AD9833 SIN-GEN ARDUINO IDE(SPI lib.)

sonradan fark ettim ben MSB yazıyorum ama LSB yazmıyorum ki.

MSB mi önce yazılacak LSB mi onu SPISettings ile yapılandırıyorsun işte. Bizim yapılandırmada önce MSB biti çıkıyor SDATA pinine. Datasheet'te belirtiyordur hangi yönde yazılacağını.

"TURBO" bitini mi set ettin :D

Datasheet'te timing diyagramına bakarsan, MSB nin önce gitmesi gerektiği görülüyor, yani MSBFIRST ayarımız doğru

1657454639365.png

Gene datasheet sana istediğin bilgiyi veriyor

Screenshot 2022-07-10 at 15-08-05 AD9833 (Rev. G) - ad9833-3.pdf.png

Clock modu için de gene timing diyagrama bakarsan, SCLK aylak iken lojik 0 olduğunu görüyorsun. Veri gönderirken de SCLK'nin düşen kenarında işlem yapıyor. Bunu da senin koyduğun tabloda bakarsan SPI MODE 0 olduğunu görüyorsun.

KALDI HIZ VE MOD AYARI
SPI MODLARINI GÖSTEREN BİR TABLO BULDUM
18309 eklentisine bak
ben,m yükselen kenar çalışan bir modu seçmem gerek

Böyle tabloları koyarken, o tabloyu aldığın linki de koyman daha doğru olur. Yani üstte link, hemen altında da resim. Hem o tabloyu hazırlayana hakettiği krediyi vermiş olursun, hem de konu ile ilgili ilave araştırmak isteyenlere asıl kaynağını vermiş olursun.

ne yaparsam yapayım ya çıkış yok yada 100kHz sinüs çıkarıyor.
Bazen'de sapıtıp 30MHz birşeyler çkarıyor.

bu bozuldu herhalde diyip kütüphane ile denedim 1kHz sinüse ayarladım kütüphaneyi sorusnuz çıkardı 1kHz sinüs.
Ben birşeyi atlıyorum veya yanlış yazıyorum.

Datasheet'i ayrıntılı okuman lazım Ahmet. Dikkatini denemek için SPI modunu 0 dedim. Ama datasheet'te verilen SPI modu 0 değil 2 olması gerekiyordu.

Datasheet'i ayrıntılı okuman lazım Ahmet. Dikkatini denemek için SPI modunu 0 dedim. Ama datasheet'te verilen SPI modu 0 değil 2 olması gerekiyordu.
ben zaten 2 ayarladım abi.
attığın zamanlama tablosundan anlaşılıyor yükselen kenar çalıştığı.
çat pat ingilizcem ile rising fallingin ne olduklarınıda anlayabiliyorum.

alışkanlık olmuş her dediğinde tuzak arıyorum :katil2:

Niye böyle şeyler yapıyorsun abi. Senin söylediğini biz emir terakki ediyoruz. Ahmet datasheet de 2 görmüştür ama "herhalde yanlış yazdılar, koskoca Timur abi yalan söyleyecek değil ya" diye yorumlamıştır. :katil2:

Niye böyle şeyler yapıyorsun abi. Senin söylediğini biz emir terakki ediyoruz. Ahmet datasheet de 2 görmüştür ama "herhalde yanlış yazdılar, koskoca Timur abi yalan söyleyecek değil ya" diye yorumlamıştır. :katil2:
Kopyala yapıştır yaparsam sadece boş boş skop ekranına bakıp haaaa demekki böyle çalışmıyormuş diyeceğim.

Ama kendim deneye deneye yazınca haaa yerine demekki böyle çalışıyormuş diyeceğim.

O yüzden Timur abi böyle yapıyor.

Biz millet olarak gavurların yaptığı herşeyin doğru olduğunu varsayıyoruz. Kütüphane kullandık, çalışmıyor, hata bizdedir, kütüphanede olamaz. "Adamlardan daha iyi mi bileceğiz?". Bu moddan çıkmamız lazım. Her söyleyenin dediğine inanmamamız lazım, kendimizi söylenenin doğru olduğuna ikna etmemiz lazım.

SPI modu neyse odur, onu bir kere belirlersin ve bir daha değişmez. Senin neyi anlamadığını bir anlasam :)

ben zaten 2 ayarladım abi.
attığın zamanlama tablosundan anlaşılıyor yükselen kenar çalıştığı.
çat pat ingilizcem ile rising fallingin ne olduklarınıda anlayabiliyorum.

O zaman desene yanlış söyledin, doğrusu mod 2 olacak diye :) Ayıp olur diye düşünüp söylemediysen tam tersi kötülük yapmış olursun.

SPI modu neyse odur, onu bir kere belirlersin ve bir daha değişmez. Senin neyi anlamadığını bir anlasam :)
bu entegreyi yapanlar beni delirtmek için mi yapmışlar.
nasıl 30MHz çıkabilir bundan.
neyse onu geçtim.

ne komut verirsem vereyim 100kHz sin çıkıyor
hadi bunuda geçtim.

benim çıkışı aktif/pasif etmeme neden müsade etmiyor.

Neyi anlamadığımı birazdan detaylı anlatacağım abi ufak bir mola.

O zaman desene yanlış söyledin, doğrusu mod 2 olacak diye :) Ayıp olur diye düşünüp söylemediysen tam tersi kötülük yapmış olursun.
ben bütün sorun hız zannedip hızı değiştirip duruyorum doğru hızı bulup sana tuzağını hiç varsaymamışım gibi çalışan programı atmayı planladığım için orayı atladık normalde tuzağa düşsem bile söylüyorum.

acaba ben rezerve olan bir registeri set ediyorum farkında olmadan oda bana skoptaki 30MHz görüntüsünün aslında ettiği küfürlere sansür olduğunu mü söylüyor :katil2:

Ayrıntılı bakmadım ama frekans belirleyen değer 28 bitlik bir değer. İki tane transfer16 ile yazacaksın bunu. Sorun nerede?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back