TT TECHNİC Mos620ch analog osiloskopun arızası

Bu asamada oncelikle sismis, sizdirmis tum elektrolitik kapasitorleri degistir. Ardindan kisa bir sure icin enerji verip kapasitorlerdeki voltajlari olc ve not et.

Semasini bulduysan ordaki voltaj degerlerinden, bulamadiysan kapasitorlerin ustunde yazan voltaj degerlerine cok yaklasan ya da asan voltaj olup olmadigini bir kontrol et.

Yasli bir scop aldigin icin normalde elektrolitik kondansatorlerin tamamini degistirmende fayda var. Anahtarlamali devre disindaki devrelerde ESR ye cok takilma. O yuzden sirf bu cihazin kapasitorlerini olcmek icin LCR metre almak luks olur.

Fotoda gorulen her bir diyodu da olcerek kisa devre olan varmi diye kontrol etmende fayda var. Ayrica diyodlarin solunda sogutucu bagli nesnelerin sicakliklarini da hic olmazsa elle bir kontrol edebilirsin.

O kokunun kaynagini bulmak lazim.

Bu arada, gerci kokuya duyarlilik Allah vergisi olsa da genelde meslegini seven elektronikciler iyi koku alirlar. Koklayarak kokunun kaynagini bulma ihtimalin de var. Kokunun tipi de bilgi verir.

Kavrulmus bobin teli kokusu, bozulmus polyester kondansatorun kokusu, isinmis/kavrulmus pcb kokusu, cip yada transistorun dis kabinin asiri isinma sonucu yaydigi koku farklidir ve madem meslegin basindasin bu kokulari da tanmaya baslasan iyi olur.

img_20240523_010704_741-jpg.33918
Çok teşekkür ederim. Bugün kapasiteleri söküp elimde varsa değiştirmeyi planlıyorum. Lcr t4 almayı planladım ama Türkiye'de satışta bulamadım uygun fiyata onun da siparişini bugün gireceğim. Aldığım yanık kokusu kondansatör kokusuna çok yakın gibi daha öncesinde aldığım kokularla kıyaslarsam ancak katot tüpüne doğru da ağırlaşan bir koku var bugün oraya bakacağım.. Teşekkür ederim bilgileriniz için..

Yasli bir scop aldigin icin normalde elektrolitik kondansatorlerin tamamini degistirmende fayda var. Anahtarlamali devre disindaki devrelerde ESR ye cok takilma. O yuzden sirf bu cihazin kapasitorlerini olcmek icin LCR metre almak luks olur.
Ben kapasitör değiştirme fikrine katılıyorum fakat elektronikle uğraşacak hobi ya da profesyonel kim olursa olsun ekipman almak konusunda cimri davranmaması gerektiğini düşünüyorum.

Mühendislik öğrencisisin, ömründe eline LCR ölçüm cihazı almamış bir mühendis, en fazla sadece iyi teori bilgisine sahip kısıtlı biri olarak yetişir. Kendini geliştirmek için birinin (şirket, proje vb) LCR vermesini filan beklememelisin. Alabiliyorsan daha iyi bir LCR metre al. Taşınabilir makul fiyatlı çok güzel modeller önerildi.

Ben kapasitör değiştirme fikrine katılıyorum fakat elektronikle uğraşacak hobi ya da profesyonel kim olursa olsun ekipman almak konusunda cimri davranmaması gerektiğini düşünüyorum.

Mühendislik öğrencisisin, ömründe eline LCR ölçüm cihazı almamış bir mühendis, en fazla sadece iyi teori bilgisine sahip kısıtlı biri olarak yetişir. Kendini geliştirmek için birinin (şirket, proje vb) LCR vermesini filan beklememelisin. Alabiliyorsan daha iyi bir LCR metre al. Taşınabilir makul fiyatlı çok güzel modeller önerildi.

Ekipman konusunda kesinlikle çok haklısınız lakin fiyaltar part time maaşımı kesinlikle çok zorluyor. Bilgisayar, 3d yazıcı, güç kaynağı, lehim istasyonu derken ölçücülere yetişemedim ancak sırasıyla bunlara da bütçe ayırmak istiyorum bahsettiğiniz unit lcr listemde ancak öncelikle hiç lcrm olmamasındansa lcr tc1 gibi bir model bir süre götürür diye inanıyorum. Bahsettiğiniz şeyler çok doğru ve osiloskopun şematiklerini görene kadar devre görmemişim dedim üniversitenin teorik bilgisi bile fiziksele taşınmadığı sürece anlamsız zannımca. Siz değerli büyüklerimin değerli fikirleri çok ve çok önemli bunun için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda eksikliklerimi kapatacağım mümkünse...

Acele etmemek lazım. Burada önemli olan, işi bütünü ile kapsayıcı olan bir yaklaşım sergilemek. Tabii ki hepimizin zaman zaman eli dara düşüyor ya da genişliyor. Benim arkadaş çektiği videoda birçok bileşeni denemiş. TC1'de güzel alet.

Ekipman konusunda kesinlikle çok haklısınız lakin fiyaltar part time maaşımı kesinlikle çok zorluyor. Bilgisayar, 3d yazıcı, güç kaynağı, lehim istasyonu derken ölçücülere yetişemedim ancak sırasıyla bunlara da bütçe ayırmak istiyorum bahsettiğiniz unit lcr listemde ancak öncelikle hiç lcrm olmamasındansa lcr tc1 gibi bir model bir süre götürür diye inanıyorum. Bahsettiğiniz şeyler çok doğru ve osiloskopun şematiklerini görene kadar devre görmemişim dedim üniversitenin teorik bilgisi bile fiziksele taşınmadığı sürece anlamsız zannımca. Siz değerli büyüklerimin değerli fikirleri çok ve çok önemli bunun için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda eksikliklerimi kapatacağım mümkünse...
Burada ki en onemli 2 husus, Kondansator icerisinde yuk yok iken olcu aletine girmeli, kondansator, uclari kisa devre yapilarak bosaltilmamali.

Acele etmemek lazım. Burada önemli olan, işi bütünü ile kapsayıcı olan bir yaklaşım sergilemek. Tabii ki hepimizin zaman zaman eli dara düşüyor ya da genişliyor. Benim arkadaş çektiği videoda birçok bileşeni denemiş. TC1'de güzel alet.

Evet bunu gözüme kestirdim uygun bir satıcı bulursam bununla başlamak istiyorum

Sıvı sızıntısı gibi görülen kahverengi alan kapasitörleri sabitleyen yapıştırıcının renk değiştirmesi gibi göründü bana. Eski japon ürünü devrelerde çok karşıma çıkardı.
Öncelikle şemadaki (Verilmişse) voltaj ölçüm noktalarındaki gerilimleri ölçüp test etmendir.
Yüksek gerilim üreten devreyi besleyen elemanlarda yada kapasitede sıkıntı varsa anot gerilimi ve grid gerilimleri düşmüş olabilir.
Göz kontrolüyle renk değiştirmiş direnç ve benzeri elemanları gözden geçir. Isınan elemanlar genelde PCB de renk değişimine sebep olurlar.
özellikle diyotların ve transistörlerin sağlamlığını teyid et.
Elle yaklaşarak çalışır durumda iken dokunmadan en çok nerede ısı oluşuyor onu anlamaya çalış.
Katod tüpünün flamanı ısınıyormu onu gözlemle. Flaman uçlarına güç katından gelen mavi kablolarla 6.3VAC olması gerekir.
P10.pdf dosyasında güç katının voltajları açıkaçık verilmiş.

Mutlaka bir ipucu bulacaksın böylelikle.

Son düzenleme:
Dirençlerden başla diyot, transistör, kapasitör vb ölçmeye başla.
Elinde termal bir kamera varsa ısınan eden parça var mı ona bakabilirsin.
Eğer kondansatör doluysa ölçerken ölçü aletine zarar verebilir. Ben kondansatörleri devreden söküp bacaklarını kısa devre yaptırıp öyle deşarj ediyorum ne kadar doğrudur tartışılır :D

Dirençlerden başla diyot, transistör, kapasitör vb ölçmeye başla.
Elinde termal bir kamera varsa ısınan eden parça var mı ona bakabilirsin.
Eğer kondansatör doluysa ölçerken ölçü aletine zarar verebilir. Ben kondansatörleri devreden söküp bacaklarını kısa devre yaptırıp öyle deşarj ediyorum ne kadar doğrudur tartışılır :D
Watlı bir direnç ile devre üzerindeyken deşarj edilmeli. Sökerken devreye yada söken kişiye zarar vermesi mümkün.
Kısadevre ederek deşarj ise kapasitöre zarar verebilir.
Ani aşırı akımdan dolayı kapasite azalması yada açık devre durumuna düşebilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,554
Son üye
alisummer

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back