Analog Osiloskop Revizyon ve Bakimi

Yamyam abi iyi bilir bu işleri. Ama her konuda "teknik böyle söylüyor, tekniğin gereği budur" deyip duruyordu. Ben de "teknik söylemiyor, sen söylüyorsun" deyince kızdı gitti. Ama canı sağolsun, birçok genci bu hobiye özendirmiştir, emeği vardır. Neticede o da ben de aynı şeyi yapmaya çalışıyoruz.
Herhalde hocam cihaz içindeki bir trimpot ya da potu ayar olarak değiştirdiğimi sandı. Onu yapacak kadar da elektronik cahili değilim tabiki :) Gösterge panelindeki bir ayarı değiştirdim diye de herhalde cihaz bozulacak değil.

Her tamir işinde öncelikle voltaj rayları garanti edilir. Eğer bütün voltaj rayları muntazam değilse, başka yerlere bakmanın bir anlamı yok.

Yuksek gerilim sargısı 950 volt çıkarması gerekirken 580 volt çıkartıyor ( Dönüşüm oranından hesapladım ) Trafo kavrulma yoluna girmiş herhalde yavaş yavaş.
Edit : Cesaretimi toplayıp daha sonra ölçü aleti ile de ölçtüm. Değer aynı.

Bu yüksek voltaj trafosu ile elindeki test trafosunu sürüp çıkışı ölçerek dönüşüm oranına göre girişin kac volt olduğunu hesapladiysan,

Bu işlem hatalı olabilir.

Nasil ölçtün?

Bu yüksek voltaj trafosu ile elindeki test trafosunu sürüp çıkışı ölçerek dönüşüm oranına göre girişin kac volt olduğunu hesapladiysan,

Bu işlem hatalı olabilir.

Nasil ölçtün?
Valla öyle olduğunu da düşünüp ya herro ya merro diyerek direk ölçüm de yaptım. Hatta proplari klemense sabitleyip kendim bir metre geri çekilip uzaktan cihazı açtım patlar matlar diye ölçü aleti .

Valla öyle olduğunu da düşünüp ya herro ya merro diyerek direk ölçüm de yaptım. Hatta proplari klemense sabitleyip kendim bir metre geri çekilip uzaktan cihazı açtım patlar matlar diye ölçü aleti .

Trafoya baktığında Bu yüksek gerilim sargisi sarimin en üstünde mi? Ortasında mi altında mi görebiliyor musun?

Eger yüksek gerilim sarimi bobin karkasinin en sonuna sarılı ise sadece o kısım sökülüp yeniden sarılabilir trafo kurtarilabilir.

Bu is için psikopat bir bobinajci lazim.

@taydin hocam Yamyam hocam oraya gelir hepinizi ayar manyağı yaparım diyor :)

Aslında forumun sahibi olan birisi (ben) ile arasında sorun olmasaydı o bu forumda olmaya devam ederdi. Yani Türkiye'de böyle tuhaf bir durum var. Forumun sahibi ile bir sorun yaşayınca bir üye, sanki artık o forumda istenmiyormuş gibi hissedip çekip gidiyor. O yüzden bazan diyorum, ben normal üye olarak görünsem mi diye. Ama o da mantıklı değil, birisi benim bir kötü davranışımı yönetime rapor edecek, yönetim kim? Aynı kişi, ama adam bilmiyor bunu. Olmaz.

Ama en azından kontrol kaleminde ben de üye o da üye, orada rahat rahat birbirimizi yiyebiliriz :katil2:

Yamyam elektronikte bilgili ve tecrübeli birisi ama elektronik dışında da ahkam kesip inatlaşıyor. KK'de iki farklı kapasitede akü paralel bağlanır verimli de olur konusunu sayfalarca tartıştık. Sabit fikirli birisi dedediğim dedik sinir tiplerden.

Yalniz yamyam hocayla konuşunca kafamda bir lamba yandı. Acaba ben yüksek gerilim tarafına yük olarak trafo bağladığım için mi gerilim çöküyor . Bakalım birde yarın direk ölçü aletine bağlayayim . Bakalım fluke havaya uçacak mı ? Sonunu düşünen kahraman olamaz .

Yüksek gerilim probunun içinde tek bir direnç var. 100 MΩ ise girişteki voltajı 10 a bölüyor, 1 GΩ ise girişteki voltajı 100 e bölüyor. Buradaki varsayım, multimetrenin giriş direncinin 10 MΩ olması. Eğer bu varsayım doğru değilse ölçülen voltaj yanlış olur.

Şimdi benim 40 kV luk yüksek gerilim probunu ölçtüm. Bunda bir gerilim bölücü var 999 MΩ ve 1.112 MΩ dan oluşan. Bu 1.112 MΩ ile multimetrenin giriş empedansı olan 10 MΩ paralel bağlanınca neredeyse tam olarak 1 MΩ elde ediliyor, böylece giriş voltajı 1000 e bölünmüş oluyor.

Yalniz yamyam hocayla konuşunca kafamda bir lamba yandı. Acaba ben yüksek gerilim tarafına yük olarak trafo bağladığım için mi gerilim çöküyor . Bakalım birde yarın direk ölçü aletine bağlayayim . Bakalım fluke havaya uçacak mı ? Sonunu düşünen kahraman olamaz .

Osiloskobun trafosunun 950 V sargısına yük mü bağladın? :oops: Yük falan olmayacak. Yük bağladıysan büyük ihtimalle voltajı çökerten odur.

Trafoyu fişe takacaksın ve boştaki bütün sekonder voltajlarını ölçeceksin.

Osiloskobun trafosunun 950 V sargısına yük mü bağladın? :oops: Yük falan olmayacak. Yük bağladıysan büyük ihtimalle voltajı çökerten odur.

Trafoyu fişe takacaksın ve boştaki bütün sekonder voltajlarını ölçeceksin.
1100 voltluk trafo bağladım ya üstadım. Onu görmedin herhalde . Sonuçta o da endüktif özelliği olan bir yük. Yamyam hocam 950 voltluk peak değeri 1400 volt ortalama olarak . Ölçü aletini kucağına alırsın diyor :)

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back