Analog Osiloskop tamiri

bu sorun yaşatır mı 7ba4

Ekler

• EE6208BB-9708-4058-BF03-3D9F55AF38F3.jpeg
    EE6208BB-9708-4058-BF03-3D9F55AF38F3.jpeg
    254.2 KB · Görüntüleme: 146
  • E02CF182-4CDD-47C7-8609-15896DAC070A.jpeg
    E02CF182-4CDD-47C7-8609-15896DAC070A.jpeg
    269.8 KB · Görüntüleme: 138
Multimetre ile olmaz bozarsın multimetreyi. Kontrol kalemi ile de risk almış olursun, devre bozulabilir.

Eğer yeterince sabırlı isen kendin bir yüksek voltaj probu yapabilirsin. 178.6 MΩ ve 1.8 MΩ dan oluşan bir gerilim bölücü, voltajı 100'e böler. Yani 15000 V varsa, multimetrede 150 V ölçersin. Ama probu çok iyi izole etmen lazım.
Hocam böyle bir prob yapmak için buji kablosu nasıl olur sizce?

Hocam böyle bir prob yapmak için buji kablosu nasıl olur sizce?

Özel kabloya gerek yok. Gerilim bölücüden sonra voltaj 100 de birine inmiş oluyor ve normal kablo da iş görür. Gerilim bölücünün yüksek gerilim tarafının çok iyi izole edilmesi lazım.

bu probe yapmadın bir basit led ve direnç kombinasyonu bir devre yapıp test etmek çok daha pratik degil mi elimdeki en yüksek dirençler 1m, 510k ve 470k dirençler probe yapmak için sipariş vermem lazım bir kaç gün beklemek istemiyorum

bu probe yapmadın bir basit led ve direnç kombinasyonu bir devre yapıp test etmek çok daha pratik degil mi elimdeki en yüksek dirençler 1m, 510k ve 470k dirençler probe yapmak için sipariş vermem lazım bir kaç gün beklemek istemiyorum

Orada binlerce volt olması lazım. Tam olarak değeri ne tüpe göre değişiyor. Ayrıca o kaynağın akım verme kapasitesi çok düşük, bir LED'yi yakamaz. Eğer yakabilecek akım olsaydı bile, belki arıza voltajın düşük olmasıdır ve birkaç volt olsa bile LED yanardı.

Bende 100x osiloskop probu var. Böyle durumlarda osiloskopa bağlamaya cesaret edemem ama multimetre için kullanılabilir mi?

Bende 100x osiloskop probu var. Böyle durumlarda osiloskopa bağlamaya cesaret edemem ama multimetre için kullanılabilir mi?

Osiloskop probları 1 MΩ giriş empedansına göre yapılıyor. Ama multimetrelerin giriş empedansı 10 MΩ ve üzeridir, o yüzden yanlış voltaj ölçer.

Bir de probun voltaj dayanımı da önemli. Multimetre yüksek voltaj probları 15 kV ve üstü voltajlarda çalışıyor. Osiloskobun 100x probu bunun çok daha altındadır.

İzalosyon trafosu varsa 100x ile osiloskop şebekeye gönül rahatlığı ile bağlanır. Şebekeye ölçmeyi denerim ama bu ayrı bir durum...
maalesef ne izolasyon trafosu ne kaçak akım koruma rölesi ne topraklama hiçbiri yok bizim evde o yüzden doğru düzgün voltaj ölçümü yapmaya bile korkuyorum

devre şemasını buldum
ama maalesef ki sınavlarım başladı ve ara vermek zorunda kaldım

Ekler

• 478AC238-2F8E-459F-ADA7-1578ED6CB8F7.jpeg
    478AC238-2F8E-459F-ADA7-1578ED6CB8F7.jpeg
    489.2 KB · Görüntüleme: 149
burda tüpe giden voltajlar görünüyor

Ekler

• 1331317297_saga.pdf
    495.1 KB · Görüntüleme: 138
buldugum belgeleri braya yüklüyorum belki incelemek istersiniz

Ekler

• SAGA.pdf
    14.1 MB · Görüntüleme: 210

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back