Analog Osiloskop Revizyon ve Bakimi

Küçükken hurda topluyorum diye çok azar yemişliğim vardır.

Şimdi ise tam tersi :)

Annem bulduğu kabloyu lazım olur deyip bana getiriyor. (Telekomcuların panolarda köprü atmak için kullandığı kablolar)
Dün bizim apartmanın karşısındaki çöp konteynırının yanına bir sürü kitap bırakmışlar. Yahu şunları alayım hurdaya satarım. 5-10 ne kapsam kâr dedim. Sonra almaya utandım ulan bu kadar mı düştük ekonomik olarak dedim . Bir gariban alsın diye bıraktım.

Ben bir ara evde hurda trafo biriktirdim. 40-50kg olunca yoldan geçen hurdacıya satıyım dedim. Hurdacı yaşlı ve ihtiyaçlı birine benziyordu. Bende hediye ettim. Bazen mesela kumbarada biriken para gibi birikimlerin manevi değeri maddi değerinden daha çok oluyor. Orada küçük umutlar, hayallerde birikiyor. Benim trafolarda öyleydi ama amcanın benden çok ihtiyacı vardı...

Basincli hava ve kontak sprey temizliği tamam . Biraz da güneş de kemikleri ısınsın.

Ekler

• 20220907_120653.jpg
    20220907_120653.jpg
    344.1 KB · Görüntüleme: 92
  • 20220907_120701.jpg
    20220907_120701.jpg
    493.3 KB · Görüntüleme: 91
  • 20220907_120736.jpg
    20220907_120736.jpg
    495.8 KB · Görüntüleme: 88
PCB üzerinde hala tortu var. Rutubet ve toz, belki de karbon da olan bir karışım. Bu şekilde güç verirsen, çalışacak olsa bile çalışmayabilir çünkü iletkenlik yapar. PCB yüzeyinde hiçbir tortu kalmayacak şekilde temizlenmesi lazım. IPA yoksa bir fırça, sıcak su ve tursil ile dahi yıkasan olur.

PCB üzerinde hala tortu var. Rutubet ve toz, belki de karbon da olan bir karışım. Bu şekilde güç verirsen, çalışacak olsa bile çalışmayabilir çünkü iletkenlik yapar. PCB yüzeyinde hiçbir tortu kalmayacak şekilde temizlenmesi lazım. IPA yoksa bir fırça, sıcak su ve tursil ile dahi yıkasan olur.
Ben hala bulaşık makinesi konusunda ısrarcıyım :cheeky1:

Bakacağım timur hocam . Sökmek dağıtmak ne kadar bir işlem gerektirecek keşif yapmam lazım. Malesef kablolarda soket bağlantı göremedim. Hepsini tekrar söküp lehimlemek baya uzun mesai olucak . Etiketleme de lazım. Haftaya başlarım belki inşallah.

Anakart üzerinde varyabl kondansatorler var.

Bu kondansatorler için sivi temasi çok iyi bir sonuç vermeyecektir diye düşünüyorum.

Iyi temizlik ve kurutma gerekiyor.
Kartı sökersem selülozik tiner ve dış fırçası ile detay temizlik yapmayı düşünüyorum yıkamak yerine.

İşyerindeki bilgi işlem servisinden power kablosu da edindik. Bir tane istedim üç tane verdiler al abi bunlar ıskat malzeme diye . Step step ilerlemeye devam ediyoruz.
20220909_140544.jpg

Timur abi verme diyor . Haftaya elektronik kart soketli ve sökülebilir mi tespitini yapacağım . Eğer o kadar kolay bir uğraş sonucu yerinden çıkacak gibi değilse tekrar bir posta daha yerinde temizlik yapıp enerji vermeyi düşünüyorum .

Buraya ilk yazım ustam .
En iyi şekilde kibrit kutularına doldurulur.
Kibrit kutusuda kalmadı ama sizin için özel tedarik ederim.

Sohbet edecek kimse kalmadı sayılır en kısa zamanda Konuşur Kaçar yerine tekrar bekliyorum.
Yazılarım boşta kalıyor sen olmayinca eğlencesi yok .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:
Buraya ilk yazım ustam .

Sohbet edecek kimse kalmadı sayılır en kısa zamanda Konuşur Kaçar yerine tekrar bekliyorum.
Yazıların boşta kalıyor sen olmayinca eğlencesi yok .

Kolay gelsin sağlıcakla.
Ben genelde sprey kutusu kapağı kullanıyorum. Isyerinde bol miktarda var . Heryerden buluyorum. Nasip olursa bakalım salı günü başlayacağım fizibilite çalışmasına. Söker miyiz yoksa temizliğe devam mı ederiz karar vereceğiz.
Konuşur Kaçar mevzuuna gelince belki diyeyim . Hiç te içimden gelmiyor nedense .

Buraya ilk yazım ustam .

Yazıların boşta kalıyor sen olmayinca eğlencesi yok .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Üstadım hosgeldin. Sizi burada gördüğüme sevindim. Saygilar.

İşyerindeki bilgi işlem servisinden power kablosu da edindik. Bir tane istedim üç tane verdiler al abi bunlar ıskat malzeme diye . Step step ilerlemeye devam ediyoruz.18890 eklentisine bak

Kablolar sanki kaliteli orijinal batılı kablo. Kıytırık, hurda bakırdan yapılma, korozyonlu Çin kablosu değil gibi :)

Kablolar sanki kaliteli orijinal batılı kablo. Kıytırık, hurda bakırdan yapılma, korozyonlu Çin kablosu değil gibi :)
Aslında büyük bir sorun daha var . Probum yok . Cihazdan bir tepki alabilirsek ilk önce iptidai olarak uydurdugum propla 12 volt dc ölçmeye çalışacağım. Eğer baktım cihazda umut var prop edinmeye çalışacağım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back