Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Kutu için resimdeki gibi bir çizim yaptım.
Kutu tam kapalı olduğunda ortasında kızaklı bir yapı açıklığı kalacak.
Alt ve Üst cam için kızak sistemi düşündüm. İki camın arasına 1.6mm lik plaket koyacağım ve bu camların kenarlarına tahtadan kızaklar yapacağım. İki cam birbirine menteşe ile bağlı olacak. Projeyi yerleştirdikten sonra camları birbirine paralel kapatarak pcb yi sıkıştıracağım ve bu şekilde fırına sürer gibi kutuya süreceğim. Sonrası pozlama ve geri çıkartma.

kutu1.png

kutu2.png

kutu3.png

@Gokrtl döküleni saçılanı kontrol etmek nispeten kolay ama gaz çıkışlarına da çok dikkat etmen lazım. Başıma geldi hiç hafife alınacak bir mevzu değil. Sadece kendini değil komşuları bile zehirleme riskin olabilir. Aman dikkat.

@Gokrtl döküleni saçılanı kontrol etmek nispeten kolay ama gaz çıkışlarına da çok dikkat etmen lazım. Başıma geldi hiç hafife alınacak bir mevzu değil. Sadece kendini değil komşuları bile zehirleme riskin olabilir. Aman dikkat.
Kullanılan kimyasala göre değişir tabi ama 5-10gr kimyasal ile karakolluk olacağımı sanmam. :)
En fazla kendime zararım dokunur o yüzden "Önce can, sonra canan" deyişinden yola çıkarak kendime iyi bakarım :D

Gerçekten bu kimyasalların, hatta 10 tane farklı kimyasalın bir arada kullanıldığı onlarca video izledim. Bırakın maskeyi filan çoğu eldiven dahi takmayan insanlardı. Ben tabi onları değil sizi dinleyeceğim ama "Görünen köy de kılavuz istemiyor"

Kullanılan kimyasala göre değişir tabi ama 5-10gr kimyasal ile karakolluk olacağımı sanmam. :)
En fazla kendime zararım dokunur o yüzden "Önce can, sonra canan" deyişinden yola çıkarak kendime iyi bakarım :D

Gerçekten bu kimyasalların, hatta 10 tane farklı kimyasalın bir arada kullanıldığı onlarca video izledim. Bırakın maskeyi filan çoğu eldiven dahi takmayan insanlardı. Ben tabi onları değil sizi dinleyeceğim ama "Görünen köy de kılavuz istemiyor"
Maske eldiven takmayan adamlar seneye ölmüş olur o fabrikalar da :katil2:

Artık akşam haberlerinde seyrederiz. "Antalya'da sinir gazı saldırısı oldu, bütün mahalle tahliye edildi. Halktaki panik, yıllar önce Tokyo metrosundaki sarin gazı saldırısı sonrasındaki görüntüleri hatırlattı".

"Polis, güvenlik kamerasında kaçarken görüntülenen, elinde delikli bakır levhalar olan bir şüpheliyi arıyor" :O

Dry film metodunu genelde toner transfer kullanmak istemeyen ve mürekkep püskürtmeli yazıcısı olanlar kullanıyor acaba mürekkep püskürtmeli yazıcı ve transfer kağıdı ile baskı alınabilir mi daha önce yapan hiç görmedim bilginiz var mı

Yav azıcık konuya odaklanalım. Ne güzel oturmuş kutu çizmişim, bi like atın, bilimsel-elektroniksel birşeyler yazın, bişey yapın.
Forum da bana karşı espri yapılmasını yasaklıyorum. Bundan sonra bir tek ben espiri yapacağım siz güleceksiniz. Karşı saldırıya geçmek yasak :katil1:

Dry film metodunu genelde toner transfer kullanmak istemeyen ve mürekkep püskürtmeli yazıcısı olanlar kullanıyor acaba mürekkep püskürtmeli yazıcı ve transfer kağıdı ile baskı alınabilir mi daha önce yapan hiç görmedim bilginiz var mı
Mürekkebin transfer edilebileceğini sanmıyorum. Mürekkebin kullanılabilmesi için direk pcb üzerine yazdırılması gerek. Bunu yapabilen yazıcılar var.

Artık akşam haberlerinde seyrederiz. "Antalya'da sinir gazı saldırısı oldu, bütün mahalle tahliye edildi. Halktaki panik, yıllar önce Tokyo metrosundaki sarin gazı saldırısı sonrasındaki görüntüleri hatırlattı".
Kadere bak sokak komşusuyuz bir şey olursa foruma bir acil durum butonu ekle Timur abi.

----‐-----------------‐-----------------‐-----------------‐-----------------‐--------------

Mürekkep transfer konusunu denedim. Elimde 15 x 15 civari bir baskı devre vardı. Bir reklamcıda inkjet baskı makinasi ile çizimi plakete bastık. Bi dolu para verdim. Eve geldim asit çözeltisi hazırladım plaketi içine attım.

Inkjetin bastığı mürekkep işlem sonunda asit yüzeyinde yüzüyordu. Olmadı.

Yav azıcık konuya odaklanalım. Ne güzel oturmuş kutu çizmişim, bi like atın, bilimsel-elektroniksel birşeyler yazın, bişey yapın.
Forum da bana karşı espri yapılmasını yasaklıyorum. Bundan sonra bir tek ben espiri yapacağım siz güleceksiniz. Karşı saldırıya geçmek yasak :katil1:
siz dua edin bilgisayarın ekranını kırdım yoksa bi şakalar yapardım burda forumda 1 adam kalmazdı ama telefon kullanmayı sevmediğim için telefondan yapamıyorum :/

25. Mesajdan sonrasını siliyorum :cheeky1:

Camları birbirine bastırma konusunda önemli bir detay var. Eğer camları kenarlardan kıstırırsan orta taraf bombe yapar ve ozalit de PCB ye bitişmemiş olur

1665147519940.png

Özellikle geniş PCB de bu çok büyük bir sorun olacaktır.

Şöyle bir sistem kullanmak lazım. Böyle yapınca camın her tarafı PCB üzerine baskı uygulayacak ve ozalit kesin olarak boşluksuz bitişecek. Burada tabi ölçüler abartılı. Yandaki siyah bloklar PCB den belki 1 mm daha kalın olacak. Önemli olan camda hafif ters bir bombe yaratmak.

1665148780098.png

Bende yaklaşık bir aydır dryfilm ile denemeler yapıyorum, 0.2 hatta 0.15 bile rahat çıkıyor aldığım sonuçlar (soldermask ile) :

Ekler

• 2e96a019-6c79-459b-9973-7cd887262193.jpg
    2e96a019-6c79-459b-9973-7cd887262193.jpg
    544.9 KB · Görüntüleme: 102
  • 299bfecb-eaed-4aad-8f0e-c1f317291115.jpg
    299bfecb-eaed-4aad-8f0e-c1f317291115.jpg
    167.8 KB · Görüntüleme: 105

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back