Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Aşağıdaki laminasyon makinesi Dry filmi plakete kaplamak için kullanılabilir mi? Daha doğrusu hangi makineyi kullandığımız fark ediyor mu?

Bende Mapilam134 var. Daha dry film kaplama denemesi hiç yapmadım ama bu iş için özel bir makineye ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.
Her türlü Laminasyon ile dry film kaplanabilir. Ama aynı zamanda toner transfer içinde kullanılacaksa kaliteli bir laminasyon alımak gerekir.

Bende Mapilam134 var. Daha dry film kaplama denemesi hiç yapmadım ama bu iş için özel bir makineye ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.
Her türlü Laminasyon ile dry film kaplanabilir. Ama aynı zamanda toner transfer içinde kullanılacaksa kaliteli bir laminasyon alımak gerekir.

Mapilam ile hiç laminasyon baskı yaptın mı Gökhan? Yaptıysan daha önce kullandığın ütüye göre nasıl bir fark gördün?

Mapilam ile hiç laminasyon baskı yaptın mı Gökhan? Yaptıysan daha önce kullandığın ütüye göre nasıl bir fark gördün?
Abi mapilam ile istediğim başarıyı yakalayamadım. Bunun iki nedeni olabileceğini düşünüyorum.

1-Kağıt
Elimde beyaz ve sarı olmak üzere iki adet transfer kağıdı var. Printerden beyaz olana koyu baskılar alabilirken sarı olana düzgün çıktı alamıyorum. Bu durumun tam tersine Mapilamda beyaz kağıdı doğru dürüst işleyemezken, sarı kağıttan daha iyi bir verim alabiliyorum.

2- Mapilam
Mapilam da ya sıcaklık yetersiz, ya merdaneler yeterince sıkıştırmıyor, yada merdanelerin dönüş hızı yüksek olduğu için toner erimeden merdaneden geçmiş oluyor. Geçenlerde resmini atmıştım. Plaketi çok kez ileri geri yapmama rağmen yarım yamalak bir transfer gerçekleşti.

Ütü ile daha iyi sonuçlar almam her zaman mümkün. Çünkü istediğim kadar baskı(ağırlık) yapabiliyorum, istediğim kadar belli bir alanda bekletip orayı ısıtabiliyorum. Mapilamda bu seçenekler yok. Belli sıcaklık, belli baskı ve belli hız. Kısacası beni güldürmedi. Dry Film kaplama işi olmasa satılığa bile çıkarabilirdim.

Çok pahalı olmadıkları için aşağıdaki listedekileri de aldım.
Paladyumu yok sayarsak tek eksiğim Kalay Klorür kaldı. Onuda önümüzdeki ay alabilirim inşallah.

kimyasallar.png

Bende de mapilam 330 var. Ilk basta utu ile baski almayi denedim onlarca kez denememe ragmen plakete %60 dan fazla transfer gerceklestirememistim.

Sonra baskıyı başka bir yazıcıdan çıktı alıp denedim %95 - 99 oranında başarılı transfer gerçekleştirdim.

Yol kalinligi denemelerim olmadi ama utuye gore daha basarili transfer aldim.

Bendeki cihazin hem altında hem üstünde ısıtıcı quvartz rezistans var. Muhtemelen kadranda yazan sıcaklığa kadar cikiyordur.

Bir çıktı alırsam buradan paylaşırım.

20221010_174415.jpg

Maskenizi, Eldiveninizi takın. Kutuyu açıyorum :D

20221013_123119.jpg

Son düzenleme:
Ta ta ta taaaa...
Bu kimyagerlik de eğlenceli işmiş. Ama tabi zamanında farkına varmak lazım. :D

20221013_123414.jpg

Önümüzdeki ay devam edeceğim inşallah. Bu ay alabildiğim kadarını aldım.

@Gokrtl LED'ler elime ulaştı. Öncelikle UT89XD ile kontrol ettim, forward voltaj 3.1 V

IMG_20221021_145930.jpg

Güç kaynağına bağladım, akımı 50 mA ile sınırlandırım 5 V verdim. Normal yanıyor.

IMG_20221021_150627.jpg

Spektruma bakınca da 370 nm civarında ışıma yaptığını görüyoruz

1666354479859.png

1666354547260.png

Senin timer'li pozlama cihazındaki LED ler ise 390 nm de ışıma yapıyor.

1666354895395.png

O zaman denemeye değer olacak. Biraz durumları toparlayayım yapacağım cihazı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back