Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Adam neredeyse çıplak elini sokuyor sodyum karbonat'a

Ben küçük bir deneme yapmak istedim ama benim PCB simsiyah oldu. Bunun ne olduğunu anlamadım. Parça parça pcb den ayrılıyor.

20221007_193904.jpg

20221007_193937.jpg

Sodyum karbonattan niye korkasin. Hazir gidalara bile konuyor.

Akimi yuksek tutmussun.

Bir ara delik ici kaplama denemesi yapmistim.

Tek tek delikleri gumus boya ile boyayip ardindan bakirla kaplama yapmistim.

Cok basarili olmamis beklemekten usanmis duzenegi sabaha kadar kendi haline enerji altinda birakmistim.

Sabah kalktigimda tum deliklerin tika basa bakirla kaplandigini delik falan kalmadigini gormustum.

Sodyum karbonattan niye korkasin. Hazir gidalara bile konuyor.

Akimi yuksek tutmussun.
Bir hata yaptım ama ne elimi soktum, nede eldivensiz çalıştım. O yüzden sağlıksal bir sıkıntı yaşamadım. Yaptığım hata ise videoda sodyum karbonat kullanıyor, bende bakır sülfat var. Elimdekini sodyum karbonat sanıp ona göre işlem yaptım. Haliyle olmadı.

Sonra bir videoda bakır sülfat ile az bir şey tuz ruhu karıştırarak elektroliz uygulamadan bakır kaplandığını gördüm. Bu deneyi yaptım. İşe yarıyor ama kaplanan cismin başka bir metal olması lazım. Dolayısıyla pcb deki bakır yüzeyi tekrar bakır kapladım ama delik içlerini kaplayamadım. Bu fr4 epoksiye tutunmasını sağlayan kimyasal elemanı bulmam lazım.
Şu videoları bir daha izleyeyim bakalım.

20221007_203001.jpg

20221007_203017.jpg

Isin sirri da burda. Delik icini oncelikle zayif da olsa iletken bir nesneyle kaplaman lazim.

Bu gunlerde bir sivi ile yalitkan ne var ne yok herseyi krom kapliyorlar ayna gibi oluyor.

Bu islem sonucunda elde edilen metalimsi yuzey elektrik iletiyorsa delik ici kaplama sorun olmaktan cikar.

Bir kac 100K hatta 1M lik direnc bile saglansa yeter.

Son düzenleme:
Epoxy'i kalay klorüre batırıp 5dk beklettikten sonra bakır sülfata atınca, bakır kaplanıyormuş.
Kalay klorür'ün kilosu 1600₺ Bakalım nasıl çıkacağız bu işin içinden.

Supermis. Cok da pahali degil.

1kg iletken boya almak istedim daha dogrusu 1kg dan az satmayiz dediler ve 1000 Euro istediler.

1Kg kalay klorurle belkide bir kac futbol sahasi kadar pcb yapilir.

Bu kalay klorur bilgisine nerden ulastin?

Supermis. Cok da pahali degil.

1kg iletken boya almak istedim daha dogrusu 1kg dan az satmayiz dediler ve 1000 Euro istediler.

Bu kalay klorur bilgisine nerden ulastin?
Videonun ingilizce alt yazılarını açtım ve aynı zamanda ingilizce bilen bir arkadaşımla discord üzerinden videoyu beraber izleyerek yorumladık.
Bir kaç çeşit daha kimyasal var. Yavaş yavaş alıp bu işin devamını getireceğim.

250 gramı 1600TL'imiş yav.
Valla 1kg için gözümü karartmıştım ama 250gr için kırk gün düşünmem lazım. Yada kırk fırın ekmek yemem lazım :D

Kalay_klorür.png

Merck çok kazıktır. Başka markanın yok mu

Aşağıdaki videoya bak istersen, elektrik kullanmaya gerek kalmıyor, boya olarak da iletken grafit boya kullanabilirsin ama onu deliklerin içine sürmek için basınçlı hava kullanman lazım diye biliyorum.

Malzemeler:

Bakır Sülfat,
Sodyum EDTA,
Formaldehit,
Sodyum Hidroksit(lavabo açıcı)

Videodaki kaplanacak malzeme komple metal olduğu için o kadar kimyasala gerek yoktu. Sadece bakır sülfat ve biraz tuz ruhu ile onu kaplayabilirdi. Keşke aynı karışımda metal olmayan bir şeyi kaplamayı deneseymiş. O zaman anlaşılırdı işe yarayıp yaramadığı.

Merck çok kazıktır. Başka markanın yok mu
Merck dediğin Blab marketse doğrudur abi. 4-5 tane kimyasal satış sitesi tesbit ettim. Onlara bakacağım ama işten yeni geldim. Az uyuyum kalkınca bakarım.

Videodaki kaplanacak malzeme komple metal olduğu için o kadar kimyasala gerek yoktu. Sadece bakır sülfat ve biraz tuz ruhu ile onu kaplayabilirdi. Keşke aynı karışımda metal olmayan bir şeyi kaplamayı deneseymiş. O zaman anlaşılırdı işe yarayıp yaramadığı.
Tabii ki işe yaramazdı deliklerin içine grafit boya sürmen lazım 8 gramı 65tl.

Son düzenleme:
Merck dediğin Blab marketse doğrudur abi. 4-5 tane kimyasal satış sitesi tesbit ettim. Onlara bakacağım ama işten yeni geldim. Az uyuyum kalkınca bakarım.

Merck Alman markası, ithal.

@Gokrtl şöyle bir video var belki izlemişsindir. Bence en tutarlı bilgiyi bu veriyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back