AC gerilim için çok hızlı elektronik sigorta

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir AC gerilim kaynağının çıkışına, çok kısa sürede tepki veren ve tekrar kurulabilen bir elektronik sigorta devresi nasıl olmalı? Yani AC çıkıştan çekilen akımı takip edeceğiz ve akım belli bir değeri aşarsa devreyi hemen kesecek.

Ne kadar hızlı? solid state relay'ler ile milisaniye altı hız mümkün.

SMPS devresi ilk çalıştırmada, devrede problem varsa H köprüsündeki bütün MOSFET'ler telef olmaması için çok hızlı akımın kesilmesi lazım. Ama ben de bilmiyorum orada gereken süre nedir. Kafamda 100 µs gibi bir hedef var :)

Şebeke voltajının bir döngüsü 20 ms olduğuna göre akım trafosu ile etkin değere bakarak olmaz.
100 mikrosaniyede aşırı akımı algılamak için çok farklı bir ölçüm yöntemi kullanmak gerekir.
vede gürültülerden de etkilenmeyecek birşey olmalı.

Şimdi baktım SSR'lerin iki çeşidi varmış. Birisi kesme komutu gelince ANINDA kesiyor, diğer türü hep AC sinyalin sıfır geçişinde kesiyor. Anında kesen 1 ms altında kesiyor. Senin bahsettiğin bu tür herhalde.

Ama Türkiye'deki bizim esnaf neyi sattığını bilmediği için adama bunu sorsam bana ters ters bakar ve "SSR işte birader! Bulmuşsun SSR'yi anında kesenini arıyorsun!" diye kızacak :katil2:

SSR işte :D Ve hızlı kesiyor. Bundan ötesini ben de bilmiyorum.

Burada kartal otomasyonda var. Bir tane alıp kendim ölçeceğim herhalde.

Şimdiye kadar baktığım bütün röleler hep sıfır geçişli açıp kapatan tipten. Bunun öbür tipten olanı var diye piyasada esnafa anlatmak mümkün değil, o yüzden model numarasına göre birşey bulup direkt onu sipariş etmek lazım.

Autonics'in uygun SSR'leri var. Bakalım distribütörüne sorayım.

Forum istatistikleri

Konular
5,838
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back