Başka bir yöntem ise kapasitif okuma yapabilirsin.
birbirine yakın 2 iletken aynı kondansatör gibi davranır. araya para gibi bir cisim girdiğinde kapasitif değişim meydana gelir. bu kapasitif değere bağlı çalışan bir osilatör yaparsın. kapasite arttıkça osilatörün frekansı düşer. bu frekansı arduino ile okuyarak paranın değerini bile ayırt edebilirsin ama yazılım bilginiz buna yetermi onu bilmem.
bazı dokunmatik butonlarda benzer bir sistem kullanılıyor. pahalı sayılacak malzemeler gerektirmeyen bir yapı.
Aslında bu da çok mantıklı. Her deliğe ayrı düzenek yapmaktansa paranın atıldığı deliğe sizin dediğiniz düzenek yapılıp yazılım ile para ayırt edilebilir. Benim yazılım bilgim yok ama @uyesercan 'ın var :katil2:

Bir fikir de ben ortaya atayım :) Her para için ayrı bir oluk yaptın ya, öyle bir düzenek kur ki, para ilk atıldığı yerde bir optik sensör algılasın. Sonra da her oluktan düştükten sonra farklı uzunlukta bir yol katetsin ve o yolun sonunda ikinci sensör algılasın. İki sensör algılaması arasında geçen süre sana paranın türünü verir.
Mantıklı ama masraflı iş abi :D

Şurda manyetik tespit ile birşeyler var. Ama daha basit birşeyler de yapılır bence.

Paraları tek tek ellek atarsan işin espirisi olmaz. elinle tek tek ayrı kutulara at birde butona bas say bari :D

Uğraşmışken Böyle birşey yapmalısın bence...
Kumbaraya avuç avuç atacak bozuk parayı nerden bulacağım? O kadar bozukluğum olsa bütünletir kullanırım :katil2:

Ama şu olabilir. Aylarca parayı birirktirip sonrada bu cihazı kumbara değil de bozuk para sayma makinası olarak kullanabilirim.

Ben baştan beri para sayma yapacan sanıyorum :D

1606487885435.png

Videodaki paraları yatay kaydır. ama üst üste para gitmesin. ana açıklıktan iki para aynı anda geçmesin.

Resimdeki yeşiller LDR. Anlog girişlere bağla.

M ile 1 aynı (yakın) seviye diğerleri faklı ise ise 1 kuruş.
M ile 2 aynı (yakın) seviye diğerleri faklı ise ise 50 kuruş.
...

Bu mantık hem tek tek sayar hem ayrıştırır. Sadece karanlıkta çalışmaz :)

Ben baştan beri para sayma yapacan sanıyorum :D

6241 eklentisine bak

Videodaki paraları yatay kaydır. ama üst üste para gitmesin. ana açıklıktan iki para aynı anda geçmesin.

Resimdeki yeşiller LDR. Anlog girişlere bağla.

M ile 1 aynı (yakın) seviye diğerleri faklı ise ise 1 kuruş.
M ile 2 aynı (yakın) seviye diğerleri faklı ise ise 50 kuruş.
...

Bu mantık hem tek tek sayar hem ayrıştırır. Sadece karanlıkta çalışmaz :)
O zaman 1lira atınca bütün ldr'leri kapatacak para. Burada algoritma karışıyor biraz. Birde paraların boyutları birbirine çok fazla yakın. Ldr konumlandıramayız öyle. Yani 5krş ile 10krş arasında 2mm filan var

Şimdi ben ikitane metal plakayı karşılıklı olarak arasından para geçecek kadar yakın konumlandırsam, iki kablo ile arduino pinlerine bağlasam. Bu iki plakanın arasından para geçtiğinde belli bir değer üretir mi? Yoksa plakalara belli miktar voltaj uygulamak da gerekir mi?

20201128_141544.png

Son düzenleme:
Denedim iletkenlik yapıyor dememişmiydin yav? :) Para o yol üzerinde ilerlerken sinyal gidip gelebilir, ama bunu algoritma ile çözersin.

Denedim iletkenlik yapıyor dememişmiydin yav? :) Para o yol üzerinde ilerlerken sinyal gidip gelebilir, ama bunu algoritma ile çözersin.
Yok abi @pwm.c önermişti. Deneme yapmadım ama bu gün yapacağım. Yalnız algoritmadan kasıt ne ola ki? Önce bir veri almayı deneyeyim de sonuca göre algoritma meselesini konuşuruz.

Yok abi @pwm.c önermişti. Deneme yapmadım ama bu gün yapacağım. Yalnız algoritmadan kasıt ne ola ki? Önce bir veri almayı deneyeyim de sonuca göre algoritma meselesini konuşuruz.

Ha tamam kapasitif metodu diyorsun. Bu metodu uygulamak kolay değil. Bir osilatör oluşturman lazım ve araya giren paranın yarattığı kapasite değişimin yarattığı frekans değişimini ölçmen lazım. Ama plakaları arduino girişine bağlayıp aradan para geçirirsen arduino'ye hiçbir sinyal gitmez.

Ha tamam kapasitif metodu diyorsun. Bu metodu uygulamak kolay değil. Bir osilatör oluşturman lazım ve araya giren paranın yarattığı kapasite değişimin yarattığı frekans değişimini ölçmen lazım. Ama plakaları arduino girişine bağlayıp aradan para geçirirsen arduino'ye hiçbir sinyal gitmez.
Osilatör oluşturmaya örnek bir şema, proje, video gibi bir şey var mı abi?

Şimdi bir deneme yaptım.

Önce iki tane tek taraflı PCB nin kapasitesini ölçtüm
IMG_20201128_194854.jpg

Sonra da iki tane krokodilin arasına 1 lira yerleştirdim
IMG_20201128_194930.jpg

Aradaki fark sadece 3 küsür pikofarad. Bu kadar kapasite farkı ile belirgin bir frekans farkı yaratmak için osilatörün gigahertz ler mertebesinde çalışıyor olması lazım!

Ama manyetik metot kullanılabilir. Şöyle tarzanca bir diyagram ile ifade edeyim:

aa.jpg

Burada bir transformatör kullanıyoruz. Primere AC voltaj veriyoruz. Arada para yokken, hava boşluğu nedeniyle transformatörde aktarım (kuplaj) zayıf olacaktır ve sekonderde düşük bir voltaj olacaktır. Ama araya para girince kuplaj oldukça iyileşecek ve sekonderde ölçülebilir bir voltaj artışı olacaktır. Para ile demir nüve arasında minimum boşluk olmasına özen göstermek lazım.

Ama manyetik metot kullanılabilir. Şöyle tarzanca bir diyagram ile ifade edeyim:

6249 eklentisine bak

Burada bir transformatör kullanıyoruz. Primere AC voltaj veriyoruz. Arada para yokken, hava boşluğu nedeniyle transformatörde aktarım (kuplaj) zayıf olacaktır ve sekonderde düşük bir voltaj olacaktır. Ama araya para girince kuplaj oldukça iyileşecek ve sekonderde ölçülebilir bir voltaj artışı olacaktır. Para ile demir nüve arasında minimum boşluk olmasına özen göstermek lazım.
Demir nüveden kasıt dikiş makinesinin demir makarası senin çizdiğin nüveyle birebir aynı gibi. Bakırı ona sarsak olur mu?
Ayrıca bu sistem paraların boyutuna göre voltaj değişir mi? Çünkü burada maksat tek delikten giren 5 ayrı parayı tanımak.

Demir nüveden kasıt dikiş makinesinin demir makarası senin çizdiğin nüveyle birebir aynı gibi. Bakırı ona sarsak olur mu?
Ayrıca bu sistem paraların boyutuna göre voltaj değişir mi? Çünkü burada maksat tek delikten giren 5 ayrı parayı tanımak.

Mesela 15 mm çapında demir bir çubuğun üzerine sarabilirsin. Ne kadar çok sipir sarabilirsen o kadar duyarlı olur.

Ortalıkta para yokken sekonderde belli bir voltaj olacak. Değeri önemli değil. Araya bir para girince bu voltajın değeri artacak. 5 kuruş için az artacak, 1 TL için çok artacak. Her bir para için artış değerini kalibre edip bir kenara yazacaksın ve paraları ona göre değerlendireceksin.

6249 eklentisine bak

Bu şekilde yapınca manyetik devre tamamlanmıyor.Demir nüvelerin dıştan birleştirilmesi gerekir.Yani bir C harfi gibi olacak ve C nin açıklığına para girecek.Sargılar da C nin uçlarına sarılacak.
Aşağıdaki transformatörde CORE yazan yere paranın gireceği kadar çentik açılabilir.

1606585060000.png

Bu şekilde yapınca manyetik devre tamamlanmıyor.Demir nüvelerin dıştan birleştirilmesi gerekir.Yani bir C harfi gibi olacak ve C nin açıklığına para girecek.Sargılar da C nin uçlarına sarılacak.
Aşağıdaki transformatörde CORE yazan yere paranın gireceği kadar çentik açılabilir.

6251 eklentisine bak

Evet haklısın manyetik akının akması için demirden devrenin tamamlanması lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back