Arduino nano ile yüksek akımlı servo kontrolü ve pcb devre ile ilgili fikir yardımı

aprilecho

Üye
Yeni bir işe başladım yaz için oto elektronik sadece abs beynine bakıyor bu beyin içinde valf denilen bir malzeme var bunun tamir edilebilmesi için ısınması gerek ve bu işlem pcb devrelerde kullanılan sıcak hava yani güçsüz resimde gördüğünüz gibi sanayi tipi güçlü bir ısıtıcı kullanarak bu işlemi hem kısa hem de otomatik halletmek için bir taslak hazırladım dişlileri servo gördüğünüz daire gözüken şey yani dişliler ile hareket edecek her karşısındaki dairede 1.5 dk kalacak ve değişecek en sona geldiğinde ise başa dönecek gibi basit bir kod ile çalışacak ben bu yüksek akım kontrolünü röle ile kontrol etmeyi düşünüyorum böyle olsa daha iyi olur dediğiniz şeyler var mıdır ? bu arada sıcak hava tabancasını istediğim zaman çıkarabileceğim lazım olunca takacağım gibi olacak onu nasıl yapabilirim birde?

Ekler

• walf paint.png
    walf paint.png
    47.6 KB · Görüntüleme: 97
Röle neden kullanacaksın?
Servoya dönmesi için sinyal vermezssen tutar kendini.

Ne kadar güçlü bir servo kullanıyorsun bilmiyorum servo datasını verirsen daha net bilgi veririm ne adaptör kullancaağın ile ilgili.

Harici bir güç kaynağı ARDUİNODAN AYRI SADEDE GND'LERİ ORTAK OLACAK ŞEKİLDE beslersen servoyu arduinonadan komut vererek döndürebilirsin.

Beslemeleri ayrı olsun servo zorlandığında fazla akım çekerse beslemen dalgalanır arduino kartın reset atabilir kendine.

aslında çalıştıracağım zaman devrenin çalışmasını tetikleyecek anahtar gibi 1.5 dk de röle atacak ve servo çalışmayacak gibi ama doğru bunu arduino ile halledebiliriz ama harici güç kaynağı olayını tam anlayamadım son cümledeki sorunu nasıl çözebiliriz. Servo muz 2 kg güç üretebilmesi gerek bunu sadece nano ile kontrol edebilir miyiz bu arada motora bakıyorum

aslında çalıştıracağım zaman devrenin çalışmasını tetikleyecek anahtar gibi 1.5 dk de röle atacak ve servo çalışmayacak gibi ama doğru bunu arduino ile halledebiliriz ama harici güç kaynağı olayını tam anlayamadım son cümledeki sorunu nasıl çözebiliriz
1 adaptör servo besleyecek.
1adaptör arduino besleyecek.

Bu adaptörlerin GND'leri birleşecek sadece. Motor akımına göre buna karar vermek lazım kesin resetler veya resetlemez diyemem.

Ve tavsiyem servo enerjisini kesme servo enerjili olduğu sürece tutar kendini enerjisini kestin mi kendi haline bırakmış oluyorsun.

Ben bu işi yapacak olsam frenli step motor ile yapardım.

Servo ya datayı nasıl aktaracağım peki ekstra besleme ile
GND'ler ortak olduğu sürece yine data pinini kullanabilirsin sorun yok.

Bu sözde servo diye türeyen pwm servolardan 3 uç çıkar.

VCC-->Pozitif Besleme
GND->Eksi
SIG--->Dönüş açısını belirleyecek sinyal.

Sen servonu harici kaynaktan bile beslesen GND ve SIG pinlerini arduinoya götürürsen servoya komut verebilirisn.

SIG---> Dijital çıkış yapabilen bir pine
GND ise arduinonun üstündeki herhangi bir gnd hattına bağlanacak

Yani servo nun 3. Çıkışına bağlayacağız ve bu sayede ekstra pcb devreye ihtiyaç kalmayacak ve arduino yu kullanarak kontrol edebiliriz

Yani servo nun 3. Çıkışına bağlayacağız ve bu sayede ekstra pcb devreye ihtiyaç kalmayacak ve arduino yu kullanarak kontrol edebiliriz
Sınır anahtarı kullanmalısın veya içinde dahili enkoder barındıran bir servo kullanmalısın feedback almadığın sürece cihazı kullananı veya cihazın üstündeki ürünü tehlikeye atmış olursun çünkü cihazın bütün kaderini servo içindeki pwm sinyallleri işeyen entegreye bırakıyorsun ve sanayide çalışacak bu ürünün belki senin cihaz çalışırken kaynak makineleri canavarlar üstünde vfd olan torna tezgahları çalışıyor olacak buda bütün şebekeye yoğun parazit bastıkları anlamına geliyor.

Bu kadar parazit içinde senin mutlaka konum okuman lazım hangi pozisyonda cihaz?
Hangi sınıra deymiş?

Yakınında çalışan ufak torna tezgahı bilgisayarlar ve bolca havya istasyonu var
Eğer çalıştığın işletmenin kendi trafosu yoksa yan komşuda olanlarda sizi etkiler arka komşuda olanlarda.

Yine de hiç parazit olmadığını düşünelim.

Yine de konum okuması yapmalısın.
Mutlaka acil stop butonu olmalı!!!

Mümkünse fren mekanizması olan bir motor bulmaya çalış.

Fren mekanizması barındıran step motorlar var üstündeki ayrı bir bobine gerilim uyguluyorsun fren yapıyor oynaması çok güç hale geliyor.
Ve 2 uca'da sınır anahtarı koyarsan güvenilir bir cihaz olabilir.
Bu şekilde istediğin an durdurabilirsin motoru ve sınıra ulaştığını görebilirsin.

Acil stop düşmesi koyabilirim ama konum okuması nedir anlayamadım ve sınır anahtarı da nedir? Daha o kadar teknik bilgim yok maalesef

Acil stop düşmesi koyabilirim ama konum okuması nedir anlayamadım ve sınır anahtarı da nedir? Daha o kadar teknik bilgim yok maalesef
Anladığım kadarıyla benden birazcık daha küçük bir kardeşimsin.

Geçtiğin yoldan yakın bir tarihte bende geçtim :)
Sanayide sorunsuz cihaz çalıştırmak çok zordur evde hiçbir hata yapmayan cihazın sanayie gittiğinde asla tahmin etmediğin gibi davranır.

Sana tavsiyem cihazın acelesi yoksa önce basit cihazlar çalıştır iş yerinde o tesisattan beslenecek şekilde mesela bir int değişkenini saniye 1 arttırıp ekrana yazdır
arttırma:
int sayi = 0;

void setup(){
lcd.begin ();
}

void loop(){
    delay(1000);
    sayi = sayi + 1;
    lcd.setCursor(0,0);
    lcd.print(sayi);
}
Böyle basit bir devre kur ve bu devreyi akşama kadar çalıştır iş yerinde arada sayıyı takip et neler oluyor diye ve şunu yap cihazı fişe taktığın saat-dakikayı not et akşam gitmeden önce ekrandaki sayıyıyı'da not et sonra cihazın paydos saatini'de not et.

Ekrandaki sayıyı saate çevir.
Ve senin not ettiğin saatler kadar mı bunu gözlemle

Bu ne işime yarayacak?

Parazit alıyor mu?
Aldığı parazitten kendini resetlmiş mi?

Bunları göreceksin.

Tamamdır önce test etmem gerek yaşım 16 bu arada deneyip buradayım o zaman
Sanayilerde bizzat gördüğüm birşey parazitten sinüsün şekli değişmişti.

Son yıllarda çok popüler hale gelmiş VFD'ler(3 fazlı motor sürücüler) Frekans konvertörü olarakda geçiyor içinde yüksek frekansta oluşturduğu sinüs şekliyle çalışır buda şebekeye oldukça parazit yayar çoğu zaman vfd kullanmak bütün
kompanzasyonu'da sapıttırır normalde endüktiften hesaplanan motora gidip vfd bağlayınca o motor artık kapasitif yük olur vfd sayesinde içinde dengeleyici var diye pazarlasalarda bu tamamen hurafedir.

Bir diğer parazit kaynağı inverter kaynak makineleri bunlara fazlasıyla parazit yayar.

Bu parazitler senin cihaza atladıkça senin cihaz sapıtır.
Çok güzel filtreleme ve parazitsiz besleme oluşturmalısın.

Bu iş standart 9G servolar ile olmaz. Bu servolar çok dayanıksız. Sıcak hava kolunu uzun süre çeviremez. Ayrıca bu servolar plastik dişli olduğu için kısa zamanda yalama olur veya sıcak hava bu servoya ulaşırsa çabuk deforme olur.
Bunun yerine daha dayanıklı ve metal dişli servo kullanmak gerekir. Bildiğim kadarıyla da bu servolar biraz pahalı. Bunun yerine step motor kullanmanı tavsiye ederim.
Limit switch lerin çok gerekli olduğunu düşünmüyorum ama sağda ve solda birer tane olsa iyi olur.
Limit Switch kullanılırsa Acil Stop butonuna da gerek kalmaz.
Kolu belli adımlar ile sağa ve sola dönecek şekilde ayarlarsın. Eğer bir aksilik olur da motor belirlenen adımların dışına çıkarsa limit switch lere çarpar ve bu esnada program stop komutu gönderir.
On-Off fonksiyonunun sadece devreyi değil sıcak havayı da kapatması gerekir. Aksi halde devre dursa bile sıcak hava üflemeye devam ederki bu da takip edilmezse yangına kadar gider işin ucu.
Benim attiny13 ile yaptığım 220v on-off devresi bu iş için ideal görünüyor. Ne dersin @Ahmet ?

Bu iş standart 9G servolar ile olmaz. Bu servolar çok dayanıksız. Sıcak hava kolunu uzun süre çeviremez. Ayrıca bu servolar plastik dişli olduğu için kısa zamanda yalama olur veya sıcak hava bu servoya ulaşırsa çabuk deforme olur.
Bunun yerine daha dayanıklı ve metal dişli servo kullanmak gerekir. Bildiğim kadarıyla da bu servolar biraz pahalı. Bunun yerine step motor kullanmanı tavsiye ederim.
Limit switch lerin çok gerekli olduğunu düşünmüyorum ama sağda ve solda birer tane olsa iyi olur.
Limit Switch kullanılırsa Acil Stop butonuna da gerek kalmaz.
Kolu belli adımlar ile sağa ve sola dönecek şekilde ayarlarsın. Eğer bir aksilik olur da motor belirlenen adımların dışına çıkarsa limit switch lere çarpar ve bu esnada program stop komutu gönderir.
On-Off fonksiyonunun sadece devreyi değil sıcak havayı da kapatması gerekir. Aksi halde devre dursa bile sıcak hava üflemeye devam ederki bu da takip edilmezse yangına kadar gider işin ucu.
Benim attiny13 ile yaptığım 220v on-off devresi bu iş için ideal görünüyor. Ne dersin @Ahmet ?

o sıcak havayı sanayi tipi tüp+çakmak ile başlatıyorlarsa bu olmaz ama elektirkli bir startı varsa daha iyi bir devre yok Abi.

Acil stop olmak zorunda.
Bu güne kadar gördüğüm her hareket kontrol sisteminde acil stop vardı bunda da olmalı hatta şöyle bir çözüm daha iyi olur.

Rölenin kapalı kontağından beslenecek devre acil stoba bastığın an röle çekecek bütün enerji kesilecek.
Bu çok tavsiye ettiğim bir durum değil motoru keni haline bırakmış oluyorsun ama yine de emniyet.

Ne akım çektiğini
Ne güçte çalıştığını bilmediğimiz için malesef sadece fikir verebiliyoruz.

Bizim tavsiye vermemiz için gücü önemli mesela havyamın tükettiği güçten yola çıkalım

40Wat 220V bir havyam var.

Bunun çektiği akımı hesapla bakalım.
Temel formül bu.

Watt = Gerilim x Akım

Fakat ben watt ve gerilim bilgilerini verdim nasıl bulacağız ki çektiği akımı?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back