380 kV havai hatlara asılan adam

100Mhz IGBT den bahsetmedim. 10Khz ile anahtarlanan IGBT uclarinda 1Mhz titresimler gorebilirsin.

diff probelar birkaç mhz bandına kadar fena değiller aslında. bende pintek dp25 var herhalde en dandik diff. probelardan biridir. 1400 volta kadar ölçüyor. kitabında 25 mhz demiş ama bence 5mhz kadar doğru ölçüm alıyor frekans artınca belli bir alalıkta kazanç düşüyor. tabi asıl maharet bir kare dalganın yükselen kenarının rise time süresini ölçmekte.

yani 10 mhz igbt sürmüyoruz ama bir igbt veya mos sürerken gate bacağının rise time süresini ölçmek gerektiğinde hızlı bir diff. probe gerekiyor.

diff probelar birkaç mhz bandına kadar fena değiller aslında. bende pintek dp25 var herhalde en dandik diff. probelardan biridir. 1400 volta kadar ölçüyor. kitabında 25 mhz demiş ama bence 5mhz kadar doğru ölçüm alıyor frekans artınca belli bir alalıkta kazanç düşüyor. tabi asıl maharet bir kare dalganın yükselen kenarının rise time süresini ölçmekte.

yani 10 mhz igbt sürmüyoruz ama bir igbt veya mos sürerken gate bacağının rise time süresini ölçmek gerektiğinde hızlı bir diff. probe gerekiyor.
Opamp ve Kapasitif empedans yüküne bağlı tamamen.
Hemen hiç kapasitif etkileşim olmaması gerekir dizaynd. Opampin de çalışma frekansının yüksek olması gerekir.

Opamp ve Kapasitif empedans yüküne bağlı tamamen.
Hemen hiç kapasitif etkileşim olmaması gerekir dizaynd. Opampin de çalışma frekansının yüksek olması gerekir.
hızlı opamp kolay ghz çalışan opamplar var texasda 250 mhz ucuz opamplar var vs. ama sistem bütünlüğü ve frekans kompanzasyonu tabi mühim. zaten o yüzden iyi diff problar 1000 usd.

güç elektroniği ile uğraşan bir atölyede en basitinden bile bir diff. probe çok faydalı oluyor.

hızlı opamp kolay ghz çalışan opamplar var texasda 250 mhz ucuz opamplar var vs. ama sistem bütünlüğü ve frekans kompanzasyonu tabi mühim. zaten o yüzden iyi diff problar 1000 usd.

güç elektroniği ile uğraşan bir atölyede en basitinden bile bir diff. probe çok faydalı oluyor.
Ben 3 adet birden kullanıyorum.
Fiyatıda kaliteside bayaa iyi.
Aynı markanın skobuda oldukça iyi.

Diferansiyel prob giriş devresinde bir sürü seri direnç ve bunların her birine paralel bağlı da küçük kapasitörler var. Düşük frekanslarda rezistif yol baskın iken, frekans arttıkça yavaş yavaş kapasitif yol devreye giriyor.

Artık anahtarlama frekansları megahertz'lere çıktı, o yüzden yüksek bant genişliği sinyaldeki anomalileri görmek için önemli. Benim diferansiyel probun içini açmıştım harici besleme kaynağından besleyebilmek için.

Sonra da bununla şebeke voltajının toplam harmonik distorsiyonunu ölçmüştüm

Bir gün içinde süngerli sandalyeye her oturup kalktığımda aygaz çakmağı gibi kııvlcım deşarj oldum. Aynı gün içinde defalarca tekrarladı. Elektriği hissetmek sanırım bazı durumlara göre değişiyor. Eğer hava nemliyse, nem oranıan göre tüylerde dikenlenme veya karıncalanma hissedilebilir.

daha doğrusu öçlüm ve denyle anlaşılır. Birisi bilim uğruna kendini feda etmeli. :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back