Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

ACABA.png

@taydin abi şimdi buradan anladığım kadarıyla.

DDRB = (1<< DDB5);

Bu şekilde yazınca B PORTUNUN 5 NUMARASINI çıkış yapıyorum değil mi?

Yok abi en kötü aşşağıdan atlama yaparsın küçücük birdaha basmaya uğraşma.

Eğer imkan dahilinde PB5 çıkış olarak davranabilir hale getiriliyorsa biz onu yaparız abi
Lede de transistör koyup direk smps den beslemem lazım. Ondan dedim yeniden çizeyim diye. Buton ledine 24v a kadar çalışacak şekilde direnç takmışlar.

çare voltajı arttırmak veya bana lambalı butonun resmini at elimde varsa sökmeyi denerim

Abi bu kartı çok hesapsız yapmışssın.

Smps modifiyesi yapıp 12 volta çıkarabiliriz.
5 volt tarafı beslemek için 5v fix bir regülatör kullanabiliriz 7805 1117 5.0 vs. şuan pcbyi en kısa yoldan bu şekilde kurtarabiliriz.

smpsi modifiye ettikten sonra uzay montaj bir regülatör yapıcaz o çıkan 12 hem regülatöre hemde butonun lambasına gidecek

Abi bu kartı çok hesapsız yapmışssın.

Smps modifiyesi yapıp 12 volta çıkarabiliriz.
5 volt tarafı beslemek için 5v fix bir regülatör kullanabiliriz 7805 1117 5.0 vs. şuan pcbyi en kısa yoldan bu şekilde kurtarabiliriz.

smpsi modifiye ettikten sonra uzay montaj bir regülatör yapıcaz o çıkan 12 hem regülatöre hemde butonun lambasına gidecek
Artan 7v u nasıl soğutucaz

Artan 7v u nasıl soğutucaz
gerek yok abi soğutmaya.
Benim rgb led projesinde 12volt giriş 5 volt çıkışta soğutmasız kullandım 7805i ılınıyordu sadece dakikalarxa dokunarak durabiliyordum tahminim 40 derecelere falan gelmişti.

Yük olarak aşşağı yukarı aynı yük ben pro mini çalıştırdım sen attiny13 çalıştıracaksın

Yarın ola hayrola

smps devreni incele abi üstünde tl431 varsa 2 direnç değiştirerek modifiye edebiliriz

17654 eklentisine bak
@taydin abi şimdi buradan anladığım kadarıyla.

DDRB = (1<< DDB5);

Bu şekilde yazınca B PORTUNUN 5 NUMARASINI çıkış yapıyorum değil mi?

Bu registere bir değer yazınca TÜM çıkışları yapılandırmış oluyorsun, o yüzden her birisi için uygun değer yazılması lazım. Ama normalde Arduino IDE ile program yazarken bu iş pinMode fonksiyonu ile yapılır, bu register ayrıntılarına gerek yok.

Datasheet'te PB5 çıkışının zayıf olduğu belirtiliyor. Eğer illa o çıkışı kullanacaksan bir transistörü sürsün, transistör de LED veya neyse onu çalıştırsın.

1654372272839.png

Bu registere bir değer yazınca TÜM çıkışları yapılandırmış oluyorsun, o yüzden her birisi için uygun değer yazılması lazım. Ama normalde Arduino IDE ile program yazarken bu iş pinMode fonksiyonu ile yapılır, bu register ayrıntılarına gerek yok.
Abi bizim istediğimiz atiny13 ün PB5 pinini dijital pin gibi kullanmak.

Normalde bu pin reset pini olarakda çalıştığından biz 1-0 yapınca sapıtıyor

benim tavsiyem PB5 pinin yolunu ayırıp minik bir atlama yapıp başka bir pine taşımak başka bir kart basmak yerine bu daha mantıklı bence

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back