Akım trafosu ile akım ölçümünü nasıl yapabilirim ?

ibrahimcelik

Aktif Üye
IMG_20220705_154719.jpg

Trafoyu 3 faz bir elektrik sayacından söktüm. 41mA akım çektiğim de trafo çıkışından gerilim görmeyi hedefledim ama olmadı bu trafo ile nasıl akım ölçülüyor ?

41 ma çok düşük.

En az soyle 5 10 amper çekip kac volt ac ürettiğini test edermisin?

1- AC yükte multimetreyi de AC konumuna alarak ölçmelisiniz.
2- Bu akım trafolarının bazıları dahili direnç içeriyor ve geçen akım ile orantılı bir voltaj ölçüyorsunuz. Bazılarında da direnç yok. Harici bir direnci paralel bağlayıp voltaj ölçmelisiniz. 100 Ohm gibi bir dirençle deneyebilirsiniz.
3- 2. maddede bahsettiğim konuyu anlamak için üzerinde "XX ma/A" ya da "XX mV/A" gibi bir yazı var mı bir bakabilirsiniz.
4- Akım geçen kabloyu trafonun içinden birden fazla tur geçirebilirsiniz. Üretilecek akım/gerilim tur sayısı kadar katına çıkar. Daha düşük akımları bu yolla daha hassas ölçüm yapabilirsiniz.

burden resistor olmadan sağlıklı ölçüm olmaz 33r gibi direnç bağla trafo uçlarına.

Yük verirken skop ile trafo uçlarını izle anlarsın nasıl çalıştığını 100 amper olanını kullandım daha önce

2- Bu akım trafolarının bazıları dahili direnç içeriyor ve geçen akım ile orantılı bir voltaj ölçüyorsunuz. Bazılarında da direnç yok. Harici bir direnci paralel bağlayıp voltaj ölçmelisiniz. 100 Ohm gibi bir dirençle deneyebilirsiniz.
3- 2. maddede bahsettiğim konuyu anlamak için üzerinde "XX ma/A" ya da "XX mV/A" gibi bir yazı var mı bir bakabilirsiniz.
4- Akım geçen kabloyu trafonun içinden birden fazla tur geçirebilirsiniz. Üretilecek akım/gerilim tur sayısı kadar katına çıkar. Daha düşük akımları bu yolla daha hassas ölçüm yapabilirsiniz.
Abi 2 kere geçirince 2 katı ölçüm yapıyor bölmek gerekiyor.

Eğer trafo küçük değerli ise.
10 amper bir trafo örneğin.

Sen 11 amper geçirirsen trafo ısınmaya başlar bende daha önce yazdığım arduino programı var ct için ama kendin yazabilirsin kolay hiç op amp vs kullanmadan 3 direnç ile okunabiliyor

Sen 11 amper geçirirsen trafo ısınmaya başlar bende daha önce yazdığım arduino programı var ct için ama kendin yazabilirsin kolay hiç op amp vs kullanmadan 3 direnç ile okunabiliyor
100A röle var önünde ön ödemeli elektrik sayacından söktüm bobin de 100A e yakındır herhalde...

100A röle var önünde ön ödemeli elektrik sayacından söktüm bobin de 100A e yakındır herhalde..
Maalesef yazı veya etiket göremedim diğer 2sine bakayım ?

İbrahim kumpasın varsa alıp trafonun delik çapını ölç sonra da 100 amper taşıyacak kablonun çapını düşün trafonun delik çapından 100 amper taşıyacak kablo çapı geçer mi.

CT lerde genelde bu şekilde tahmin edilir akım değeri elektirk üstüne çok çalışmış ustalar artık trafoya bakınca anlar hangi akım için üretildiğini

Evet, tabi. Amaç çözünürlüğü arttırmak zaten ki küçük akımları da bir kaç kat daha hassas ölçebilelim.
Ben 40 amper geçen kabloyu 2 kere geçirip 80/2 yaparak kullanıyordum ama virgülden sonra 1 basamak okuyordum hassaslık söz konusu değildi birde reziztif yük olduğu için ölçümde absürt değerler kalkış anlarınsaki pikler oluşmuyordu

40 amper oldukça yüksek bir değer. İhtiyaç olmadığı gibi kablo kalınlığı daizin vermeyecektir.

Burada amaç mA seviyesindeki akımları elden geldiğince yükseltip bu trafo ile ölçülebilir hale getirmek.

40 amper oldukça yüksek bir değer. İhtiyaç olmadığı gibi kablo kalınlığı daizin vermeyecektir.

Burada amaç mA seviyesindeki akımları elden geldiğince yükseltip bu trafo ile ölçülebilir hale getirmek.
Ya akım trafosunu gövdeye vidalayacaktık yada bir şekilde bükecektik 3 kişi üstüne çıkarak büktük.

Eğer akım trafomuz kablo üstüne kayıp giderse ileri ekmek fırını olduğu için birkaç dakika yakınında kalması eritecekti bizim trafoyu birdaha gövdeye vida atmak yerine kabloyu doladık güç bela

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back