Analog Osiloskop Revizyon ve Bakimi

Şanslı adamsın.

12 volt vermeden önce sağ altta kalibrasyon çıkışı var. Oradan karedalgayı bir gör derim.

DC kaynak bağladığında ışın bir üst kareye yükselir.

Birde sac trafolu bir transförmatör bul. 12 volt olsun çok yüksek voltaj olmasın. Birde onun çıkışını ölç sinüs sinyali gör.

Ondan sonra ver elini smps ler yüksek frekanslı sinyaller. :saril:
AC de vermeyi düşünüyorum tabi ki küçük voltaj olarak . 220/30 volt trafo var elimde . Onu da test edeceğim.

Sonunu düşünen kahraman olamaz .
18964 eklentisine bak

Fokusun iyi olup olmadığı parlaklık ayarına da bağlı. Parlaklığı fazla açarsan fokus iyi olsa da ışın geniş olur. Bir de ışının biraz sola dönmesi gerekiyor. Yukarıda "trace rotation" dan tornavida ile ayarlayabilirsin.

BNC ler çok pis. Bence oraya başka bir ekipmanın BNC sini takma, ona da pislik aktarır sonra temas sorunu olur. Bunun BNC'lerini değiştirmek lazım.

Benim yakışıklı Hitachi V-212 nin ışınını beğeninize sunuyorum :D

IMG_20220914_173419.jpg

AC de vermeyi düşünüyorum tabi ki küçük voltaj olarak . 220/30 volt trafo var elimde . Onu da test edeceğim.

Geçmiş olsun ve Hayırlı olsun .
Ameliyat başarılı , derlenme ( uyanma) odasından çıktı .
Taburcu Edilme İşlemleri ne zaman .

Fokusun iyi olup olmadığı parlaklık ayarına da bağlı. Parlaklığı fazla açarsan fokus iyi olsa da ışın geniş olur. Bir de ışının biraz sola dönmesi gerekiyor. Yukarıda "trace rotation" dan tornavida ile ayarlayabilirsin.

BNC ler çok pis. Bence oraya başka bir ekipmanın BNC sini takma, ona da pislik aktarır sonra temas sorunu olur. Bunun BNC'lerini değiştirmek lazım.
Yarın hepsi kılıcımın acı gücüyle tanışacak. Pardon dış fırçamın.

Sabah iyi kötü bir DC ölçtüm ama daha önce söylediğim gibi ışın kalınlığını düşüremedik. AC 24 voltta bağladım. Onda da pek düzgün olmasa da birşeyler gördüm. Daha sonra bana musade dedi amcam . Görüntü uçtu ne hikmetse . Biz bunla çok uğraşacağız anlaşılan.
20220915_112412.jpg
20220915_123856.jpg

Sabah iyi kötü bir DC ölçtüm ama daha önce söylediğim gibi ışın kalınlığını düşüremedik. AC 24 voltta bağladım. Onda da pek düzgün olmasa da birşeyler gördüm. Daha sonra bana musade dedi amcam . Görüntü uçtu ne hikmetse . Biz bunla çok uğraşacağız anlaşılan. 18986 eklentisine bak18987 eklentisine bak
Abi kablolara etiket yapip lehimleri söküp komple detaylı bir bakım yapman lazım gibi duruyor

Aşırı kalın ve parlak ışın izinden belliydi kötü oldu.

Simdi tam tamirlik proje oldu. Bakalim. İnşallah tüp sağlamdır. Gerisi yavaş yavaş olur.

Trafo da maşallah toprak güveç kadar ısınmış. Kartı sökmeden olmayacak bu iş timur hocanın dediği gibi . Kutuplu kondansatörleri değiştirmek lazım. Bakalım ganimetlerimde benzeri var mı. Ambara bir dalayım.
20220915_130901.jpg

Hmm trafo ısındıysa o zaman arıza büyük ihtimalle yüksek voltaj sargılarının içeriden kısa devre olmuş olması. Bu durumda malesef trafonun yeniden sarılması gerekecek.

Tamir izleri .

Ekler

• 20220915_133845.jpg
    20220915_133845.jpg
    305.7 KB · Görüntüleme: 68
  • 20220915_133839.jpg
    20220915_133839.jpg
    291 KB · Görüntüleme: 73

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back