Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Sormustum 1 Kg 1000 Euro

Meraklisi cikar ve ortaklasa alarak boyayi bolusecekler olursa ben katilirim.

Benim icin ideal miktar 50 gram yani 20 merakli lazim.

Bu boyayi ipekle herhangi bir materyale aktarinca o materyal pcb oluyor.

3 gram gumus boyayi 300..350 TL ye satiyorlar.

PCB kazima makinasinda kazima mekanizmasi ile basim derde girer ve cozum bulamazsam B plani olarak bu boyayi kullanmak var.

Son düzenleme:

Sormustum 1 Kg 1000 Euro

Meraklisi cikar ve ortaklasa alarak boyayi bolusecekler olursa ben katilirim.

Benim icin ideal miktar 50 gram yani 20 merakli lazim.

Bu boyayi ipekle herhangi bir materyale aktarinca o materyal pcb oluyor.
1- Ben
2-Sen
Hadi eskaza bir kişi daha çıksın, 3 kişi eder. Daha fazla çıkacağını sanmam :)

Bu bilgi alternatif bulma konusunda işe yarayabilir.

Katalizör
(Yunanca'dan κατάλυσις: çözülme), bir kimyasal tepkimenin aktivasyon enerjisini düşürerek tepkime hızını artıran ve tepkime sonrasında kimyasal yapısında bir değişiklik meydana gelmeyen maddelerdir.

Heterojen katalizör olarak en sık kullanılan katalizörler platin, osminyum, rodyum, rutenyum, paladyum gibi atom numarası büyük geçiş metallerinin kendileri veya kompleksleridir. Heterojen katalizde katalizörler küçük parçacıklar halinde tepkime ortamına konarak yüzey alanları büyütülür ve daha iyi bir tepkime verimi alınır. Organik sentezlerde homojen katalizör olarak sıklıkla asit ve bazlar kullanılır.

KAYNAK

Demek ki şimdi platin, osminyum, rodyum ve rutenyum'u araştırıyoruz. :)
Şu araştırma çabasını okullarda çocuklara öğretseler alim olur bütün öğrenciler.

Anladığım kadarıyla en pratik ve ucuz yolu jlcpcb'ye gönderip bastırmak. 5 tanesi 2 dolar. Kargosu biraz pahalı 28 dolar gibi birşey tutuyor ama yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla yine daha ucuza geliyor. Hem de daha kaliteli bir pcb elde ediyoruz. Tabii birşeyleri kendi başına yapmanın hazzı başka. Ona birşey diyemem.

1- Ben
2-Sen
Hadi eskaza bir kişi daha çıksın, 3 kişi eder. Daha fazla çıkacağını sanmam ....

Sonra da forum sitelerinde bilginin zekatini verme edebiyati yaparlar.
Bu kadar tantana bunun icinmiydi bu ne ego falan derler.
Bir digeri de cikar bilgiyle forum uyelerini ezerek bilginin karsiligini boyle alirlar falan zirvalarlar.

Bu konuda yaram var aklima geldi dellendim birden.

Yigenlerimden birisi gozde universitelerimizden birisinde kimya muhendisligini ikincilikle bitirdi.

Arada bir durtuyorum ama is cikmiyor.

Kendi mesleklerine bile merakli degiller.

1- Ben
2-Sen
Hadi eskaza bir kişi daha çıksın, 3 kişi eder. Daha fazla çıkacağını sanmam :)

Bu bilgi alternatif bulma konusunda işe yarayabilir.

Katalizör
(Yunanca'dan κατάλυσις: çözülme), bir kimyasal tepkimenin aktivasyon enerjisini düşürerek tepkime hızını artıran ve tepkime sonrasında kimyasal yapısında bir değişiklik meydana gelmeyen maddelerdir.

Heterojen katalizör olarak en sık kullanılan katalizörler platin, osminyum, rodyum, rutenyum, paladyum gibi atom numarası büyük geçiş metallerinin kendileri veya kompleksleridir. Heterojen katalizde katalizörler küçük parçacıklar halinde tepkime ortamına konarak yüzey alanları büyütülür ve daha iyi bir tepkime verimi alınır. Organik sentezlerde homojen katalizör olarak sıklıkla asit ve bazlar kullanılır.

KAYNAK

Demek ki şimdi platin, osminyum, rodyum ve rutenyum'u araştırıyoruz. :)
Şu araştırma çabasını okullarda çocuklara öğretseler alim olur bütün öğrenciler.
Saydığın metallerin hepsi pahalı, zehirli ve temin etmesi zor, pek ev ortamında kullanılacak şeyler değiller. Aşağıdaki videoyu izlemeni tavsiye ederim. Bazı önemli keyword'ler var bu işle alakalı.

Saydığın metallerin hepsi pahalı, zehirli ve temin etmesi zor, pek ev ortamında kullanılacak şeyler değiller. Aşağıdaki videoyu izlemeni tavsiye ederim. Bazı önemli keyword'ler var bu işle alakalı.
Video linki gelmemiş

Anladığım kadarıyla en pratik ve ucuz yolu jlcpcb'ye gönderip bastırmak. 5 tanesi 2 dolar. Kargosu biraz pahalı 28 dolar gibi birşey tutuyor ama yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla yine daha ucuza geliyor. Hem de daha kaliteli bir pcb elde ediyoruz. Tabii birşeyleri kendi başına yapmanın hazzı başka. Ona birşey diyemem.
Bu işi illa ki yapacağım. sürdürülebilir olmasa bile yapacağım ve burada yeni bir konu açarak Türkçe kaynak oluşturacağım.
Bu gün ben yapamasam bile yarın bir başkasına belki ışık tutabilirim.

Daha once benzer video yayinlamistim. Bu teknikle elde edilen yuzeyin iletken olup olmadigini arastirmak lazim.

Eger iletkense delikler once bu teknikle daha sonra da elektrokiyasal vs bakir kaplanir.

Son düzenleme:

Daha once benzer video yayinlamistim. Bu teknikle elde edilen yuzeyin iletken olup olmadigini arastirmak lazim.

Eger iletkense delikler once bu teknikle kaplanir ardindan da uzeri bakir kaplanir.
Videoda ki seti yada benzer bir seti bulamadım nette. Tek bulabildiğim Krom Klorür. Onunda 500gr mı 800tl.

Yani buradan şu sonuca varıyorum;
Bizim orjinal kaplamamız kalay klorür zaten. Bunun yerine krom klorür kullanırsak belki bir miktar daha ucuza mal edebiliriz. Ama burada önemli olan bu maddelerin katalizörü. Videoda krom klorür için aktivator kullanılıyor. Muhtemelen bu aktivator de kromun katalizörü dür ve kromun kendisinden pahalıdır.

Kısacası kaplama konusunda sıkıntımız yok, katalizör konusunda sıkıntımız var.
Tüm malzemeleri elde ettiğimde katalizör kullanmadan işlemi yapıp ne olacağına bakacağım. Dediğim gibi katalizörün buradaki görevi kimyasal tepkimeyi hızlandırmak. O olmazsa belki de yavaşta olsa işlem tamamlanır.

Bu adamlarin kullandiklari sivi her neyse bunu tabanca ile atarlarken malzemenin buyuk kismini telef ediyorlarsa demekki bu kullandiklari sivi cok pahali bir sey degil.

O yuzden bu sivi kurtarici olabilir.

Bu adamlarin kullandiklari sivi her neyse bunu tabanca ile atarlarken malzemenin buyuk kismini telef ediyorlarsa demekki bu kullandiklari sivi cok pahali bir sey degil.

O yuzden bu sivi kurtarici olabilir.
Ben zaten anlamıyorum ki, adam sıvıyı sıkıp hemen peşine su sıkıyor. Nasıl bir kimyası varsa artık.
Pes etmek yok, araştırmaya devam...

Bu videoyu da daha önce bir kaç defa izledim. Dönüyor dolaşıyor yine gelip Paladyum'a batırıyor.
Benim referans aldığım videoda bu adımların yaptıklarının aynısını küçük ölçekte evde yapıyor adam.

Ayrıca çok zehirli dediğimiz kimyasallar yan yana dizilmiş, ağızları açık ve çalışanda eldiven yok.
Bazen düşünmeden edemiyorum. Acaba bunlar mı sağlıklarına önem vermiyor, yoksa kendi işlerini koruma maksadıyla "aman yanarsın, aman erirsin, aman ölürsün" diye bizlerimi korkutuyorlar? Sonuçta bunların videolarını referans alarak bir eldiven, bir maske ile kendimizi rahatlıkla koruyabiliriz gibi görünüyor.

Bir de makineleri leş yav. İnsan biraz temiz, bakımlı tutar. Olan var, olmayan var. Benim hayalini kurduğum makineler adamların elinde kaderine terkedilmiş gibi. :D

.

Ekler

• 1665327270069.png
    1665327270069.png
    212.2 KB · Görüntüleme: 86
Son düzenleme:
Korsan site olduğunu bilmiyordum. Pardon.

Böyle durumlarda kitap ile ilgili yeterince bilgi yazarsan zaten arif olan o kitabı gene internet araması ile bulur, biz de korsandan dolayı telif hakları ihlali suçlamasına maruz kalmayız.

Aşağıdaki laminasyon makinesi Dry filmi plakete kaplamak için kullanılabilir mi? Daha doğrusu hangi makineyi kullandığımız fark ediyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back