Ağız duşu tamiri

üstad;
Devreyi kullanmak istemezseniz (bu haliyle kullanmak, içinize sinmiyorsa)
12 vdc mini led trafosu veya adaptör gönderebilirim. (Hediye)
1_org_zoom.jpg

veya

9762534621234.jpg

gönderebilirim.
Not: Resimler temsili dir. Ölçüler yaklaşıktır

Riski minimuma indirmek için düşünüyorum izolasyon trafosunu. Ola ki bir şekilde 220 VAC ağız duşunun suyuna kaçak yaptı, bu çok tehlikeli bir çarpılmaya sebep olur. Banyodasın, yerler nemli, yalınayaksın, suya faz temas ediyorsa çok vahim bir çarpılma olur. Bunun kendi orijinal güç kaynağı sanırım bu senaryolar için çok ayrıntılı olarak test edildi ve onay aldı. Benim kullandığım güç kaynağında aynı testler ve garantiler olmayacağı için risk var.

Ama izolasyon trafosuna bağlanınca SMPS, artık 220 VAC suya kaçsa bile çarpılma meydana gelmemesi lazım, çünkü 220 VAC artık toprağa göre değil. Orijinal güç kaynağı piyasada yok. Servise gitsem dünyanın parasını alacak. Bunun yenisini alsam, fiyatı çok ucuz değildi bunun, ve bir süre sonra gene güç kaynağı gidecektir. Zamanında araştırmıştım, bu model için çok yaygın bir arıza bu.

Üstad; Devreyi çalıştırırsın.
Bilgi ve deneyiminizle bu devre sizi yolda bırakamaz , her durumda illa ki çalışacak.(başka şansı yok :))

Not: Gerekli malzeme, devre, ekipman konularında yardıma hazırım.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Bildiğimiz smps ler den değil mi?
Farkı nedir?
Kronik arıza tipi nedir?

Değil. Tamamen nemden izole edilmiş durumda. Bu modelde bu güç kaynağı modülünün bozulduğu şikayetini çok görmüştüm google aramasında.

IMG_20210114_004216.jpg

Modülde farklı bir özellik göremedim.
12 Vdc x 1.5A. = 18 w. smps

12Vdc 2-3 A. lik herhangi bir smps olur. yeter ki kutu içi ölçüleri uysun.
Kolay gelsin...

Modülde farklı bir özellik göremedim.
12 Vdc x 1.5A. = 18 w. smps

12Vdc 2-3 A. lik herhangi bir smps olur. yeter ki kutu içi ölçüleri uysun.
Kolay gelsin...

Mesele elektriksel olarak uygun bir SMPS bulmak değil. Mesela güvenli bir SMPS bulmak. Neticede insanın ağzına su pompalıyor bu cihaz ve aynı zamanda ölümcül 220 VAC şebekeye bağlı.

Bir tane 50 VA lık 220/220 izolasyon trafosu aldım 70 TL ye. Benim döktüğüm epoksiyi de SMPS'ten uzaklaştırmıştım uzun uğraş sonucu. Bir kutunun içine izolasyon trafosu ve SMPS'i koydum. SMPS'den çıkan 12 V u da bir çift kablo ile ağız duşuna uzattım. Artık normal çalışıyor ve iki seviyeli koruma mevcut. İzolasyon trafosu ilk izolasyonu sağlıyor. SMPS'in kendisinde de var izolasyon. Şu anda SMPS çıkışları bir şekilde suya temas etse bile çarpılma meydana gelmesi pratik olarak imkansız.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back