Deneyeceğim. Bir kaç çeşit sensör tespit edip denemeler yapacağım. Ayrıca aşağıya resmini eklediğim butonu da düşünüyorum. Bu buton ile hiç bir zahmete girmeden halledebilirim işi. Tek yapmam gereken parayı önce bunun üzerine sonrada birikeceği hazneye düşürmek.

6072 eklentisine bak
Paranın ağırlığı bu anahtarları tetikleyemiyor. elimdekilerle denedim 1Lirayı bile üzerinde taşıdı. anahtarın kafasını birazdaha uzatman gerekebilir ama bu başka sorunlar çıkarabilir.

bence sahte parayı algılayabilsek süper olur. galiba iki bobinin arasından geçen paranın manyetik alana verdiği tepkiye göre çalışıyor para tanıma cihazları

1605605613478.png

Pinball projesinde jeton kanalı denen üründen kullanmıştım. Resimde sarı etiketli yerde bir mandal mekanizması var. Oraya bir adet numune bozuk para veya özel jeton koymak gerekiyor. Bir şekilde numune ile atılan parayı karşılaştırıyor cihaz. Hassasiyet ayarı var istersen aşınmış parayı bile iadeye atıyor. Kabul ettiği para için çıkıştan pals atıyor. Bundan çok güzel para sayma , ayrıştırma, sahte kontrol cihazı yapılır.

Bu gün biraz kodlama işi ile uğraştım.
Aşağıdaki gibi bir kodlama ile 1TL leri sayabilirim. Diğerleri için ayrıca çalışacağım.
Yalnız şöyle bir durum var. Sensör olarak CNY70 ve QRD1114 ile iki ayrı deneme yaptım. Videolarda 2cm ye kadar okur demesine karşın ben 5mm gibi dar bir aralıkta okutabiliyorum. Böyle olunca da paranın bunun önünden geçerken değdi değecek pozisyonda olması gerek. Bunu ayarlamak ise çok zor. Bu konu da bir fikri olan var mı?
Mesela CNY70'in IR led dediğimiz diyotu için 330r direnç, diğeri için 47k direnç önerilmişti kullandım. QRD1114 için ise 220r ve 10k önerilmiş.
Bu direnç değerleri ile oynayarak mesafeyi uzatabilir miyiz?

C:
// Gökhan
// https://mekatronik.org/forum

#include <LiquidCrystal_I2C.h>

// LCD ekran bilgileri
    LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2);

int sensor = 8;
    int toplam = 0;
    boolean state = true;

void setup()
{
  pinMode(sensor, INPUT);
  Serial.begin(115200);

lcd.init();
    lcd.backlight();
    lcd.setCursor(0,0);
    lcd.print("Kumbara V.1");
    lcd.setCursor(0,1);
}

void loop()
{
    if(!digitalRead(sensor) && state)
    {
      toplam++;

Serial.print("Toplam: ");
      Serial.println(toplam);
      delay(500);
    }
    if(digitalRead(sensor))
    {
     state = true;
     delay(100); 
    }
}

void SatirTemizle(int satir) {
    lcd.setCursor(0,satir);
    lcd.print("                ");
    lcd.setCursor(0,satir);
}

6076 eklentisine bak

Pinball projesinde jeton kanalı denen üründen kullanmıştım. Resimde sarı etiketli yerde bir mandal mekanizması var. Oraya bir adet numune bozuk para veya özel jeton koymak gerekiyor. Bir şekilde numune ile atılan parayı karşılaştırıyor cihaz. Hassasiyet ayarı var istersen aşınmış parayı bile iadeye atıyor. Kabul ettiği para için çıkıştan pals atıyor. Bundan çok güzel para sayma , ayrıştırma, sahte kontrol cihazı yapılır.
bende buna benzer bir cihaz var. ama bendekinde hafıza olayı falan var. yani çalışması şöyle, 0 dan 50ye hassasiyet ayarı var cihazın. ve 5 para tanımlama hafızası var. örneğin 1tl tanımlamak istiyoruz. üzerindeki 2 buton ve 1 7 segmentten oluşan menüde gerekli yere giriyoruz ve parayı diyelim 25 kere jeton kanalından atıyoruz. bu orta hassasiyetli tanıma oluyor. mesela 50 kere atarsak yüksek hassasiyetli oluyor. bence ideal 25 hassasiyet. çünkü 50 hassasiyet yapınca nerdeyse bütün paraları sahte zannediyor:p bu şekilde 5 farklı para tanıtıp hangi para atıldıysa kaç kere puls versin ayarı yapabiliyoruz. örneğin 10 kuruş için 10 pulse 50 kuruşun için 50 pulse gibi ayarlar yapılabiliyor. galiba 15 dolara almıştım birkaç yıl önce.

bende buna benzer bir cihaz var. ama bendekinde hafıza olayı falan var. yani çalışması şöyle, 0 dan 50ye hassasiyet ayarı var cihazın. ve 5 para tanımlama hafızası var. örneğin 1tl tanımlamak istiyoruz. üzerindeki 2 buton ve 1 7 segmentten oluşan menüde gerekli yere giriyoruz ve parayı diyelim 25 kere jeton kanalından atıyoruz. bu orta hassasiyetli tanıma oluyor. mesela 50 kere atarsak yüksek hassasiyetli oluyor. bence ideal 25 hassasiyet. çünkü 50 hassasiyet yapınca nerdeyse bütün paraları sahte zannediyor:p bu şekilde 5 farklı para tanıtıp hangi para atıldıysa kaç kere puls versin ayarı yapabiliyoruz. örneğin 10 kuruş için 10 pulse 50 kuruşun için 50 pulse gibi ayarlar yapılabiliyor. galiba 15 dolara almıştım birkaç yıl önce.
güzelmiş resmini cismini koysana buraya...

Arduino pini ile gnd yi direk bağladığımızda kısa devre ihtimali var mı? Araya direnç koymak gerekir mi?

Şöyle ki;
Ben bu kumbara projesinde sensör kullanacaktım ama tanesi 7.5tl ye geldiğinden para vermek istemedim.
sensör yerine iki parça alminyum bant kullanıp parayı üzerinden geçireceğim. Para bantların üzerinden geçerken iki bandı birleştirip kapalı devre yapacak. Bantlardan birini arduino pinine bağlayacağım, diğerini GND ye. Ama araya direnç gerekir mi? Kısa devre olur mu bilemedim.

20201127_140530.jpg

Aluminyum normalde yalıtkan olan oksit ile kaplıdır, o yüzden çoğu zaman iyi temas olmaz. Başka metal kullansan da iyi temas olacağının bir garantisi yok.

Aluminyum normalde yalıtkan olan oksit ile kaplıdır, o yüzden çoğu zaman iyi temas olmaz. Başka metal kullansan da iyi temas olacağının bir garantisi yok.
Test ettim abi. Sensöre göre daha kullanışlı. Paranın yolunu birazcık uzun tuttum mu her türlü temas ediyor. Bana güven verdi şimdilik. Eğer bir sorunla karşılaşırsam bakır plaket ile deneyeceğim. Şuan aklıma takılan bu folyoya kabloyu nasıl lehimleyeceğim? Bir de arduino pinlerinin direnç gerektirip gerektirmediği konusu.

Test ettim abi. Sensöre göre daha kullanışlı. Paranın yolunu birazcık uzun tuttum mu her türlü temas ediyor. Bana güven verdi şimdilik. Eğer bir sorunla karşılaşırsam bakır plaket ile deneyeceğim. Şuan aklıma takılan bu folyoya kabloyu nasıl lehimleyeceğim? Bir de arduino pinlerinin direnç gerektirip gerektirmediği konusu.

Aluminyuma lehim yapmak çok zor yukarıda bahsettiğim oksit tabakasından dolayı. Tırtıkli pul ve civata somun ile bağlantıyı yapabilirsin.

Eğer arduino pinini giriş olarak tanımlarsan hiçbirşeye gerek yok.

Türlere göre sınıflandırma nasıl olacak bu sistemde?

Türlere göre sınıflandırma nasıl olacak bu sistemde?
Her paranın geçebileceği boyutta delikler var. 5 ayrı madeni paramız için 5 ayrı delik. Her para kendi deliğinden aşağı düşüyor.
Her deliğe bir arduino pini tanımlayıp, ilgili delikten düşen para miktarını değişkene aktaracağım ve sonra EEPROM'a eklediğim toplam miktara ekleteceğim.

20201127_145436.jpg

Dekotaya dikkat et! Şimdi detaylı hatırlamıyorum ama bileşeni ciddi kanserojen. İşlemesi kolay diye bizimkiler çok seviyor. Reklamcılar açık alanda ya da fuar alanlarında filan kullanıyor ama bu şekilde çok tehlikeli. Yerine karton ya da ince ahşap plaka filan kullan.

Dekotaya dikkat et! Şimdi detaylı hatırlamıyorum ama bileşeni ciddi kanserojen. İşlemesi kolay diye bizimkiler çok seviyor. Reklamcılar açık alanda ya da fuar alanlarında filan kullanıyor ama bu şekilde çok tehlikeli. Yerine karton ya da ince ahşap plaka filan kullan.
Sıkıştırılmış köpük diye biliyorum ben. Ama zararları hakkında fikrim yok hiç. Bizim avm de firmaların attığı dekotaları değerlendiriyorum bedavadan.

1. İletken yüzeyler arasında para yuvarlanırken onlarca defa kontak yapar sağlıklı sayman zor.
2. hadi bir şekilde hallettin paralar arka arkaya hiç boşluksuz geliyor. iki parayı nasıl ayıracan.

Şöyle bir şey yapabilirsin.

Ana kanala bir adet ldr karşısınada bir adet led yerleştirip. boyutlar farklı olduğu için gölgeler farklı, değer farklı olacak. böyle sayama şansın var...
(not : ne dediğimi bende bilmiyorum :))

1. İletken yüzeyler arasında para yuvarlanırken onlarca defa kontak yapar sağlıklı sayman zor.
2. hadi bir şekilde hallettin paralar arka arkaya hiç boşluksuz geliyor. iki parayı nasıl ayıracan.

Şöyle bir şey yapabilirsin.

Ana kanala bir adet ldr karşısınada bir adet led yerleştirip. boyutlar farklı olduğu için gölgeler farklı, değer farklı olacak. böyle sayama şansın var...
(not : ne dediğimi bende bilmiyorum :))
1)- Para yuvarlanmıyor, yatay şekilde düz kayıyor. Arduino da "delay()" komutu ile ayar çekerim diye düşünüyorum.
2)- Paralar elle tek tek atılacağı için ikinciyi atana kadar birinci sistemden geçmiş olacak.

Led ve ldr mantıklı olabilir ama biraz uğraştırıcı olur. Kumbara içi karanlık olacağından parayı attığımda anlık ledi tetikletip ldr ile pine sinyal gönderebilirim. Ama dediğim gibi uğraştırır biraz.

Başka bir yöntem ise kapasitif okuma yapabilirsin.
birbirine yakın 2 iletken aynı kondansatör gibi davranır. araya para gibi bir cisim girdiğinde kapasitif değişim meydana gelir. bu kapasitif değere bağlı çalışan bir osilatör yaparsın. kapasite arttıkça osilatörün frekansı düşer. bu frekansı arduino ile okuyarak paranın değerini bile ayırt edebilirsin ama yazılım bilginiz buna yetermi onu bilmem.
bazı dokunmatik butonlarda benzer bir sistem kullanılıyor. pahalı sayılacak malzemeler gerektirmeyen bir yapı.

Bir fikir de ben ortaya atayım :) Her para için ayrı bir oluk yaptın ya, öyle bir düzenek kur ki, para ilk atıldığı yerde bir optik sensör algılasın. Sonra da her oluktan düştükten sonra farklı uzunlukta bir yol katetsin ve o yolun sonunda ikinci sensör algılasın. İki sensör algılaması arasında geçen süre sana paranın türünü verir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,655
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back