Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

Moc bread board üzerinde çalışıyor. 1.3v verdiğimde çıkışında 0,900mV okuyorum çift yönlü.

Moc'u devreye geri taktım. 360R direnç ile 1.10v alıyorum. Bu değeri 1.30v'a yükseltmek için hesap kitap yapmadan 220R direnç taktım. Bu durumda da ancak 1.17 ye çıktı voltaj. Daha küçük direnç mi takmak lazım yoksa voltaj düşümü mü oluyor anlamadım.

Moc bread board üzerinde çalışıyor. 1.3v verdiğimde çıkışında 0,900mV okuyorum çift yönlü.

Moc'u devreye geri taktım. 360R direnç ile 1.10v alıyorum. Bu değeri 1.30v'a yükseltmek için hesap kitap yapmadan 220R direnç taktım. Bu durumda da ancak 1.17 ye çıktı voltaj. Daha küçük direnç mi takmak lazım yoksa voltaj düşümü mü oluyor anlamadım.
5 volt besliyorsun direnç üstünden geçip 1.10'a düşüyor doğru anladım değil mi

5 volt besliyorsun direnç üstünden geçip 1.10'a düşüyor doğru anladım değil mi
Evet. Hatta 4,5v diyebiliriz. Multimetre ile attiny çıkışını okuduğumda 4,5v görüyorum.

Araya ampermetre bağlama şansın varsa bağlar mısın abi datashhet 20ma diyordu
Moc'u BC847 ile anahtarlayacağım. 5v'u moc'a direk beslemeden vereceğim.
Bunun testini havadan bc547 lehimleyerek yapmak istedim ama mümkün olmadı.
Son değişikliklerle beraber yeni bir pcb hazırlayacağım.

Moc'u BC847 ile anahtarlayacağım. 5v'u moc'a direk beslemeden vereceğim.
Bunun testini havadan bc547 lehimleyerek yapmak istedim ama mümkün olmadı.
Son değişikliklerle beraber yeni bir pcb hazırlayacağım.
çıkana talibim abi ben ona her türlü atlama jumper vs. yaparak toplarım.
Eğer motorla gelirsen takas yaparız süpriz bir kart ile :dans2:

Ama hava yolu ile gelirsen asla yanına alma benim arduino uno kartımı uçağa almamışlardı hatta x rayde bekleyen 3 güvenlik görevlisi en az 10 dakika bakıp birşey anlamayıp bana sordular bu ne diye ne kadar tarif edersem edeyim bu zararlı birşey olabilir diyip el koydular o zaman 10 12 lira falan olduğu için önemsemedim

Bir video ekleyeyim de boşuna çırpınmadığımız belli olsun :D

panel güzel olmuş abi.

istersen bi sonraki ac anahtarlama kısmını paranoyağa bırak

Tarih yaklaşınca hatırlat. Unuturum ben.
Uçağa binecek olursan alma yanına abi birde onunla uğraşmak çok can sıkıcı oluyor.

Ama motorla gelecek olursan ben ayaklandırırım o kartı.

Tam senin hoşuna gidecek bir kartım var elimde onunla takas yaparız

Uçağa binecek olursan alma yanına abi birde onunla uğraşmak çok can sıkıcı oluyor.

Ama motorla gelecek olursan ben ayaklandırırım o kartı.

Tam senin hoşuna gidecek bir kartım var elimde onunla takas yaparız
Bir beklentim yok karşılık olarak. Büyük ihtimal motorla gelicem. O da olmazsa otobüsle. Uçak biletleri el yakıyor. Zamanında yurt dışına gitmek için istedikleri bilet fiyatlarını şuanda yurtiçine istiyorlar.

Bir beklentim yok karşılık olarak. Büyük ihtimal motorla gelicem. O da olmazsa otobüsle. Uçak biletleri el yakıyor. Zamanında yurt dışına gitmek için istedikleri bilet fiyatlarını şuanda yurtiçine istiyorlar.
Zamanında bir heves para biriktirdim uğraş dur pasaport çıkart vizeye git bi kağıt çıkardılar önüme 3 sayfa dediler bunu el yazın ile baştan sona yaz dışarıda 1 saat onu yazdım güneşte dediler bize dayanak göster paran olacak resmi bir yerde ona uğraş. uçak bileti, kalacak yer gittiğin ülkede kalacağın gün kadar sağlık sigortası öde kalmış gitmeme 1 hafta kapandı kapılar virüs çıktı bizim uğraş uçak bileti sağlık sigortası ne oldu? gitti boşa.

Bunun bana tek artısı ileride daha az uğraşıp vize alacak olmam çünkü geçmişimde bir Avrupa ülkesi bana güvenip vize vermiş görünüyor bi 10 sene daha hayal olarak kalır

Vereceğim kart hoşuna gideceğini bildiğim için veriyorum abi.

Last edited by a moderator:
Günün son gönderisi

MOC_SE.png

MOC_PCB.png

moc'u süren transistör beyzinde direnç yok

transistöröeri kapalı tutacak pull down dirençleri yok attiny13 için hiçbir filtre yok besleme de

moc'u süren transistör beyzinde direnç yok

transistöröeri kapalı tutacak pull down dirençleri yok attiny13 için hiçbir filtre yok besleme de
Her şeye BC847 koydum. Base dirençlerini ekledim.
Attiny beslemeye filtre koymaya gerek görmedim. Zaten orjinal samsung smps den besleniyor. Kaliteli besleme.
PullDown dirençlerini de bu güne kadar hiç bir devrede koymadım. Hiç de sorun yaşamadım. O yüzden şimdilik gerek görmüyorum. Sorun çıkarsa koyarım.

MOC_SE.png

Her şeye BC847 koydum. Base dirençlerini ekledim.
Attiny beslemeye filtre koymaya gerek görmedim. Zaten orjinal samsung smps den besleniyor. Kaliteli besleme.
PullDown dirençlerini de bu güne kadar hiç bir devrede koymadım. Hiç de sorun yaşamadım. O yüzden şimdilik gerek görmüyorum. Sorun çıkarsa koyarım.

17678 eklentisine bak
yerini çiz pcb'de abi ama koyma.

filtre yine de ekle samsung bu adaptörü telefonu için üretmiş temiz filtreli çıkışı olmayabilir belki filtrenin büyük kısmını telefon içinde yapıyor?

yine de 1 küçük 1 büyük kapasite ekle.

hiç paranoyak tasarım yapmıyorsun:katil2:

dirençsiz diyotsuz sigortasız tasarım yapamayan benim için bu çizdiğin şuan bombadan farkı yok benim için

yerini çiz pcb'de abi ama koyma.

filtre yine de ekle samsung bu adaptörü telefonu için üretmiş temiz filtreli çıkışı olmayabilir belki filtrenin büyük kısmını telefon içinde yapıyor?

yine de 1 küçük 1 büyük kapasite ekle.

hiç paranoyak tasarım yapmıyorsun:katil2:
Yav düğmenin nesine filtre ekliyim? Çıldırtma adamı.
Alt tarafı aptal bir düğme, parmağımı basıp çekecem.

Yav düğmenin nesine filtre ekliyim? Çıldırtma adamı.
Alt tarafı aptal bir düğme, parmağımı basıp çekecem.
beslemeye filtre ekle abi.

benim tasarımdaki C1 C2 kondansatörleri.

Birde dikkat etmişsindir her yere direnç koyduğumu neden?
örn:
Olduda butonun lambası kısa devre oldu direkt 5 voltun kısa devre ama oradaki düşük güçlü direnç kısa devre olduktan bir süre sonra yanıp açık devre olacak acil lazımsa cihazın içini açıp ledi devreden ayırıp devam etmek yerine işin bitince içini açıp sorunu çözeceksin bu devreye daha eklenecek bissürü direnç sigorta var ama bu haliyle çalışır herhalde

mesela moc led bacakları arasına 100k

gelen direkt + ledin 2 bacağına da gidip herhangi bir dışarıdan parazit vs gelmesiyle mocun aktif olmasının önüne geçecek

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,312
Üyeler
2,613
Son üye
Emirhan bedir

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back