Atölyemdeki yeni osiloskop: Siglent SDS1104X-E

RS232/UART I2C SPI protocol decode yapabiliyor mu yoksa bunlar satın alınması gereken opsiyonları mı?

Cihazın en güzel yanlarından biri de bu. Bu cihazda sadece yazılıma dayalı bir opsiyon yok. Yani tüm yazılım özellikleri açık geliyor. Özellikler için Rigol'de olduğu gibi hacklemeye ya da ayrıca para vermeye gerek yok.

1608749936596.png

Opsiyonların tamamı donanım gerektiriyor. WiFi için harici WiFi adaptör ya da MSO/digital logic için SLA1016 donanımı gerekiyor.

1608750191102.png

Bu noktada WiFi için hali hazırda zaten aynı marka model bir USB adaptörün varsa o zaman yazılım opsiyonuna para vermek biraz saçma oluyor. Onun için de hackleyip kullanabiliyorsun.

Zaten bu seride 3 model var. Hacklediğin zaman 200 MHz e de çıkartabilirsin. Daha önce de belirttiğim gibi donanımları (SDS1204X-E) ile birebir aynı.

1608750350958.png

Ben 4-5 ay önce rigol ds1074z plus modelini almıştım.Bunda lojik analizör modu da mevcut.O zaman için 4700-4800 TL civarı arası tutmuştu.Hemde official olarak tüm özellikleri açık geldi kampanyası varmış.
71484b2fe63de7c09cdf24e27f82f2e2.jpg

Ben 4-5 ay önce rigol ds1074z plus modelini almıştım.Bunda lojik analizör modu da mevcut.O zaman için 4700-4800 TL civarı arası tutmuştu.Hemde official olarak tüm özellikleri açık geldi kampanyası varmış.
Güle güle kullan. Bende Rigol'ün bu serisiyle, Siglent arasında kalmıştım. Aslında niyetim Rigol almaktı tavsiyeler üzerine Siglent'e kaydım. Opsiyonlarla ilgili kampanya o zaman da vardı ve ayrıca 100 MHz yapmak da mümkün. Benim ilk almak istediğim modeli almışsın.

71484b2fe63de7c09cdf24e27f82f2e2.jpg

Güle güle kullan. 100 MHz opsiyonu da mı bedava verdiler? O zaman uzun süre yetecek bir osiloskobun olmuş demektir. Lojik analizör özellikleri ile ilgili bir inceleme videosu çekersen çok faydalı olur :)

Güle güle kullan. 100 MHz opsiyonu da mı bedava verdiler? O zaman uzun süre yetecek bir osiloskobun olmuş demektir. Lojik analizör özellikleri ile ilgili bir inceleme videosu çekersen çok faydalı olur :)
Bu model 70 MHz 100e çok ihtiyacım olacağını sanmıyorum.Lakin opsiyonu açık mi hiç bakmadim.
Lojik analizör için 2000 lira değerindeki lojik probu almam gerekiyor[emoji848]

Bu arada ben bode plot çizmek istiyorum lakin nasıl yapılacağını tam öğrenemedim.Su aralar onun peşindeyim [emoji848]

Güle güle kullan. Bende Rigol'ün bu serisiyle, Siglent arasında kalmıştım. Aslında niyetim Rigol almaktı tavsiyeler üzerine Siglent'e kaydım. Opsiyonlarla ilgili kampanya o zaman da vardı ve ayrıca 100 MHz yapmak da mümkün. Benim ilk almak istediğim modeli almışsın.
Siglent bana görünüş açısından güven pek vermemişti o aralar çok araştırdım. Bunun ds1054 modeli çok meshurdu ilerisini düşünüp lojik olanini alayım demiştim [emoji28]

Hayırlı olsun güle güle kullan ama herşeyi açık derken hack filan yapılmaz mı yapmaya gerek yok mu demek :(. Biraz karıştır yav belki çatlak yumurta vardır (easter egg):).

Hack yapmaya gerek yok demek oluyor. Bütün özellikler kullanılabiliyor.

8 yıldır Rigol kullanıyorum. kW'larca cihaz yaptım. Alet hakkını 8000 kez ödedi sağ olsun.

Yeni seri çıkarmasını bekliyorum Rigol'ün. 10xxZ serisinin en büyük sorunu ekran tazelemesi yavaş, özellikle kanalları aşağı yukarı kaydırırken epey bekletiyor. Ekran bir tık daha büyük olabilirdi. 100MHz bir çok işlem için yeterli ayrıca.

Rigol görünümde Tektronix'i temel aldıklarından, skop görüntüsü cidden iyi, özellikle benim gibi dokümantasyona takıksanız.

Siglent'in en sevmediğim tarafı, ne kadar iyi olursa olsun, görünüme önem vermemeleri. OWON'dan bozma bir hava hissettiriyor bana.

Bu modelin CANBUS çözümlemesi yapabilmesi oldukça iyiymiş, onu da belirtmek isterim.

Aşağıda 4 kanal aktif, 3 kanal gerilim, 1 kanal akım ölçerkenki (4kW) görüntüsü Rigol'ün.

8622 eklentisine bak

Ayrıca bana göre, bir diferansiyel probe bir de akım probe'u yakışır bu cihaza.

Gönül ister ki hepimiz Lecroy alalım ama Türkiye şartlarında bunlar ulaşılması çok zor cihazlar artık...

Şöyle 12bit bir skopu kim istemez...

8623 eklentisine bak
Rigol en başından beri hayal ettiğim osiloskoplardan biri idi.Evet yatay satırda biraz yavaş tepki gösteriyor ama hem yazılım hemde ek özellikler bakımından gayet iyi.
Ben genel olarak SMPS üzerine çalışıyorum RF ile çok işim olmuyor.O yüzen bana yetiyor da artıyor.

Fırat hocam bu alete uygun akım probu ve diferansiyel probu Türkiye'de bu bulabileceğimiz bir yer var mıdır?!

Forum istatistikleri

Konular
5,835
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back