AmScope SM-4NTP mikroskop için hangi kamerayı alayım?

TA3UIS

Doğan
1722006159538.png

Elimde üstteki üründen mevcut, aşağıdaki kameralardan almayı düşünüyorum, ( standlı olmayacak ) hangisi uygun olur sizce ya da öneriniz ne olabilir ?

Bunlarin kameralarinin dedikleri kaliteyi vermesi imkansiz Dogan abi. Hepsi sahte malesef. Onun icin hangisini aldigin cok onemli olmayacak, ucuzu pahalisi ayni.

Ancak burada onemli sorulardan bir i goruntuyu nereden alacaksin?

Bunlarin kameralarinin dedikleri kaliteyi vermesi imkansiz Dogan abi. Hepsi sahte malesef. Onun icin hangisini aldigin cok onemli olmayacak, ucuzu pahalisi ayni.

Ancak burada onemli sorulardan bir i goruntuyu nereden alacaksin?

Nasıl oluyor bilmiyorum, mikroskopun üstündeki bağlantı yerine bir kamera takıp HDMI ile mikroskopu ve kamerayı monitöre bağlar canlı işlem yaparım ya da izlerim veya kameranın üstüne hafıza kartı takıp görüntüyü oraya kaydederim.

@taydin a da soralım bakalım :) en mantıklı bağlantı nedir nasıl yapılır?

60 Hz tazeleme hızında 1920x1080 görüntü veren kamera al. 4K yı boşver, 60 Hz tazeleme hızı çok daha önemli. PC pağlantısı da mutlaka HDMI olsun. Benim aldığım model artık satışta değil o yüzden belli bir model öneremeyeceğim, ama bu özelliklere sahip bir kamera seçebilirsin.

Bir de ara bağlantı için bir adaptör de gerekiyor. Benim aldığım model için şuydu, ama şimdiki güncel modellere uyar mı net bilgim yok. Biraz araştırman gerekecek.

1722011392077.png

Eğer sadece resim çekeceksen, birçok kameranın üzerinde SDCARD yuvası oluyor, doğrudan oraya resim çekilebiliyor. Ama eğer 1920x1080x60 video kayıt yapacaksan, veya youtuber'ların yaptığı gibi ana görüntü ve bir köşede konuşan kafa istiyorsan, birden fazla HDMI kanala sahip "frame grabber" denen kartlardan alman lazım. Yeni modeller USB3 bazlı, çok kullanışlı. Fiyatları da gene araştırman lazım.

Almışken video kayıt yapanı alırım sanırım, mikrofon vs işine girmem. Sensörü CCD olması keskin ve net ve canlı renkler için iyi olur.

Acaba hangi aparat uyar.

Çok sayıda model var. Eğer sadece mikroskop görüntüsünü kaydetmek istiyorsan tek girişli frame grabber yeterli.

Bendeki kartı önermek istemiyorum, çünkü PCI bazlı yani biraz eski jenerasyon. Onun dışında halen fiyat çok uçuk seviyede pahalı.

Alacagin kamera hdmi cikisli ise, alirsin bir tane hdmi capture card, sonra bilgisayarda da OBS studio kullanirsin , tertemiz olur. Ancak sadece usb ye cikis veren kameralarda var. istedigin atraksiyonu yaparsin. Benim tavsiye edeceklerim;

Mekanik DX-4K mini
SZM CTV 1/3 ya da 1/2 , 1/3 guzel oluyo
HDMI capture card

Tabi bir de aydinlatma mevzuu var, ama o sonraki is. Belki yeterli olur elindeki.

Bir de bundan lazim olacak, adini sanini bilmem.
1722016733163.png

Alacagin kamera hdmi cikisli ise, alirsin bir tane hdmi capture card, sonra bilgisayarda da OBS studio kullanirsin , tertemiz olur. Ancak sadece usb ye cikis veren kameralarda var. istedigin atraksiyonu yaparsin. Benim tavsiye edeceklerim;

Mekanik DX-4K mini
SZM CTV 1/3 ya da 1/2 , 1/3 guzel oluyo
HDMI capture card

Tabi bir de aydinlatma mevzuu var, ama o sonraki is. Belki yeterli olur elindeki.
HDMI capture card için bilgisayar ile kameranın yan yana olması lazım galiba benim bilgisayar ile mikroskop karşılıklı masalarda duruyor.

HDMI capture card için bilgisayar ile kameranın yan yana olması lazım galiba benim bilgisayar ile mikroskop karşılıklı masalarda duruyor.
HDMI kablosunu ona gore uzun alirsin abi, ben 10 metre HDMI kablosu kullaniyorum.

HDMI capture card USB ve PCI-E olanları var sanırım. hangisi yeterli olur?

USB yeterli abi, her bilgisayarda bir USB port illa bulunuyor.
ben suan bundan kullaniyorum.

60 hz 3.0 ve birde hizli olan bir nmodeli vardi bunun

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back