AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

iyi de 500uW gucle yayin yapan 700mil uzaktaki vericiden sinyal aliyoruz.

iyi de 500uW gucle yayin yapan 700mil uzaktaki vericiden sinyal aliyoruz.
soruyu tam anlamadım diyot switchlerle mi ilgili bu kısım ?

tasarımın blok diyagramı şu :

1706471601759.png

tasarımı anlattığı döküman burada.

Elektronige ilk basladigimda diyod cesitlerini ezberlerken PIN diyod adini da ezberlemistim.
Ne ise yaradigini ogrenmek bugune nasip oldu. Hic isim olmamisti.

Peki 500uW vericiden gelen sinyalin hic yukseltilmeden dogrudan demodule edilmesine ne diyorsun?

Tama iste verdigin blok semada Tx/Rx switch Rx modunda iken antenden gelen sinyal dogrudan double balanced quadrature dedectore giriyor.

RF sinyal hic yukseltilmemis.

bu arada bu qdx ekonomi odaklı bi alıcı-verici. yani inanılmaz ucuz olması amaçlanmış. fiyat (49 usd) beceri oranı olarak sınıfında oldukça özel bir yere sahip. muğlada hans summers isimli bir ingiliz tarafından üretiliyor.

Elektronige ilk basladigimda diyod cesitlerini ezberlerken PIN diyod adini da ezberlemistim.
Ne ise yaradigini ogrenmek bugune nasip oldu. Hic isim olmamisti.

Peki 500uW vericiden gelen sinyalin hic yukseltilmeden dogrudan demodule edilmesine ne diyorsun?

demod pcde yapılıyor. yani akış şöyle

band pass filtre > mixer > if amplifier > 24 bit adc > usb PC

RF amplifier yok, Mixer yok, IF yok.

Ne semada ne de blok cizimde yok oyle seyler.

Antenden alinan sinyal hoop dedektore giriyor.

Edit tamam anladim sanirim.

Antenden alinan sinyal Dogrudan Qaudrature dedectore giriyor. RF sinyal uzerindeki modulasyon cozuluyor.
Sinyal frekansi cok dusuk oldugu icin cok dusuk genlikli sinyal audio amplifier ile yukseltiyor.

Alinan sinyalden asil veriyi tasiyan sinyali ayiklama ADC sonrasinda yazilimsal yapiliyor.

Gene de anten sinyalinin RF amplifikatorle yukseltilmesini beklerdim. Hatta mixer ve IF kati olsun isterdim.

Son düzenleme:

Blokta yok oyle seyler.

bu pdf'e bakarsanız adım adım tüm tasarımı anlatıyor. orada tayloe detector dediği aslında IQ mixer.

yukarıdaki pdfin 5 sayfasından alıntı:
A Quadrature Sampling Detector (QSD a.k.a. Tayloe detector) provides I & Q basebandoutputs, which are amplified by a pair of differential amplifiers, feeding a high performance 24-bit stereo Analog to Digital Converter that takes 48,000 samples per second (48ksps).•

Finally at bottom right, a powerful 32-bit Cortex M4 ARM microcontroller running at 72 MHz. Itinterfaces with all the other sections of the radio. A high performance Software Defined Radioreceiver is implemented. The host PC interface is a single USB cable carrying serial data anddigitized output audio data.

tayloe detektörler hakkında :

Ne semada ne de blok cizimde yok oyle seyler.

Edit tamam anladim sanirim.

Antenden alinan sinyal Dogrudan Qaudrature dedectore giriyor. RF sinyal uzerindeki modulasyon cozuluyor.
Sinyal frekansi cok dusuk oldugu icin cok dusuk genlikli sinyal audio amplifier ile yukseltiyor.

Alinan sinyalden asil veriyi tasiyan sinyali ayiklama ADC sonrasinda yazilimsal yapiliyor.

Gene de anten sinyalinin RF amplifikatorle yukseltilmesini beklerdim. Hatta mixer ve IF kati olsun isterdim.
burada daha net anlatmış mixer ve ıf amplifier kısmını :

1706474515577.png

0 ve 180 i zaten bobin veriyor bu ikisi yeterli degilmi.

90 ve 270 de lazim.

RF amplifikator olmamasi ni halen garipsiyorum.

Atiyorum Tasiyicimiz 7Mhz bile olsa eger, band genisligimiz 100Hz ise 7Mhz sinyalden 200 Hz de sample almak yeterli. Dolayisi ile IF frekansimiz cok dusuk oluyor ve IF sinyali basitce audio opmaplarla bile yukseltilebiliyor.

en alt satirda yaziyormus, bu sayede gurultu azaltilmis.

0 ve 180 i zaten bobin veriyor bu ikisi yeterli degilmi.
0 ve 180 aslında aynı bilgiyi taşıdığı için bir faydası olmuyor. burada mixer çıkışını giriş sinyalinin 0-90-180-270 faz farklısı gibi düşünmek yanlış.

çünkü buradaki faz referansımız lokal osilatör. o yüzden çıkıştaki I ve Q sinyallerinin faz farkı bize eldeki sinyalin lokal osilatörün ilerisinde mi yoksa gerisinde mi olduğunu söylüyor.

çünkü sıradan bir mixerde elimizde lo+rf ve lo-rf gibi 2 sinyal olur. biz eğer bunu çok düşük frekanslara indirmiyorsak bir bandpass filtre ile halledebiliriz. ya da iki aşamalı dönüşüm uygularız (super hetorodyne)

ama buradaki gibi IF frekansımız 50khz ise. 50 khz lik çok keskin bir filtre yapmak çok zor olur. bu yüzden I ve Q sinyallerindeki faz + genlik bilgisi ile dsp kullanarak sinyali oluşturup buradan istediğimiz filtreleme + demodulasyonu yapabiliriz.

90 ve 270 de lazim.

RF amplifikator olmamasi ni halen garipsiyorum.

Atiyorum Tasiyicimiz 7Mhz bile olsa eger, band genisligimiz 100Hz ise 7Mhz sinyalden 200 Hz de sample almak yeterli. Dolayisi ile IF frekansimiz cok dusuk oluyor ve IF sinyali basitce audio opmaplarla bile yukseltilebiliyor.
24 bit adc ve IF katındaki kazanç yeterli geliyor olmalı.

ama evet normalde SDR radyo alıcılarında RF katında birkaç tane AGC ve lna bulunur. ama yüksek frekansta gürültü eklemeden kazanç elde etmek pek mümkün değil. mesela 15-16db kazanç elde etmenin bedeli sinyale en az 3-4 db gürültü katmak oluyor.

Konuyla ilgili bu video güzel. Tayloe detector ve ses kartı ile SDR yapımı.

bu sdr alıcılarda bir iki denemem oldu ama pek bişey olmadı. ben Arduino nanolu olanı denemiştim adana radyosunu çok zayıf duymuştum başkada bir şey duymadım.. bu devrelerde çok iyi antene ihtiyaç var. iş anten kotarıyor video da da 10metre anten demiş.

video da şunu anlamadım sanki devre çıkışını pc pin sağ sol ses çıkışına bağladı ben mi yanlış anladım.

Evet devrenin I ve Q olarak iki çıkışı var. Birini sağ birini sol kanala bağlıyor.

ses çıkışından giriş yapmasını tam anlayamadım çıkışı nasıl giriş olarak kullanıyor.
acaba donanım ayarlarından buraları giriş olarak mı ayarlıyor.

hani usb den yayin dinlenmezdi bak adam analiz bile yapmis videoda:)

Bu 1N4007 diyodlari PIN diyod gibi kullanma konusunda kafama takilan bir soru var.

PIN diyodlarin kapasiteleri cok kucuktur fakat 1N4007 diyodun kapasitesi cok yuksek olmali. Diyod biaslanmamis olsa da sinyalin karsiya gecmesi gerekir.

Tamam biaslandiginda daha cok gececektir ama bu jonksiyon kapasitesi sorun edilmiyor mu?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,231
Üyeler
2,591
Son üye
CasuaLord

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back