Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Şöyle bir sistem kullanmak lazım. Böyle yapınca camın her tarafı PCB üzerine baskı uygulayacak ve ozalit kesin olarak boşluksuz bitişecek. Burada tabi ölçüler abartılı. Yandaki siyah bloklar PCB den belki 1 mm daha kalın olacak. Önemli olan camda hafif ters bir bombe yaratmak.
Camın UV geçirgenliği düşük diye hatırlıyorum. Eğer böyle ise prof. pozlandırmalarda hangi tür malzeme kullanılıyor acaba.

Camın UV geçirgenliği düşük diye hatırlıyorum. Eğer böyle ise prof. pozlandırmalarda hangi tür malzeme kullanılıyor acaba.

Mineral cam UVC yi neredeyse tamamen bioke ediyor. Ama UVA geçirir.

• Beğen
Reactions: umk
Sodyum karbonat değil burada tehlikeli olan Bakır Sülfat.

Okudum. Çok basit önlemler ile korunmak mümkün.
Aşağıdaki satırı oradan alıntı aptım.

"Vücutta olması gerekenden fazla bakır bulunması deride, tırnaklarda, saçlarda ve dişlerde yeşil görünüme neden olur."
Eğer bir gün HULK a dönüşürsem beni uyarın :D

@Gokrtl şöyle bir video var belki izlemişsindir. Bence en tutarlı bilgiyi bu veriyor.

Görünüşe göre işe yarıyor ama o air brush cihazı da pahalı, sanırım iletken boya da pahalıdır.
Ucuz olsa bile seri üretime uygun değil abi. Boya, üfle, kurut, zımparala derken vakit kaybı. Solisyona daldırıp çıkartmak seri üretim adına daha pratik. Bu işleri layıkıyla halledersem ufak çaplı evde pcb baskı işi yapmak istiyorum. Hedefim Max A3 boyutta baskılar alabilmek. O yüzden işin pratikliği çok önemli.

Mineral cam UVC yi neredeyse tamamen bioke ediyor. Ama UVA geçirir.
İçime kurt düştü şimdi. @taydin abi sen bunu daha önce ölçmüştün değil mi?
Camcıya gidip mineral cam lazım desem bön bön yüzüme bakar herhalde. Yada bozuntuya vermeyip al bu mineral cam derse bu sefer de ben ona bön bön bakarım :D

• Beğen
Reactions: umk
Adam PCB yaparken telef olup gidecek ona yanıyorum :katil2:
Laaaayyynnnn :oops:o_O
Espiriden sınıfta kaldın @ibrahimcelik :kotek1:

Adab-ı Muhaşeret kurallarının 4 fıkrasının 3a bendinde şöyle yazar:
Bir kişi kendinden büyüklere "Telef Olmak" ve "Aferin" kelimelerini kullanmamalıdır.
Zira bu kelimeler bizim kültürümüzde hayvanlar için kullanılır.

Bende bir keresinde babama kullanmıştım da Adab-ı Muhaşeret kurallarına pek uymadan uyardı beni :katil1:

Laaaayyynnnn :oops:o_O
Espiriden sınıfta kaldın @ibrahimcelik :kotek1:

Adab-ı Muhaşeret kurallarının 4 fıkrasının 3a bendinde şöyle yazar:
Bir kişi kendinden büyüklere "Telef Olmak" ve "Aferin" kelimelerini kullanmamalıdır.
Zira bu kelimeler bizim kültürümüzde hayvanlar için kullanılır.

Bende bir keresinde babama kullanmıştım da Adab-ı Muhaşeret kurallarına pek uymadan uyardı beni :katil1:
Pardon üstat :(

Pozitif 20 ile calisirken film uzerine pencere cami yerlestiriyorduk.

Film pozlama makinelerinde de pencere cami kullaniliyor.

Sorunu daha cok lamba ile yada daha guclu lambalarla asabilirsin.

Pozitif 20 ile calisirken film uzerine pencere cami yerlestiriyorduk.

Film pozlama makinelerinde de pencere cami kullaniliyor.

Sorunu daha cok lamba ile yada daha guclu lambalarla asabilirsin.
Geçmişe baktığımızda pozlama makinelerinin uv floresanlar ile yapıldığını çok sık görüyoruz. Philips'in 30cm 8w floresanları ortalama 100tl ye satılıyor. Bunlardan 10 tane alınıp kesin sonuca ulaşabilirdim ama şu sıralar led ler revaçta. Teknolojiye ayak uydurmak lazım. :) eğer bu ledler ile yapılabiliyorsa bunu ispatlamış olacağım ve belki birilerine ışık tutmuş olacağım.

Ona bakarsan her lamba belli bir miktar UVA üretir. Mesele optimum lambayı bulmak. Fazla UVA olursa, yanlardan sızıntı yapar ve dry filmin erimemesi gereken yerlerini de eritir. Az UVA olursa, bu sefer uzun süre tutacağın için süreye bağlı olarak sızıntı olacak ve gene dry filmin erimemesi gereken yerler eriyecek.

ampul

Ona bakarsan her lamba belli bir miktar UVA üretir. Mesele optimum lambayı bulmak. Fazla UVA olursa, yanlardan sızıntı yapar ve dry filmin erimemesi gereken yerlerini de eritir. Az UVA olursa, bu sefer uzun süre tutacağın için süreye bağlı olarak sızıntı olacak ve gene dry filmin erimemesi gereken yerler eriyecek.

ampul
Abi fazla olsun az olmasın. Özel bir kodlama ile ışık şiddetini ayarlarız. Deneme yanılma ile optimummayarı buluruz.

Geçmişe baktığımızda pozlama makinelerinin uv floresanlar ile yapıldığını çok sık görüyoruz. Philips'in 30cm 8w floresanları ortalama 100tl ye satılıyor. Bunlardan 10 tane alınıp kesin sonuca ulaşabilirdim ama şu sıralar led ler revaçta. Teknolojiye ayak uydurmak lazım. :) eğer bu ledler ile yapılabiliyorsa bunu ispatlamış olacağım ve belki birilerine ışık tutmuş olacağım.
Kesinlikle tavsiye etmem. floresan almadan önce led kullanıyordum ve yollar arasındaki dar boşluklar düzgün çıkmıyordu, 5 tane floresana geçince çözüldü ve hatta 0.1 mm yola 0.1 boşluk basabiliyorum ama lambaları 50cm civarı uzaktan tutmak gerekiyor yoksa ışık çaprazdan geçebiliyor.

Ekler

• 5e1d0ee1-e615-4162-b881-12871d0b300d (1).jpg
    5e1d0ee1-e615-4162-b881-12871d0b300d (1).jpg
    499.6 KB · Görüntüleme: 97
  • 10817072-89c1-416c-a1c5-853b1e3fb8a8.jpg
    10817072-89c1-416c-a1c5-853b1e3fb8a8.jpg
    479.4 KB · Görüntüleme: 94
Kesinlikle tavsiye etmem. floresan almadan önce led kullanıyordum ve yollar arasındaki dar boşluklar düzgün çıkmıyordu, 5 tane floresana geçince çözüldü ve hatta 0.1 mm yola 0.1 boşluk basabiliyorum ama lambaları 50cm civarı uzaktan tutmak gerekiyor yoksa ışık çaprazdan geçebiliyor.

Bu adama geçen hafta mesaj attım. Daha bu gün dönüş yaptı.Ben bu arada aliexpressden ledleri almış oldum.

Paladyum Klorür'ü Türkiye de bulamıyorum.
Aliexpressde de 10 gramı 3800tl. Kargosu, vergisi hariç.
Bu rakam şimdiye kadar rastladığım en absürt rakam.
Bu kimyasal işlere yakın, tanıdığı biri olan var mı?

Alternatif bulmam gerekecek :(

Kalay kolorurden neden vazgectin?
Ondan vazgeçmedim. İzlediğim videodaki arkadaş kaplayacağı epoksi malzemeyi önce kalay klorür'e batırıyor, 5 dakika beklettikten sonra çıkarıp paladyum klorür'e koyuyor. 5 dakikada bunda bekletip sonra bakır kaplama solisyonuna atıyor.

Bu paladyum klorür katalizör görevi görüyormuş. Kimyadan anlamadığım için ne olduğunu bilmiyorum. Araştırarak anlamaya, yerine alternatif bulmaya çalışıyorum. Yada hiç olmazsa ne olur onu denemek lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back