AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

diyodun eşik voltajı doğrultma yapabildiği voltaj. onun altında kalırsa polarma doğru yönde olsa bile açılmaz ve akımı geçirmez. tabi rms hesap yapmadık çok düz kabaca bir peak to peak hesabı yaptık.

ama merak ediyorsan mini circuits'in tablosundan bakabilirsin. 141mv için baktım 0.4mw bulmuş onlar da.

Yanlis mi biliyorum? Verici gucunu acip kapamak CW modulasyon olmuyor mu?

aslında vericiyi açıp kapatmak OOK (on off key) CW sinyalde am modulasyonda 600 hz gibi bir sinyal var. bu arada 40 metrede şu an şartlar çok iyi. türkiyede 7092 ve 7106 lsb konuşulanları hollandadaki websdrdan çok net alıyorum.

Son düzenleme:
O zaman bosuna ugrasiyorum. Eskiden 1Khz tonu yolluyordum sonra kaldirdim. sadece RF on RF off yapiyorum.

Tonu baslattigim an RF yollayacagim, Tonu kestigimde de RFi kesecegim degil mi? Aksi halde AM modulasyon olur.

O zaman bosuna ugrasiyorum. Eskiden 1Khz tonu yolluyordum sonra kaldirdim. sadece RF on RF off yapiyorum.

Tonu baslattigim an RF yollayacagim, Tonu kestigimde de RFi kesecegim degil mi? Aksi halde AM modulasyon olur.
evet. açıp kapamasan bile olur. Düz çizgi olarak çıkar.

Eminmisin duz cizgi cikacagindan?
Modulasyon olsa sanki kulak daha iyi algilar.

normalde morse gönderirken 600hz gibi bir am modulasyon olması lazım ama hiç modulasyon olmayan sinyal bile usb veya lsb de merkez frekanstan kayık ayarlanırsa. kayık olduğu frekans kadar ton sesi verir.

Evdeki vericimde duz cizgi cikiyor dedin. O nasil oluyor?
örnek resim atayım.
a.png

b.png

7200 khz deki sen olabilirsin. kesik kesik çıkıyor.
7195khz dede var ince çizgi.
kesik kesik geniş olanlar telsiz konuşmaları.
Kırmızı olan yerdeki 41 m yeri radyo yayınları için.

Yok ben de arada bir 7200 de bir seyler goruyorum. Poweri kestigimde ben olmadigimi anliyorum.

Bu frekansda verici calistirmak, anten boyundan dolayi oyle herkesin harci degilmis. Dikey anten yapamam. Neyse bugune kadar yaptigim en guclu ve frekansli osc bu oldu.

En azindan elektronik nester (HF koter) yapmak istersem bu bir tecrube oldu.

Yok ben de arada bir 7200 de bir seyler goruyorum. Poweri kestigimde ben olmadigimi anliyorum.

Bu frekansda verici calistirmak, anten boyundan dolayi oyle herkesin harci degilmis. Dikey anten yapamam. Neyse bugune kadar yaptigim en guclu ve frekansli osc bu oldu.

En azindan elektronik nester (HF koter) yapmak istersem bu bir tecrube oldu.
Kontrol kaleminin neon lambası varsa antene yaklaştırınca yanıyormu deneyebilir misin?
30 volt çıkış ile gitmemesi imkansız sinyalin.
Bence devam etmelisin?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,204
Üyeler
2,582
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back