asılı vaziyette.

Elektriği hisseder mi hissetmez mi?

Korona desarjindan dolayi hissetebilir. Aci olmasa da gidiklanma tarzi bir his olusabilir.

Hic bisi hissetmez. Elektrik uzerinden akmaz bile. Kuslar da akmiyor, bence hissetmiyolar bile? Atlarmiyim, tabiki de hayir :gulus2:

Korona deşarj olmadığını düşünelim. Herşey stabil, yaz ortasındayız, hava da kuru.

380kv hatlar toprak referanslı mı ki ? Gerçi izolatörlerin yeterince izole olamamasından bir miktar referanslı olabilir

380kv hatlar toprak referanslı mı ki ? Gerçi izolatörlerin yeterince izole olamamasından bir miktar referanslı olabilir

Toprak referanslı değil. üç faz olarak, üçgen bağlantı ile dağıtım yapılır.

İki eliyle tutunmuşsa aradaki tel direnç yerine geçecek, üzerinde düşen gerilim kadar etkilenecektir. Acaba kaç volt düşer?

İnsan vücudunun bu gibi çift elle tutunma durumlarındaki direnci 2kOhm civarındadır. Ve bu halde insan üzerinden 20mA civarında akım sorunsuzca geçebilir . (40 yaş üstü 15mA)

İki eli de birbirine çok yakın olarak tuttuğunu varsayalım. Yani o iki nokta arasında havai hat üzerinde ölçüm yaparsak hissedilmeyecek kadar düşük bir voltaj var.

İki eli de birbirine çok yakın olarak tuttuğunu varsayalım. Yani o iki nokta arasında havai hat üzerinde ölçüm yaparsak hissedilmeyecek kadar düşük bir voltaj var.
Abi diyorsunki ben o adami oldurmeyecem :gulus2:

Zaten o havai hatların uzaktan ince göründüğüne bakmamak lazım. Yakından görünce onların KOL GİBİ olduğunu anlarsın. 1 m mesafe üzerinde ölçüm yapsan ölümcül voltajdan çok daha az bir voltaj vardır.

Mesela 1 mΩ direnç olsa, 1000 A de akım aksa, 1 V yapar. Direnç 10 mΩ olsa 10 V yapar. Direnç 1 mΩ, akım 10000 A olsa gene 10 V yapar.

Ben de öyle biliyorum bu durumda hat üzerinden en topraga bir akım akabilir mi ? Akamaz ise adam elektriği nasıl hissedecek

Hatlardan toprağa ve bir hattan diğerine kaçak akım vardır. Kapasitif etkilerden dolayı bir de izolatörlerin izolasyon direncinden ötürü. Ama bu soru kapsamında bizi ilgilendirmiyor. Biz adama odaklanıyoruz :)

hissetmez, akımın geçeceği bir potasiyel fark olması lazım.

zamanında tesla coil yapmıştım ölçmedim ama 5-6 cm sparklar attığına göre herhalde 10kv çıkıyordu. elimle canlı ucu çok hızlı şekilde parmağım yanmadan tutarsam birşey hissetmiyordum. hatta diğer elimle başka birine yaklaştırark kıvılcım çıkarabiliyordum.

Hatlardan toprağa ve bir hattan diğerine kaçak akım vardır. Kapasitif etkilerden dolayı bir de izolatörlerin izolasyon direncinden ötürü. Ama bu soru kapsamında bizi ilgilendirmiyor. Biz adama odaklanıyoruz :)
Ozaman akımın akacağı yol olmadığına göre akımı değil hattan akan akım dolayısı ile oluşacak manyetik alandan mı bahsediyoruz mesela adamın içerisinde eddy akımları akabilir mi :katil1:

Vucuttaki sivi dipollasabilir. Bunun hissedilir bir etkisi varmi aramak lazim.

helikopterle yaklaşıp bir ara çubukla voltajı eşitliyor. yalnız ben pilota hayret ettim. sakin havada bile o aleti tele 30cm mesafede dakikalarca sabit tutabilmek büyük beceri.

345.000 voltda bişey olmuyor gibi.

Sakarya Üniversitesi kampüsü tepelik bir bölgeye kurulu ve o tepeden 380kV iletim hatları geçmekte. Hattın altından geçen kampüs yolunda, en güneşli günde bile, metal trafik tabelaları, yol kenarında ki metal bariyerler gibi metal herhangi nesneye elinizle dokunduğunuzda inceden elektrik çarpıyordu. Yağmurlu havalarda da şemsiyenin metalinde de elektiriği hissedebiliyordum.
Bence o teldeki adam da elektriği hissedecektir.

Yolu merak edenler için;

Son düzenleme:
Bir adam düşünün, yerden havaya atladı ve 380 kV havai hatlarından birini yakaladı. Yerden olan mesafesi çok fazla. Hemen yandaki hattan da mesafesi yeterince fazla. Yerden nasıl atladığını boş verin, atladı işte ve şu anda havai hatlara asılı vaziyette.

Elektriği hisseder mi hissetmez mi?
Kapasitif etkilerden dolayı çarpılabilir.

Aynı durum kontrol kalemi kullanırken de oluyor. Prizdeki fazı kontrol kalemi ile kontrol ederken zıplasanız bile ışık veriyor, hatta arkasındaki metal bölüme dokunmayıp yeterince geniş bir levha (örneğin alüminyum folyo) bağlarsanız hiç temas etmeseniz bile kendi başına gene ışık veriyor. Burada da bir kapasitif kaçak söz konusu diye düşünüyorum.

Sakarya Üniversitesi kampüsü tepelik bir bölgeye kurulu ve o tepeden 380kV iletim hatları geçmekte. Hattın altından geçen kampüs yolunda, en güneşli günde bile, metal trafik tabelaları, yol kenarında ki metal bariyerler gibi metal herhangi nesneye elinizle dokunduğunuzda inceden elektrik çarpıyordu. Yağmurlu havalarda da şemsiyenin metalinde de elektiriği hissedebiliyordum.
Bence o teldeki adam da elektriği hissedecektir.

Yolu merak edenler için;
Uyaari levhasi da yok, ya da ben goremiyorum. Sehrin ortasinda ne geziyorsa o da ilginc. Sehir sonra buraya mi kuruldu acaba

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back