ASUS R9 280X grafik kartı arızası

Buna benzer VRAM hatalarında top dizip tekrar taktıklarında düzelebiliyor. Çok uzun zaman kenarda beklediyse korozyon olabiliyormuş. Şimdi aklıma geldi takip ettiğim bir Youtube kanalında benzer bir hata vardı.

Videoyu hatırlamıyorum ama kanal burası:

Top hatası olunca aşırı ısınma durumu olmaz ama. O durumda sadece olması gereken bir bağlantı kopar. Buradaki sorun daha çok VRAM lerin kısa devre olması gibi duruyor.

Tamam işte VRAM'i sökeceksin altında bir korozyon var mı bakacaksın IPA ile temizleyip tekrar yerine takacaksın. Şu an toplar arasında kısadevreye sebep olan bir korozyon yok diyebilir misin? Boşta duran kart kendi kendine bozulmayacağına göre güçlü bir ihtimal gibi duruyor...

Tamam işte VRAM'i sökeceksin altında bir korozyon var mı bakacaksın IPA ile temizleyip tekrar yerine takacaksın. Şu an toplar arasında kısadevreye sebep olan bir korozyon yok diyebilir misin? Boşta duran kart kendi kendine bozulmayacağına göre güçlü bir ihtimal gibi duruyor...

Korozyonun asıl sebep olduğu şey bağlantı kopması, kısa devre olacağını sanmıyorum. Ama o ısınan VRAM'i sökeyim olmazsa, bir duruma bakalım.

Tamam Gökhan, uygun bir fiyata verirse alırım. Amaç tamir projesi olsun. Biliyorsun, ben BGA sökmeyi çok severim :katil1: :dusun2:
Abi bu kart MSI GTX 970 miş.
Rami de seninki ile aynı değil maalesef.

20210816_000702.jpg

20210816_000343.jpg

Yav benim ekran kartındaki VRAM lerin model numarasını ben yanlış okumuşum. H5G02H24 diye arattım hep. Ama orada benim 0 okuduğumun aslında Q olduğunu farkettim. Yani H5GQ2H24AFR. Ve bu VRAM aratında en azından bir yerlerde var. Türkiye'de var mı daha tespit edemedim.

Ebay'de bile adam tanesini 3 dolardan satıyor, bu 4 tanesini 1.5 dolara veriyor.

Ebay'de bile adam tanesini 3 dolardan satıyor, bu 4 tanesini 1.5 dolara veriyor.
Ben olsam şunu alırdım. 77₺ fiyatı var.
64 tane satmış. 20 kişiden 5 yıldız geri dönüş almış.

TRY 77.80 16%OFF | (4 adet) 100% testi çok iyi bir ürün H5GQ2H24AFR-ROC H5GQ2H24AFR ROC H5GQ2H24AFR-R0C H5GQ2H24AFR R0C BGA yonga seti

Screenshot_20210929-144511.png
Screenshot_20210929-144628.jpg
Screenshot_20210929-144552.jpg
Screenshot_20210929-144413.jpg

Deneyelim bakalım ne gelecek :)

Sipariş ettim bakalım. Bir de şablonlarından aldım. Ama şablonlarda ne ölçü yazıyor ne hangi RAM'e iyi geldiği, artık ne çıkarsa bahtımıza :)

RAM'in datasheet'ini de koyayım şuraya, belki sonra lazım olur.

Ekler

• datasheet.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 137
Pasta kuruması veya bga reballing ile çözülür maalesef

Pasta kuruması veya bga reballing ile çözülür maalesef

Buradaki sorun işlemcide imiş. Bende işlemci çalışıyor gibi duruyor. Fansız çalıştırınca kendini korumaya alıyor. VRAM ler gelince önce sadece ısınanları değiştireceğim. Sorun devam ederse de hepsini.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back