AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

@deneyci abi , boyle bir sey gordun mu hic? nedir bu, bunu ogrenmek lazim. PP33gj sanki koordinat gosterimin baska tur u
1717849042677.png

@czorgormez
UTG962e gibi bir sinyal generatörünü antene bağlarsak kaç watt çıkış yapar?
empedans eşleştirmesini tam yaparsak tabi. :)

Son düzenleme:
Hamburg hava durumu fax istasyonu 10 kw ve 20 kw güç ile çalışıyor.

Turkiyenin sesi radyosu emirler verici istasyonu ise 250-500 kw güç ile çalışıyor. Çok büyük fark var.

ikiside dünyanın her yerine ulaşabiliyor.:)

@czorgormez
UTG962e gibi bir sinyal generatörünü antene bağlarsak kaç watt çıkış yapar?
empedans eşleştirmesini tam yaparsak tabi. :)
50 ohm yük üzerinde kaç volt peak to peak sinyal oluşturabilir ? bozulmadan 10 volt oluşturabiliyorsa 2w güç eder. ben sinyal jeneratörünün 200-300mw gücü geçebileceğini pek sanmıyorum. elinde scope varsa 50 ohm yükte ölçerek test edebilirsin.

Son düzenleme:
Hamburg hava durumu fax istasyonu 10 kw ve 20 kw güç ile çalışıyor.

Turkiyenin sesi radyosu emirler verici istasyonu ise 250-500 kw güç ile çalışıyor. Çok büyük fark var.

ikiside dünyanın her yerine ulaşabiliyor.:)
her zaman değil işte. hatta vericiler güç tasarrufu için sinyalin uzaklara ulaşmadığı saatlerde kapatılır. ya da gece-gündüz farklı frekansa geçerler.

bu işin baya meraklıları var. swl listener deniyor. hatta hala uzun dalga radyolar bu meraklılar sayesinde epey satılıyor.

Son düzenleme:
her zaman değil işte. hatta vericiler güç tasarrufu için sinyalin uzaklara ulaşmadığı saatlerde kapatılır. ya da gece-gündüz farklı frekansa geçerler.

bu işin baya meraklıları var. swl listener deniyor. hatta hala uzun dalga radyolar bu meraklılar sayesinde epey satılıyor.

Ben her gün dinliyorum. Eskiden daha çok ülke türkçe yayın yapardı şimdi çok az var.
Ankaradan yayın yapınca bazen marmara bölgesinde dinleyemiyorum. Ama izlanda kanada japonya yeni zelandaya kadar gidiyor.
Bir gitmediği yer orta amerika ile güney amerika. :)
Anten yönü ile de alakası var gerçi.

Ben her gün dinliyorum. Eskiden daha çok ülke türkçe yayın yapardı şimdi çok az var.
Ankaradan yayın yapınca bazen marmara bölgesinde dinleyemiyorum. Ama izlanda kanada japonya yeni zelandaya kadar gidiyor.
Bir gitmediği yer orta amerika ile güney amerika. :)
Anten yönü ile de alakası var gerçi.
marmaraya yerden ulaşamıyor sinyal ama izlandaya veya kanadaya iyonosferden yansıyarak ulaşabiliyor.

ben geçmişte 4watt CW Hand-make telsizimle kocaeliden adapazarı ile gece saat 12 gibi görüşmüştüm. Bulunduğum yer yüksek bir tepe idi ve benden başka konuşabilen pek yoktu şehir içinde. Gündüzleri zaten mümkün değil idi.
Çevresel şartlar ve Çıkış gücü hep etkendir. Coğrafyanın fiziki yapısı etkendir. Hatta toprağın kimyasal metalik olup olmaması etken olabiliyor yüzey haberleşmelerinde.

CB bandı şimdi bomboş. Ama kimse kullanmıyor. Lisans filanda gerekmiyor.

İki yayıncıyı da takip ediyorum. Karşılaştırmalı radyo videoları falan da var. Adamın kullandığı radyolar çok pahalı. Önceden de bu kadar pahalı mıydı radyolar?

Bir tanesinde Si4825 çipi varmış. Bu çipi alıp devreyi kursak aynı kaliteye ulaşamayız gibi geliyor. Anten kısmında ekstra bir devre falan vardır herhalde.

Kırsalda FM bandında iyi çeken radyo öneriniz var mı?

Yada var olan bir radyonun anten kısmını güçlendirebilir miyiz?

İki yayıncıyı da takip ediyorum. Karşılaştırmalı radyo videoları falan da var. Adamın kullandığı radyolar çok pahalı. Önceden de bu kadar pahalı mıydı radyolar?

Bir tanesinde Si4825 çipi varmış. Bu çipi alıp devreyi kursak aynı kaliteye ulaşamayız gibi geliyor. Anten kısmında ekstra bir devre falan vardır herhalde.

Kırsalda FM bandında iyi çeken radyo öneriniz var mı?

Yada var olan bir radyonun anten kısmını güçlendirebilir miyiz?
Derin vadilerde çekmiyor. İstasyon yakın olup çekse bile aşırı yansıma oluyor.
Fm bandı için kokasiyel kablo ile anteni mümkün olduğu kadar yükseğe çıkartacaksın

Daha iyi çekmesi isteniyorsa anten olarak yarım dalga dipol anten yada yagi anten kullanılmalı.
Böyle oluncada taşınabilir olmaktan çıkar radyo. :)
65a4c6_1eeeaaa9611e48efba38064f999c675a~mv2.jpg

Koaksiyel kablonun dış örgülü kısmı toprak hattına lehimlenecek radyonun.
Mümkün olduğu kadar kısa olmalı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back