Arşiv Yapmak İsteyip Başlayamayanlara

Ahmet

S38>S85
Sık kullandıklarımın ve yaygın olanların datasheetleri tek bir dosya içinde.
Arşiv yapmak isteyenlere bir temel olur diye düşündüm üstünü doldurabilirsiniz zamanla kullandıklarınızla.

Ekler

• DATA.rar
    67.5 MB · Görüntüleme: 177
Ayni dosya, yalnizca daha az yer kaplamasi icin optimize edildi.

Ekler

• DATA.zip
    22.3 MB · Görüntüleme: 74
Elimdeki sadece PDF satasheetler 25gb civarında. Aslında konulara göre sınıflandırıp saklayacak bir yöntem olsa süper olacak. Malzeme, hazır devre, kitap, manual vb birçok PDF var.

Elimdeki sadece PDF satasheetler 25gb civarında. Aslında konulara göre sınıflandırıp saklayacak bir yöntem olsa süper olacak. Malzeme, hazır devre, kitap, manual vb birçok PDF var.
forum olarak toplasak eldekileri epey arşiv çıkacak gibi.
birbirmiz ile paylaşabileceğimiz forumdan uzak bir platform'da yapabiliriz bence takası.

Arşivlemek sıkıntı değil. Ama arşivlemekten kasıt çuvala doldurup bir yere koymak değil.
Konusu, keywordleri, önem derecesi ( application Note gibi) yada konu balıklarına göre veritabanı kaydı yaparak arşivlemek lazım. Yoksa benim pde de duruyor bi şekilde.

Telegram grubu iyi fikir. Az bulunabilir kaynaklari paylasabiliriz. Benim academia.edu uyeligim de var. Orada pek cok kitabin tam surumu bulunuyor. Isteyen olursa oradan indirebilirim.

Calibre diye bir kutuphane yonetim yazilimi var. Filtre olusturup kitaplari rahatlikla indeksleyebiliyorsunuz. Cok sayida eklentisi var, tamamen ucretsiz. Cok ise yariyor. Tasinabilir, bu sayede USB bellekte tasiyip istediginiz yerde kullanabiliyorsunuz. Alternatif olarak Sigil var bir de.

Ekler

• calibre.png
    calibre.png
    119.3 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleme:
İnternet her evde yokken datasheet arşivliyordum. Şuan sadece tez/makale/uygulama notu bulursam onları arşivliyorum.

Benim en çok istediğim Türkçe datasheet/makale vs. olması. Bir ara öyle bir internet sitesi fikrim vardı ama kim çevirecek o kadar datasheeti. Gönüllü teknik çevirmenler lazım.

İnternet her evde yokken datasheet arşivliyordum. Şuan sadece tez/makale/uygulama notu bulursam onları arşivliyorum.

Benim en çok istediğim Türkçe datasheet/makale vs. olması. Bir ara öyle bir internet sitesi fikrim vardı ama kim çevirecek o kadar datasheeti. Gönüllü teknik çevirmenler lazım.
ben defterime yazıyorum pratik şekilde örn:
stm32f103;
3.3v
x adc kanalı.
x pwm kanalı.
dahili rtc.
x kanal uart
x kanal ı2c
x kanal spi vs.

çoğu zaman mcu seçiminde kararsız kalıyorum 10 tane sekme arasında git gel yapıp karar vermek zor oluyor.
defterimden bakarak seçmek bir nebze daha kolay.

Onlari optimize edip epey yer kazanabiliriz sanirim. PDF Reducer ile gorsel kayip olmadan ucte bir, hatta dortte birine indirmek mumkun.

Yer çok problem değil.
Örnek:
Quectel klasörde 50-60
Mosfet klasöründe 30-40
Switching ic klasörde 20-30
Mcu klasörde 100kadar PDF var ama keyword, ilgi, alaka, part number çoğunda belli değil.
Bu yüzden hem part number, manuel, app Note vb bilgilerle DB kaydı olsa süper olur

Yer çok problem değil.
Örnek:
Quectel klasörde 50-60
Mosfet klasöründe 30-40
Switching ic klasörde 20-30
Mcu klasörde 100kadar PDF var ama keyword, ilgi, alaka, part number çoğunda belli değil.
Bu yüzden hem part number, manuel, app Note vb bilgilerle DB kaydı olsa süper olur
Ben bu tur dokumanlari tablette saklamak istiyorumda o yuzden yer konusu epey sıkıntı oluyor. Paylasim olursa zaten yuzlerce GB dosya olur. Bu yuzden optimizasyon sart benim acimdan. :bilmem1:

Last edited by a moderator:
Nas yada bulut daha mantıklı. Yer önünde sonunda dolacak :dusun2: :dusun2: :dusun2:

Keenetic Hero DSL (KN-2410) Routere sahibim 128GB flash bellek takarak kendime has bir nas sistemi kurdum dosyalarıma her yerden erişmek bu şekilde mümkün oluyor. Lakin bende bu PDF leri ne kadar klasörlesemde aramak bulmak bir zaman sonra eziyet oluyor. Bu sorunu çözmek için aklıma eve basit bir sunucu (Elimde Bir Laptop Mevcut bu işin yeter diye düşünüyorum VDSL Bant Genişliğim 100/8 ) kurmak ve bunun içinde bir web sitesi çalıştırmak geldi ( Örnek Direnc.net gibi ) Lakin bu web server globale açık olmayacak dışardan erişilmek istendiğinde yine Routerin envayi çeşit VPN (Örnek PPTP ) protokolleri üzerinden Evdeki Routere bağlanıp Lokalde çalışan web sitesine erişip bu site üzerinden arama yapmak yani kısacası Lokal bir web sitesi lokal PDF,Excel,Exe gibi uzantılı dosyaları kategorize edip bizim daha kolay ve kısa sürede istediğimiz dosyayı bulmamızı sağlayacak.

Örnek olarak Direnc.net sitesini verdim başka bir sitede olabilir ana mantık Kategorileştirme olduğu için Bu sitenin teması hoşuma gidiyor. Zaten genellikle bu gibi satış yapan kurumlar bu tarzda temalar kullanıyor ki mantıklı. farklı temalarda kullanılabilir aynı görevi görücek veya daha gelişmiş kategorileştirme filtreleme vs özellikleri olan.

Bu Konuda başa bela ek bir konu daha var o da şu zamanında indirdiğim PDF lerin isimleri bir şey ifade etmiyor numara v.b şeyler oluyor bunları da ayrietten tek tek açıp neyle alakalı ise ona göre yeniden adlandırmak gerekiyor. Büyük bir PDF arşiviniz var ve böyle bir durumdaysa aman aman :D

Son düzenleme:
Calibre var, kutuphane yonetim programi. NAS icin nasil konfigure edilir bilmiyorum yalniz kitap - belge indexlemek icin en iyi cozumlerden biri.

Tekrardan Merhaba

Calibreyi indirip kurdum önce FTP bağlantısı varmı diye kontrol ettim ama yokmuş bunun üzerine şöyle bir yol geliştirdim. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarım ile Ağ sürücü olarak WebDAV sunucuma bağlandım. Yani artık bilgisayarımdaki bir klasör gibi gözüküyor kısacası.

Daha sonra Calibre programı üzerinden calibre kütüphanesini kendi WebDAV sunucum üzerinde oluşturdum hemen sonrasında gidip klasörün içine bir kaç tane PDF attım fakat görmedi bunları, bunun nedeni ise kendisinin bir klasörleme sisteminden kaynaklı olması yani program içerisinden ekle diyip PDF v.b dosyaları göstermeniz gerekiyor gösterdiğiniz konumdan dosyayı alıp yine gösterdiğiniz Calibre kütüphanesi içerisine kendi klasörleme şekline göre yerleştiriyor. daha sonrasında ise program içerisinde eklediğiniz PDF uzantılı dosyalar gözükür oluyor.

Özetlemek gerekirse bir başka bilgisayarda da yine WebDAV sunucu üzerinden ağ klasörüne bağlanıp calibre programına library olarak oradaki calibre library klasörünü gösterirseniz anında tüm kitaplar program üzerinde görünür oluyor. sabit bir yerdeki calibre library artık ağ üzerinden erişmek mümkün oluyor. Calibre daha çok E-Booklar için yapılmış pek anlamam ama arama olayı şuan için güzel.

Bir diğer özellik olarak şöyle bir özelliği var calibre bir web server ayağa kaldırabiliyor çalıştığı cihazda 8080 portu üzerinden erişim sağlanıyor ve tarayıcıdan buraya istek attığınızda calibre programı basit olarak web üzerinden size hizmet vermeye başlıyor ama çok kısıtlı gördüğüm kadarıyla arama yapmak dosya yüklemek gibi özellikleri var pc üzerinde çalışan uygulamanın özelliklerini kapsamıyor. yani bir VPN üzerinden ağınıza bağlanıp dışardan da bu kitalığa erişmeniz mümkün oluyor. açıkçası programın arayüzü bana birazcık karışık gibi geldi.

Detaylı şekilde bilen bir arkadaşın ön yol göstermesi iyi olabilir. tabi yine bu program benim kafamdaki düşünceyi tam yansıtmıyor dediğim gibi sadece PDF v.b dosyalardan ibaret değil biriktirdiklerimiz. yeri geliyor bir excel dosyası içerisindeki hesaplama programı işimize yarıyacak oluyor yeri geliyor bir program lazım olabiliyor. ismini hatırlamıyor olabiliriz ( Dilimin Ucunda Ya... Neydi onun ismi....).

Ben biraz tembelim, o kadar ayrinti ile ugrasamiyorum. Paylasimdaki klasoru her PC'de M: harfi olarak atamistim. Calibre'yi de dogrudan oradan calistiryorum. Bu sayede tum ag uzerinde erisilebilir oluyor. Tabii tek kopya calismak sartiyla. Localde boyle cozuluyor fakat WAN icin hic ugrasmadim. Onun yerine dokumanlari Android tablette tasimayi tercih ediyorum. Internet bu, kopar zaten. Kopmasa da 200 MB dosyayi acmakla ugrasamam internet uzerinden. :cheeky3:

Android versiyonu olmasi iyi tabii.

Çok uzun zamandır calibrenin portable versiyonunu USB bellekte kullanıyorum. Kütüphane klasörümde bellekte. Windows altında çalışıyor ve 6 yıldır filan sorun çıkartmadı.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back