Analog multimetre ile transistör tespiti.

TA3UIS

Doğan
Bugün aklımdaki bir testi yapma imkanı buldum. Böylece kafamdaki soru işaretleri de bir nebze gitmiş oldu.
Analog multimetre ile transistör tespiti.

Transistörleri analog multimetre ile tespit ederken hFE kısmında ibre 200-300 hFE civarlarına geldiğinde o transistörün bacaklarını doğru olarak tespit etmiş oluyoruz. Bendeki multimetre ile bu sonuca vardım elimde başka analog multimetre yoktu. Dijital multimetre ile de durumu teyit ettim. NPN PNP E B C değişkenlerini açıklığa kavuşturabildim.

Diğer türlü senaryolarda hFE değeri ya çok düşük 0-50 hFE ya çok yüksek 500 hFE ya da hiç değer göstermedi. 50-300 hFE civarları o transistörü doğru tespit edildiğini gösteriyor.

Deneyimlediğim bu durumu teyit edecek olan ve ekleyecek başka bir şeyi olan var mıdır?

WhatsApp Image 2024-07-13 at 14.32.44.jpeg

Son düzenleme:
Bu testin her durumda doğru sonuç vereceğinden emin değilim. Belki veriyordur, ama bütün olasılıkları değerlendirip her birisi için doğru sonuç alındığını göremeden %100 bu metot işe yarar demek de mümkün değil. Transistörü iki tane diyot kabul edip ona göre bacak tespiti yapmak bana daha garanti geliyor. Olasılıklar çok az, hepsini de gözönünde bulundurmuş oluyorsun.

Bu testin her durumda doğru sonuç vereceğinden emin değilim. Belki veriyordur, ama bütün olasılıkları değerlendirip her birisi için doğru sonuç alındığını göremeden %100 bu metot işe yarar demek de mümkün değil. Transistörü iki tane diyot kabul edip ona göre bacak tespiti yapmak bana daha garanti geliyor. Olasılıklar çok az, hepsini de gözönünde bulundurmuş oluyorsun.

Analog multimetredeki ölçüm yerinin nasıl çalıştığını anlamaya çalıştım.

Aşağıdaki tüm transistörleri Analog multimetre ile test ettim dijital multimetre ile de tüm testleri teyit ettim deneyimim doğru sonuç verdi.

WhatsApp Image 2024-07-13 at 15.16.40.jpeg

Yariiletkenlerde PN jonksiyonlarinin yerlerini ve malzemenin calisma prensibini bilirseniz her turlu yariiletkenin kabaca saglamlik kontrolunu basit bir led devresi ile bile kontrol edebilirsiniz.

1720873620025.png

2SC5200 testinde hFE değeri 200 altında çıktı ama 50 nin üstündeydi.

WhatsApp Image 2024-07-13 at 15.30.12.jpeg

hFE değeri 500 ölçtüklerim hep hatalı ölçümdü.
hFE değeri 50 nin altında ölçtüklerim de hep hatalı ölçümdü.

hFE 50 ile 300 arası ortalama sınır değerler doğru tespit için şu ana kadarki ölçümlerimde.
Elime başka transistör geçerse test ederim.

Son düzenleme:
NEC D882, S9014 ve C9015 ile de ortalama 100-200 hFE arası değerlerinde doğru bacak ve tip tespiti yaptım.

Son düzenleme:
Yariiletkenlerde PN jonksiyonlarinin yerlerini ve malzemenin calisma prensibini bilirseniz her turlu yariiletkenin kabaca saglamlik kontrolunu basit bir led devresi ile bile kontrol edebilirsiniz.
Buradaki amacım Analog multimetrenin transistör bağlantı yeri ile transistörün cinsini anlamaya yönelik.

Transistörleri analog multimetre ile tespit ederken hFE kısmında ibre 200-300 hFE civarlarına geldiğinde o transistörün bacaklarını doğru olarak tespit etmiş oluyoruz. Bendeki multimetre ile bu sonuca vardım elimde başka analog multimetre yoktu. Dijital multimetre ile de durumu teyit ettim. NPN PNP E B C değişkenlerini açıklığa kavuşturabildim.

Diğer türlü senaryolarda hFE değeri ya çok düşük 0-50 hFE ya çok yüksek 500 hFE ya da hiç değer göstermedi. 50-300 hFE civarları o transistörü doğru tespit edildiğini gösteriyor.

O halde bu tespit uzerinden gidemezsin.

HFE 2,3,4,5 de olabilir 100 de 1000 yada 10000 de.

Bu tamemen olctugun transistorun ozelligi ile ilgili bir durum.

Elinize bipolar jonksiyon bir transistor gecti ve hangi bacagin ne oldugu hakkinda bilginiz yoksa avometre ve guc kaynagina ihtiyaciniz var.

Once diyod mantigi ile Beyz bacagini buluruz. (Emetor Kollektor arasinda ters diyodu olanlar icin biraz mantik yuruteceksiniz bu kisma simdilik takilmayin)

Simdi hem beyz bacagini bulduk hem de NPN PNP ayrimini yaptik.
Sira geldi emetor bacagini bulmaya.

Emetor oldugunu varsaydiginiz bacakla beyz bacagina 10K seri direnc uzerinden 24V'u ters polarmala yapacak sekilde uygulayin ve Beyz emetor voltajini olcun.

Eger 24v civari voltaj goruyorsaniz Emetor oldugunu sandiginiz bacak kollektor demektir.

Yok 24v'dan daha kucuk 7v civari voltaj okuyorsaniz emetor bacagini dogru tahmin etmissiniz demektir.

Bu test ozel bir transistor olmadigi zaman cogunlukla is gorur.

hfe testine gelince;

Ic=hfe x ib bagintisini kullanmak uzere cok basit bir deney duzenegi yapilacak.

Kollektor beyz arasina 100K bagliyoruz. Kollektorden guc kaynagina 1K

Guc kaynaginin diger ucunu da emetore.

Vcc - (Vc-Vb)(1+hfe)/100 = Vc

Vcc besleme voltaji biliyorsunuz. Vc kolletorun emetore gore voltajini olctunuz.
Vb, beyzin emetore gore gerilimi bunu da olctunuz.

Geriye sadece hfe kaliyor ve yukaridaki denklemden cozulecek.

Tercihen Vcc, 2Vc ye esit yada daha buyuk olacak sekilde guc kaynagini ayarlarsaniz iyi olur.

Son düzenleme:
Onun o isi yaptigini bilmiyordum gercekten de, vay be
Fuarda Keitley SMU ya bir diyot takmışlar stand boştu bakıyorum ne alaka diye.
Adam geldi, IV curve çıkardı herhangi ek bir setup olmadan 2 prob ve diyot. Çok hoşuma gitmişti.
Bir de daha önce bildiğim ama ilk defa gözlemlediğim 4 Wire direnç ölçüm metodunu göstermişti o da o gün için çok eğitici gelmişti.

Bir ara deneyeceğim ben de. Bir MOSFET drain source arasına 2461, gate source arasına da 2450 yi bağlayacağım. Sonra gate voltajını adımlarken, her adım için drain source voltajını da adımlayacağım. Böylece bildiğimiz MOSFET çalışma eğrilerini elde edeceğim. Tabi bunun dışında gate source sızıntı akımını, drain source sızıntı akımını, gate kapasitesini vs ölçmek de mümkün. 10 A palsler üretip MOSFET termal davranışını da gözlemlemek mümkün.

Bu tip ölçümlerle, eğer gerekli ise, birbirine çok yakın karakteristikte iki tane MOSFET elde etmek mümkün oluyor. Güç elektroniğinde bu ne kadar gerekli oluyor bilmiyorum ama, elektroniğin birçok dalında birbirine çok yakın karakteristiğe sahip iki komponentin seçilmesi kritik oluyor. Böyle durumlarda bir komponenti karakterize etmek gerekli oluyor.

Fuarda Keitley SMU ya bir diyot takmışlar stand boştu bakıyorum ne alaka diye.
Adam geldi, IV curve çıkardı herhangi ek bir setup olmadan 2 prob ve diyot. Çok hoşuma gitmişti.
Bir de daha önce bildiğim ama ilk defa gözlemlediğim 4 Wire direnç ölçüm metodunu göstermişti o da o gün için çok eğitici gelmişti.
Piyasada curve tracer urunleri satiliyor, bu yonde dahi kullanilabilir o halde. "Bundan bir tane al her seyi cop e at", a donusuyor olay. :gulus2: Ya da "Elektronigin isvicre cakisi" benzetmesi yapsak belki daha iyi.

Forum istatistikleri

Konular
6,370
Üyeler
2,633
Son üye
eskikafa

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back