AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

Yani PC yada cevre birimlerindeki hurdalardan umut yok.

Network kartlarindaki izolator transformatorler ne kadar buyuktur bunlara balun sarilabilir mi?

Haba gobekli balun yapmam zor. Cunku cikis empedansim yanlis hesaplamadiysam 245 Ohm. Bu empedansi hava gobekle olusturmam icin cok sarim lazim.

Attığım sitedeki örnek nüvelere bakın. Mesela -6 (ki bu Aliexpresste falan kolay bulunuyor) için AL = 4 demiş. Buna yakın değerde toroide deneyin. NanoVNA var mı?

1716217732007.png

SMPS sebeke girisi tarafinda (dogrultucudan once yada sonra) kullanilan common mode shoke bobinlerinin nuvelerinin calisma frekanslari nedir?

Sinyalleri izledigimiz sitenin bandina baktiim 5Khz den 30 Mhz'e kadardi galiba.

Bu kadar genis bir bandi dinlemek nasil mumkun?

Eskiden mixer olur ara frekans elde edilir IF ampl. ile yukseltilirdi.

Simdi bu isi yapabilmemizin tek sebebi digital hesaplama teknikleri mi?
komple örnekliyor 150-200 msamp veya üzeri bir adc olursa 0-30 mhz aralığını kayıpsız örnekleyebilir. bir osiloskobun örnek alıp fft ile bunu frekans domainine taşıması gibi. burada IF ara frekans yok. sadece bir tane low pass filtre var ve sonra adc > fpga > ethernet ile pcye veriyi stream ediyor. artık 0-30 mhz aralığında örneklenmiş veri üzerinde matematiksel işlemlerle her türlü demodulasyon yapılabilir.

hatta bu konuda linux üzerinde çalışan çok gelişmiş gnu radio isimli bir yazılım var ama matlab ile de veya pythonda kod yazarak vs. vs. yani yeterli işlem gücü varsa dsp ile yapılabilir.

balun mutlaka ferit çekirdekli olmak zorunda değil. hava aralıklı da sarılabilir. tabi mekanik olarak daha zor olur.

1716231696485.png

teoride o çekirdekler 100 mhzde çalışıyor ama 10 mhz civarında nasıldır emin değilim. ayrıca 10mhzde gerekli endüktansı sağlamak için gereken tel turu sayısı o ufak çekirdeklere sığmayabilir. ama çekirdekler üst üste stacklenerek daha büyük core elde edilebiliyor.

Değişken kondansator lazım şimdi. :)
o tuner yapmak için lazım, kablo boyu doğru ayarlanırsa gerekmeyebilir. ama elde basit bir nanovna yoksa bu şekilde körlemesine tutturmak bence imkansız olur.

ben mesela ethernet kablosu ile 20 metre bandı anten yapmıştım. vna ile ölçünce antenin 14 değil 10mhz civarında tune olduğunu gördüm. kablonun içindeki burgunun yarattığı uzunluk bu farkı oluşturuyormuş.

1716233217253.png

Cikistaki filitre bobinleri I seklinde nuvelerdi. Bunlari kaldirdim. Birisinin sarimlarini sokup yeni bastan sararak transformator haline getirdim. 10 sarim primer. Sekonder ise nuveyi dolduracak kadar.

Su anda votaj yukseltici transformator haline geldi. Eskiden 70v pp olan noktalara parmagimi dokundurunca genlik cok dusuyordu.

Simdi primere 28v eff degerde voltaj girerken sekonderden 68v eff voltaj cikiyor. (200v pp'e yakin)

Eskiden dalga formum bayagi sinuse benzerken simdi kotulesti.

Fakat 68v cikisina (transformatorun sekonderine) dokunursam voltaj cokmuyor ve parmagim aninda isiniyor.

Anteni halledersem sanirim yayin yapmaya hazirim.

1716233657052.png

1716233744041.png

voltaj yüksek olduğu için kötü de olsa anteni sürecektir. şimdi uygun bandda bir anten ve duyabilecek bir sdr cihaz seçmek lazım.

şu antenin uzunluğu 10 metre civarı sadece 1 tane bobin 1 tane de ufak balun istiyor

Son düzenleme:
Lehim telini actim yayina basladim. Su anda bilgisayarim sapitti. Verici gucunu kesmek zorunda kaldim.
Programlar minimize olup tekrar aciliyor vs.

Isin kotusu http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ sitesine girince de program sapitiyor.

PC yi kapatip baska bir odadan laptopla bakayim.

Yayin frekansim 7200Khz. Her yarim saniyede 2 uzun 2kisa 1 fasila.

Son düzenleme:
Lehim telini actim yayina basladim. Su anda bilgisayarim sapitti. Verici gucunu kesmek zorunda kaldim.
Programlar minimize olup tekrar aciliyor vs.

Isin kotusu http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ sitesine girince de program sapitiyor.

PC yi kapatip baska bir odadan laptopla bakayim.

Yayin frekansim 7200Khz. Her bir saniyede 2 uzun 2kisa 1 fasila.
bu aslında şunu gösteriyor. rf enerji var ama antene aktarılamıyor ve sisteme geri dönüyor. bu sdr hollandada biraz uzak olabilir. avrupada çok fazla sdr alıcı var. daha yakında 100-200km alıcı yok mu ? kiwi sdr networküne de bakılabilir.

international beacon project diye bir proje var. dünyanın çeşitli noktalarında sıra ile çeşitli bandlarda 100w - 10w - 1w ve 100mw cw yayın yapılıyor. arada web sdrlardan bakıyorum mesela israilden yapılan 1w gücünde yayını çoğu zaman bu sdr cihazlarda yakalayabiliyorum.

sayfada hangi anda hangi band - güç ve lokasyondan yayın yapıldığı bilgisi var.

anten çıkışına 2 adet paralel 100 ohm direnç bağladım.
germanyum diyot ile yaptığım dedektör ile voltajını ölçtüm sadece 146 milivolt. :)
gücünü nasıl hesaplarım?

anten çıkışına 2 adet paralel 100 ohm direnç bağladım.
germanyum diyot ile yaptığım dedektör ile voltajını ölçtüm sadece 146 milivolt. :)
gücünü nasıl hesaplarım?
50 ohm yük üzerinde 146mv voltaj oluşturmuşsun.

0.146V / 50 Ohm = 0.0029A > 0.0029A X 0.146V = 0.00042W

0.42 mW

50 ohm yük üzerinde 146mv voltaj oluşturmuşsun.

0.146V / 50 Ohm = 0.0029A > 0.0029A X 0.146V = 0.00042W

0.42 mW
bu değere diyot üzerinde düşen voltajıda ekleyecek miyim?
Birde ölçtüğüm değer rms değildir.
Çıkışına bir kat daha koydum şimdi çıkış 656 milivolt yaptı.
Çok az voltaj artışı olmuş.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back