AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

Bizim band genisligimiz 1Hz in cok altinda olacakti. Bir biti bir kac saniye boyunca yollamayacakmiydik?

aslında pixie qrp isimli 40 metre çalışan ve şeması çok basit bir alıcı verici var. içinde stm32 yok ama birşeyler denemek için güzel.

tüm şema bu kadar 40 metre bandı hem alıcı hem de verici:

1716121124648.png

1716121190408.png

Mesela 7.2Mhz sinyalimi 1sn araliklarla acip kapadigimda verdiginiz linkte yukaridaki ekran goruntusunde 7.2Mhz lik kisimda 1sn araliklarla renk degisimi (cizgi olusup olusmadigina bakacagim) degil mi?

aslında pixie qrp isimli 40 metre çalışan ve şeması çok basit bir alıcı verici var. içinde stm32 yok ama birşeyler denemek için güzel.

tüm şema bu kadar 40 metre bandı hem alıcı hem de verici:

33806 eklentisine bak

Ben bu vericilerin çıkış katlarının güç hesabı nasıl yapılıyor anlamıyorum.
Bunun emiterinde direnç yok gene.
Adam 1 k direnç bağlamış.9-12 volt ile 1 watt- 5watt çıkış yaptığını iddia ediyor. :)

33807 eklentisine bak

Mesela 7.2Mhz sinyalimi 1sn araliklarla acip kapadigimda verdiginiz linkte yukaridaki ekran goruntusunde 7.2Mhz lik kisimda 1sn araliklarla renk degisimi (cizgi oolusup olusmadigina bakacagim) degil mi?
doğru ama gözle fark etmek güç olabilir bu yüzden alıcıyı cw moduna alıp o bölgeye zoom yaparak takip etmek gerek. çünkü hem alıcı hem de vericideki ufak kayıklıklar nedeniyle sinyal birkaçyüz hz kayabilir.

şu yazıda wspr detaylarını güzel anlatmış sistem buradaki gibi olacak ama 7mhz tonu si5351 değil stm32 veya kristal üretecek.

Ben bu vericilerin çıkış katlarının güç hesabı nasıl yapılıyor anlamıyorum.
Bunun emiterinde direnç yok gene.
Adam 1 k direnç bağlamış.9-12 volt ile 1 watt- 5watt çıkış yaptığını iddia ediyor. :)
emiterinde 47nf var. o frekanslarda nerdeyse kısa devre. yanılmıyorsam bunun çıkış katı zaten class E gibi çalışıyor. ama 5w çıkamaz 1-1.5w belki olabilir.

emiterinde 47nf var. o frekanslarda nerdeyse kısa devre. yanılmıyorsam bunun çıkış katı zaten class E gibi çalışıyor. ama 5w çıkamaz 1-1.5w belki olabilir.
Şemada olan mg nedir?
Birde mors alfabesi gönderirken 500hz civarında ses module edip göndermek gerekiyor.
Modulesiz vericiyi alıcı ile dinleyince sessizlik oluyor sadece.
Normalde var olan gürültü bile kayboluyor. :)

Şemada olan mg nedir?
Birde mors alfabesi gönderirken 500hz civarında ses module edip göndermek gerekiyor.
Modulesiz vericiyi alıcı ile dinleyince sessizlik oluyor sadece.
Normalde var olan gürültü bile kayboluyor. :)
mg buzzer. maniple ile gönderme yaparken duyman için. şemayı tam incelemedim ama bir şekilde o modulasyonu da yapıyordur mutlaka. çünkü çalışan çok örnek var.

burada anlatmış:

O zaman bu is bir tel cekip sinyal basmak kadar basit. (Devre anlaminda basit, iyi bir anten basit olmayabilir)

evet ama yakınlaştır iyice. Böyle göremezsin.

1716123221042.png

Denemeyi 7.2Mhz ile yapacagim ve cikisa xtal baglamayacagim. Elimdeki BC237 transistor bile bu frekansda calisir.

Devre basit bir C sinifi amplifikatorden ibaret. Cikisa akort bobin ve kondansatorleri eklemek isterdim fakat ugrasmak istemiyorum. Gerekirse transistoru degistirip besleme voltajini 30 volta kadar cikartirim.

Duty degerini degisitirip transistoru isitmayacak max akim akisini saglayacak degerleri de belirleyecegim.

10 metre anten icin ne yapayim. Elimde bu uzunlukta sadece emaye bobin teli var. Balkon demirin iki bas ucuna iki sopa baglayip arasina tel germekten baska cozumum yok.

Oneriniz var mi?

10 metre anten icin ne yapayim. Elimde bu uzunlukta sadece emaye bobin teli var. Balkon demirin iki bas ucuna iki sopa baglayip arasina tel germekten baska cozumum yok.

Oneriniz var mi?
direkt 10 metre telden rf yayın yapmak mümkün olmayabilir. o telin 7 mhzde giriş empedansı 4-5 kohm gibi olacaktır yani transistör sürebilecek bir yük bulup akım akıtamayacak.

en azından basit bir ferit parçası üzerine 1:49 balun sarıp - gnd kısmına da başka bir kablo eklemek gerekir. aslında 10 metre telden 1/49 balun ile verimli bir 14mhz - 20 metre bandı anten yapılabilir.

Oneriniz var mi?
Anten kısa olursa empedans uyumu sağlamak için seri bobin bağlıyorlar ama hesabını bilmiyorum.
Rezonans filtre bobini hesaplarını hiç anlamıyorum.
O zaman bu is bir tel cekip sinyal basmak kadar basit. (Devre anlaminda basit, iyi bir anten basit olmayabilir)

33808 eklentisine bak
Denemeyi 7.2Mhz ile yapacagim ve cikisa xtal baglamayacagim. Elimdeki BC237 transistor bile bu frekansda calisir.

Devre basit bir C sinifi amplifikatorden ibaret. Cikisa akort bobin ve kondansatorleri eklemek isterdim fakat ugrasmak istemiyorum. Gerekirse transistoru degistirip besleme voltajini 30 volta kadar cikartirim.

Duty degerini degisitirip transistoru isitmayacak max akim akisini saglayacak degerleri de belirleyecegim.

Bu devre ile ne kadar güç çıkışı elde edilir bilmiyorum.
Ben tek transitorlu yapmıştım sadece 200 metre yayın yapabildim.

Teli gerip PWM frekansini gezdirerek antenin verimli calistigi frekansi kullanmak da denenebilir.

MCU icin hesapYayin frekansi (Mhz)Dalga boyu (m)10 Balkon icin anten tipi
72*10^6 / 107.2 41.6Ceyrek Dalga
72*10^6 / 9837.5Ceyrek Dalga
72*10^6 / 8933.3Ceyrek Dalga
72*10^6 / 710.229.4Ceyrek Dalga
72*10^6 / 61225Ceyrek Dalga
72*10^6 / 514.421Ceyrek Dalga / Yarim Dalga
72*10^6 / 41816Ceyrek Dalga / Yarim Dalga
72*10^6 / 32412.5Ceyrek Dalga / Yarim Dalga
72*10^6 / 2368.3Ceyrek Dalga / Yarim Dalga / Tam Dalga

Bu frekanslarda calisacak yuksek voltajli transistorum olsaydi voltaji artirirdim.

Semamdaki sok bobinini gerilim yukseltici transformatore donustursem ise yarar mi?

Son düzenleme:
Bu baslikta daha onceki yazismalarda dusuk voltajli basit bir osc cipin cikisina anten baglaniyordu ve bunlarla binlerce km oteye yapilan yayinin yakalandigindan bahsedilmisti.

Elektronige basladigim yillarda bir kac yuz metreden yayinlari yakalanabilen vericiler yapmistim. Simdiki derdim uzaklara cok uzaklara cok dusuk hizda veri iletimi.

Dediniz ya mW mertebesinde guclerle iletisim yapilabiliyor. Yoksa bu saatten sonra RF cilige soyunamam.

Son düzenleme:
1716125389780.png

Burada cikisa eklenen filitrelerin amaci yayin yaptigimiz frekans disindaki frekanslara sarkma yapmamak degil mi? Yoksa yayinlacak guc acisindan bir onemi yok.

Bu baslikta daha onceki yazismalarda dusuk voltajli basit bir osc cipin cikisina anten baglaniyordu ve bunlarla binlerce km oteye yapilan yayinin yakalandigindan bahsedilmisti.

Elektronige basladigim yillarda bir kac yuz metreden yayinlari yakalanabilen vericiler yapmistim. Simdiki derdim uzaklara cok uzaklara cok dusuk hizda veri iletimi.

Dediniz ya mW mertebesinde guclerle iletisim yapilabiliyor. Yoksa bu saatten sonra RF cilige soyunamam.
Onların çıkış gücü 10 mw çok altında.
Bende yüksek zannediyordum güçlerini ama çok düşük oluyor.

http://sdr.autreradioautreculture.com:8074/?f=7039.35usbz14
radyo1.png

Bu bağlantıya gir rastgele isim yaz ilk kutucuğa.
İşaretli olan yerleri resimdeki gibi seç.
10 mw yazıyor en düşük güç.
100mw ile 200 mw sorunsuz gidiyor.

hartley osilatör yaparsan tek transistor ile 1watt hatta 5 watt gibi daha yüksek güç elde edersin ama geri besleme ayarı çok zor oluyor. Temiz çıkışda elde edilemiyor. Bir sürü harmonik frekans oluşuyor. O yüzden ona izin vermiyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
6,218
Üyeler
2,588
Son üye
orderFC

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back