Boost Converter Akım ve Kısadevre Koruması Nasıl Ekleyebilirim ?

hexsagon

Üye
Merhabalar

Güvenilir sayılabilecek bir siteden akü şarj aletim için bir boost converter aldım. Ama Akım ve Kısadevre koruması yok nasıl ekleyebilirim.

Ekran görüntüsü 2024-01-25 183723.png

sadece kısadevre koruması mı istiyorsunuz yoksa akım ayarı yapabilmek mi?
aldığınız Ürün buysa devrede şönt direnç görünüyor. Bu da büyük ihtimalle akım ölçtüğü anlamına gelir. sizin devrede akım ayarı olmasa Bile kısa devre koruması olabilir. devre şeması veya pcb nin resimlerini koyarsanız bir çıkarım yapabiliriz.
150w-dc-dc-voltaj-gerilim-yukseltici-boost-converter-voltaj-regulator-kartlari-cin-robo90-3902...jpg

Şema olarak bunu bulabildim, akım ayarlamak istemiyorum kart max 6A veriyormuş aküler şarja başlandığında yüksek akım çekebiliyorlar devrenin arzalanmasından endişelendiğim için akım sınırlama eklemek istedim. onun haricinde kısadevre koruması olmazsa olmazım.
OSKJ-150W-Boot-regulator-4.png

şema buysa şönt direnci entegrenin Isense pinine bağlı. aşırı akım koruması var görünüyor. wattlı dirençler veya ampüllerle akımı ölçerek test edebilirsin.

Son düzenleme:
Ayrıca şöyle bir devre de buldum yine zafer hocadan

Ekran görüntüsü 2024-01-26 124004.png

Ama anlayamadığım şeyler var optocupler neden kullandık ? bc547 nin base bacağı neden boş ? U5 Reset yazan şey normal bir buton mu ? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi ? Vb.

Şema olarak bunu bulabildim, akım ayarlamak istemiyorum kart max 6A veriyormuş aküler şarja başlandığında yüksek akım çekebiliyorlar devrenin arzalanmasından endişelendiğim için akım sınırlama eklemek istedim. onun haricinde kısadevre koruması olmazsa olmazım.
29552 eklentisine bak

Bu devrede MOSFET source'undaki şönt, akım arttıkça artan bir gerilimi UC3843 ün ISENSE girişine veriyor. Voltaj doğrudan verilirse, belli bir akımda artık UC3843 akımı limitlemesi lazım. Eğer şöntün direnç değerini arttırırsan veya şönt voltajını bir opamp ile yükselterek ISENSE girişine verirsen, daha az bir akımda limitleme moduna girer.

Yani yapman gereken müdahale şönt ve ISENSE arasında olacak.

Boost devrede kisa devre korumasi biraz sikintili. Cip mosu tamamen off yapsa bile kisa devre durumunda kisa devre akimi akmaya devam eder.
En pratigi sigorta koymak.

• Beğen
Reactions: clc
Boost devrede kisa devre korumasi biraz sikintili. Cip mosu tamamen off yapsa bile kisa devre durumunda kisa devre akimi akmaya devam eder.
En pratigi sigorta koymak.

Boost, çıkış voltajını giriş voltajının altına düşüremediği için mi bu durum?

Boost, çıkış voltajını giriş voltajının altına düşüremediği için mi bu durum?
Girişten çıkışa diyot var(senkron durumda da body diode ya da yine kastılı konulan bir diyot var), o yüzden spesifik olarak bazen bir anahtarlama elemanı daha eklenir hem off durumda hem de gerekirse çıkış giriş bağlantısı kesilebilsin diye.

hocam son durum olarak şöyle bir devreye şöyle bir eklenti yaptım.

WhatsApp Image 2024-01-26 at 19.52.50.jpeg

devrede sınır akımının üzerinde bir akım çekildiği zaman devre çıkışı kapatıyor.

WhatsApp Image 2024-01-26 at 19.19.54.jpeg

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back