AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

Bu radyo sitesindeki goruntuyu scop ekrani gibi dusunmek istiyorum. Diyelimki benim sinyalimi yolladim.
Ekranda sinyalimin belirmesi kac ms zaman aliyor. Eger bayagi bir gecikme varsa bu is zor.

Anteni toparladim. Makaraya sardim. Anten cikisimdaki voltaj pp 90v frekans 7200Khz.

Sanki anteni becerirsek olacak. Anteni acinca genlik pp 30v'a kadar dusuyor. Bunun anlami uzaya yayinim mi var demek yoksa anten cikisindaki kapasitif yuk arttigi icin sinyali mi sonumluyor?

1716148140080.png

Eger cikisa filtre atsaydik bu genlik bayagi bir duserdi. Gene de fena bir cikis sinyali elde etmedigimi dusunuyorum.

Son düzenleme:
Bu radyo sitesindeki goruntuyu scop ekrani gibi dusunmek istiyorum. Diyelimki benim sinyalimi yolladim.
Ekranda sinyalimin belirmesi kac ms zaman aliyor. Eger bayagi bir gecikme varsa bu is zor.

Anteni toparladim. Makaraya sardim. Anten cikisimdaki voltaj pp 90v frekans 7200Khz.

Sanki anteni becerirsek olacak. Anteni acinca genlik pp 30v'a kadar dusuyor. Bunun anlami uzaya yayinim mi var demek yoksa anten cikisindaki kapasitif yuk arttigi icin sinyali mi sonumluyor mu?

33825 eklentisine bak
ping süresi kadar gecikme olur.

Aramizda manipleci yok mu? Birisi cikis yapsa gorseydik. Kac wattla cikti ekran da ne gorduk, ne oluyor bitiyor?

yatay tel antenlere endfed - uçtan beslemeli deniyor. bunlar çeyrek dalga boyunda çalışamıyor bu yüzden yarım dalga yapılmaları lazım. 7mhz bandı için 20.4 metre gibi - 14 mhz bandı için 10.2 metre yeterli.

ancak bu yatay telin ucunda 1:49 veya 1:64 denen balun transformatör de bulunmalı. aksi halde giriş empedansı o kadar yüksek ki enerji anteni süremiyor. en azından 4-5 metrelik bir de counterpoise olması şart.

bir de propagasyona bakmak lazım. yani şu anda atmosferik olarka hangi band hangi bölgelerede aktif. bu da çok önemli

buradan da son 1 saat seçerek kim hangi bandda nereden kendini duyurabilmiş bakabilir.z buna göre bir alıcı sdr hedeflenebilir. ayrıda endfed antenin yönü de sinyalin gideceği yön hakkında etkili olacaktır.

1716162376825.png

Guc kaynagindan cikma 2 bobin 2 kondansatorle ard arda low pass filitre yaptim cikis sinyalim sinuse iyice benzedi.

1716162534934.png

Uzun Uzun Kisa Kisa Bekle seklinde sinyali surekli gonderiyorum.

Ilk basta asagidaki karartili bolgede 1Khz ton frekansi yolluyordum simdi sadece RF i acip kapiyorum.

Tabiki ortalikta yokum hala.

1716162611711.png

Bu mW cikisla binlerce km ye ulasan adamlar nasil anten kullanmislar belli mi?

33826 eklentisine bak

Guc kaynagindan cikma 2 bobin 2 kondansatorle ard arda low pass filitre yaptim cikis sinyalim sinuse iyice benzedi.

33827 eklentisine bak

Uzun Uzun Kisa Kisa Bekle seklinde sinyali surekli gonderiyorum.

Ilk basta asagidaki karartili bolgede 1Khz ton frekansi yolluyordum simdi sadece RF i acip kapiyorum.

Tabiki ortalikta yokum hala.

33828 eklentisine bak

Bu mW cikisla binlerce km ye ulasan adamlar nasil anten kullanmislar belli mi?
dipole-shortwave-antenna_mini.jpg

Anten böyle oluyor iki parçalı.
birde anten çıkışında gücü ölçmek için 50 ohm yük bağlıyorlar.
Powermeter_dummyload_on6mu.gif

long-wire-resonant-antenna.jpg

birde böyle bir anten var. :)

Son düzenleme:
Bu amatör telsizcilik çok garip işler. Websdr'den Türk bir kanal buldum mehter, milliyetçi müzikler falan çalıyor. Kim niye dinlesin ki bilmem kaç kHz'deki yayını.

Rusların tuhaf UVB-76'sı var mesela. Tüm dünyaya bizde varız demek mi bu?

Diğer anlamadığım birşey de bu websdr resimdeki kadar basit bir şey ise birden fazla kullanıcıya aynı anda nasıl cevap veriyor?

http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

websdr.jpg

Bu amatör telsizcilik çok garip işler. Websdr'den Türk bir kanal buldum mehter, milliyetçi müzikler falan çalıyor. Kim niye dinlesin ki bilmem kaç kHz'deki yayını.

Diğer anlamadığım birşey de bu websdr resimdeki kadar basit bir şey ise birden fazla kullanıcıya aynı anda nasıl cevap veriyor?

33830 eklentisine bak
O jammer imiş pkk yayınları için. :)
Trt ye ait.
https://www.short-wave.info/index.php
buradan ülkeyi any dili türkçe yaparsan frekansları çıkıyor.

Son düzenleme:

impedance matching​

We can divide end-fed antennas into 4 general groups, based on the required impedance matching:

• quarter wave antennas (or similar) that often don’t need additional matching
  • short antennas, less than a quarter wave
  • half-wave antennas, or multiples thereof.
  • other, including multiband operation
Note that the radiators can be wires (vertical, bent, or sloping), guyed masts, rigid whip antennas, or any combination of these.

çeyrek dalga anteni kullanılırsa empedans dönüştürücüye gerek yokmuş

O jammer imiş pkk yayınları için. :)
Trt ye ait.
https://www.short-wave.info/index.php
buradan ülkeyi any dili türkçe yaparsan frekansları çıkıyor.
Jammer diye neyi kastettiniz anlamadım.

Telsizcilik literatüründe jammer ne işe yarıyor? O frekans iletişime uygun değilse başka frekansı kullanırlar, yanılıyor muyum?

Emirler vericisiymiş benim dinlediğim. Mesela bu yayın neye hizmet eder?

33830 eklentisine bak
bu alet bir direct conversion alıcı. üzerindeki adc yaklaşık 100mhzde örnek alıyor. bu da 0-30 mhz arasındaki tüm radyo yayınlarını dijital olarak decode edebilmesini sağlıyor. özetle 0-30 mhz arasındaki tüm bilgiyi 100mbitlik bir streame dönüştürüyor.

yatay tel antenlere endfed - uçtan beslemeli deniyor. bunlar çeyrek dalga boyunda çalışamıyor bu yüzden yarım dalga yapılmaları lazım. 7mhz bandı için 20.4 metre gibi - 14 mhz bandı için 10.2 metre yeterli.

ancak bu yatay telin ucunda 1:49 veya 1:64 denen balun transformatör de bulunmalı. aksi halde giriş empedansı o kadar yüksek ki enerji anteni süremiyor. en azından 4-5 metrelik bir de counterpoise olması şart.

Ciplak telle yaptigim antenin empedansi dedigin gibi yuksekse bu durumda empedans esitlemek icin bir transformator sarmak gerekecek.

Fakat elimdeki nuvelerin hic birisi bu frekansda ise yaramadi. Zaten nuveleri smps devrelerinden soktugum icin bu frekanslarda ise yaramamasi normal.

Ornegin capi 15mm kadar 1 cm eninde toroidin uzerinde 60 tura yakin sarim var. Bunu dogrudan anten GND arasina takarsam 60v pp sinyal hic etkilenmiyor.

Eger ayni toroide 3 turluk sarim sarip bu sarimi anten cikisina baglarsam primer voltaj 20v pp degere dusuyor.
Buna karsilik 60/3 donusum oranindan sekonderde 20x20=400v pp sinyal almak yerine yerine gene yaklasik 20vpp sinyal aliyorum. Ustelik harmonikler de olusuyor.

1716208821837.png

30V DC kaynak 50mA akim cekildigini soyluyor. Bu degere ne kadar guvenilir bilemem. Transistorum bu balun eklentisinden sonra isinmaya basladi.

Balunu sokunce akim 40mA civarina dusuyor ve isinma da azaliyor.

Kaynaktan cekilen 1.5W gucun %20' si RF guce cevrilebilse 300mW eder ki, binlerce km den bir kac mw ile sinyal gondermeyi basaranlar varsa benim de basarabilmem lazim.

RF vericinin son hali;

(Elemanlarin degerleri neden boyle diye sorarsaniz, hurda lazer yazicida bunlar vardi.)

1716211780163.png

Son düzenleme:
bu alet bir direct conversion alıcı. üzerindeki adc yaklaşık 100mhzde örnek alıyor. bu da 0-30 mhz arasındaki tüm radyo yayınlarını dijital olarak decode edebilmesini sağlıyor. özetle 0-30 mhz arasındaki tüm bilgiyi 100mbitlik bir streame dönüştürüyor.

Sinyalleri izledigimiz sitenin bandina baktiim 5Khz den 30 Mhz'e kadardi galiba.

Bu kadar genis bir bandi dinlemek nasil mumkun?

Eskiden mixer olur ara frekans elde edilir IF ampl. ile yukseltilirdi.

Simdi bu isi yapabilmemizin tek sebebi digital hesaplama teknikleri mi?

1716211780163-png.33836

Aslinda balun oranini 1:49 yada 1:64 degil de hesaplamamiz gerekiyor.

Yukaridaki devrede balun sokuldugunde cikistan gorulen empedans Z olsun.

Balun donusturme orani

[math]n=\sqrt{ \frac{Za}{Z}}[/math]
50 Ohm cikis empedansli bir devrede n=49 icin

49*49.50 = Za

Z_a=49*49*50=12K

Bizim devrenin cikis empedansini olcup benzer hesabi yapabiliriz.

Cikistaki balunu sokup buranin bostaki ve R gibi bir direncle yuklenmesi durumundaki voltaji scopla olcebilir ve devremizin cikis empedansi icin fikir edinebiliriz.

Balunu soktugum zaman scop 70v pp olcum yapiyor. Cikisa 470 Ohm bagladigimda 45v pp oluyor.

Demekki devremin cikis empedansi 245 Ohm.

12K anten empedansina eslestirmek icin Karekok(12000/245) = 7

1/7 Balun sarmam lazim.

Hatam var mi?

Ayni hesabi 70 Ohm icin yapsak;

Karekok(49*49*70/245) = 26

1/26 Balun

Son düzenleme:
Jammer diye neyi kastettiniz anlamadım.

Telsizcilik literatüründe jammer ne işe yarıyor? O frekans iletişime uygun değilse başka frekansı kullanırlar, yanılıyor muyum?

Emirler vericisiymiş benim dinlediğim. Mesela bu yayın neye hizmet eder?
Jammer sinyal bozucu demek.
Bir vericinin çalıştığı frekansta daha yüksek güçte yayın yaparsan o verici susar.

Dikkat edersen jamer bir frekans araligini tariyor. Frekans degistirmek cozum olmuyor.
Gerci jammerin tarama hizi dusuk. Belli bir frekansdaki iletisimi surekli degil kisa bir sureligine bozabiliyor.

Eger jammer araliginda iletisim yapilabilecek bir kac tane frekans tespit edilebilirse jammer takip edilerek jammerdan etkilenmeyecek akilli bir haberlesme duzenegi yapmak zor degil.

1716211780163-png.33836

Aslinda balun oranini 1:49 yada 1:64 degil de hesaplamamiz gerekiyor.

Yukaridaki devrede balun sokuldugunde cikistan gorulen empedans Z olsun.

Balun donusturme orani

[math]n=\sqrt{ \frac{Za}{Z}}[/math]
50 Ohm cikis empedansli bir devrede n=49 icin

49*49.50 = Za

Z_a=49*49*50=12K

Bizim devrenin cikis empedansini olcup benzer hesabi yapabiliriz.

Cikistaki balunu sokup buranin bostaki ve R gibi bir direncle yuklenmesi durumundaki voltaji scopla olcebilir ve devremizin cikis empedansi icin fikir edinebiliriz.

Balunu soktugum zaman scop 70v pp olcum yapiyor. Cikisa 470 Ohm bagladigimda 45v pp oluyor.

Demekki devremin cikis empedansi 245 Ohm.

12K anten empedansina eslestirmek icin Karekok(12000/245) = 7

1/7 Balun sarmam lazim.

Hatam var mi?

Ayni hesabi 70 Ohm icin yapsak;

Karekok(49*49*70/245) = 26

1/26 Balun
7200 khz den yayın yapıyormusun ben ses duyuyorum.

Ara ara yapiyorum ama anten takili degil. Kedidir o kedi.

Bir sey dikkatimi cekti.

470 ohm uclarinda 47v pp 7.2Mhz sinyal okuyorum.

Yani 16v eff voltaji 470 ohma veriyorum.

P=0.5w

Kullandigim direnc 1/4w tamam direnc sicak ama simdiye kadar ates gibi olmasi gerekirdi.

Karbon direnc bu frekansda acaba tam direnc gibi davranamiyor mu?

7Mhz de balun yapmaya yarayacak bir nuve ne olabilir?

PS toroidler is gormuyor.

Ara ara yapiyorum ama anten takili degil. Kedidir o kedi.

Bir sey dikkatimi cekti.

470 ohm uclarinda 47v pp 7.2Mhz sinyal okuyorum.

Yani 16v eff voltaji 470 ohma veriyorum.

P=0.5w

Kullandigim direnc 1/4w tamam direnc sicak ama simdiye kadar ates gibi olmasi gerekirdi.

Karbon direnc bu frekansda acaba tam direnc gibi davranamiyor mu?

7Mhz de balun yapmaya yarayacak bir nuve ne olabilir?

PS toroidler is gormuyor.
hava çekirdekli balunda oluyormuş.
2.5 cm capında boru lazım. :)
ilaç tüpüde olur.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back