Alasimlar

Mikro Step

Kıdemli Üye
Alasimlarda mesela atiyorum celik icin %99.5 demir %0.5 carbon.

Simdi adamlar 1 ton celik uretecekler. demiri erittiler karbonu kattilar. Karistir babam karistir.
Karistirma suresi ile bu yuzdelerin homojen bir alasim yapmasini saglayabilecekler mi?

Demire karbon katılmıyor, demirin içindeki karbon alınıyor.. Diğer alaşımlar için üretim tekniğini öğrenmek lazım..

Demirin icindeki karbonu almak da ne demek?
Erimiş demir içine oksijen gazı vererek yakıyorlar karbonu.
Karbondioksit gazı olup demirden ayrılıyor.
Çok küçük oran değişimi bile çeliğin sertliğini etkiliyor.
Homojen karşım yapma konusu çok zor.
Farklı yoğunlukta olan elementleri karıştırmak içn uzaya giden bile var. :)
Evde paslanmaz çaydanlığınız varsa deneme yapabilirsiniz.
Üst tarafta mıknatıs çekerken altta çekmiyor. :)
Kromun özgül ağırlığı demirden daha fazla.

Konuya cok hakim degilim ama yanlisim varsa duzeltin.

Yuksek firin olarak adlandirilan firimlarda cevher firin icinde, ustten yakit konur ve alttan basincli hava uflenerek yakma islemi yapilir. Bu sadece cevheri metal ve curuf olarak ayirmak icin yapilan islem.

Bu islem sonucunda pik demir elde edilir

Celik islemi daha sonraki asama. Ergitme islemi ark firininda yapilir ve ergimis metal icine karbon ve diger metaller eklenir.

Demirin karbonunu almak deyimi bana yanlis bir tabir gibi geldi.

Fakat dedidigim gibi konu hakkinda ansiklopedik bilgim var sadece.

"Primary steelmaking creates steel from a product called “pig iron.” Pig iron is smelted iron, from ore, which contains more carbon than is correct for steel."

Yani pik demirde haddinden fazla karbon bulunuyormuş.

Karbonun verildiği bir yöntem biliyorum ama bu sadece düşük karbonlu alaşımlarda yüzeyi sertleştirmek için kullanılıyor. Böylece içi yumuşak ve kırılmayan, yüzeyi sert ve çizilmeyen çelik üretilmiş oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back