Aynı anda hem Ls hemde DCR ölçen LCR Metre

Lyewor_

Üye
Merhabalar forumda yeniyim. Bana bobin(ls) ve direnci(dcr) aynı anda ölçen bir LCR metre lazım. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim :)

LCR metrelerin tamamı endüktans ölçer. Benim bildiğim çoğu DCR de ölçer. Spesifik modelleri belirle onlar üzerinde konuşalım.

L yi olcerken Hz kullanmali, DCR i olcerken Hz isin icinde olmayacak. Ayni anda nasil olcebilir? Anca belki cihaz DCR i once olcup sonra L yi olcer, ikisini birlikte gosterir. Ancak DCR 0 "sifir" Hz de olmali.

Acaba ESR mi demek istediniz?

Peki ESR ile DCR'nin değerleri aynı çıkar mı yoksa farklı mı birbirinden?
Kesinlikle farkli, cogu kondansator yuksek Hz lerde , ornegin 1Mhz de 0.1 Ohm civari gosterir. Halbuki bu bir kondansator. Multimetre ile direnc modda yaklassaniz yuksek MegaOhm gorebilirsiniz, Ya da OL yazar bazi multimetrelerde, acik devre gibi. DCR, multimetre ile direnc olcmek gibi dusunulebilr.

LCR yi Mutimetreden ayiran en onemli fark zaten, olcumleri Hz vererek yapar.

Kesinlikle farkli, cogu kondansator yuksek Hz lerde , ornegin 1Mhz de 0.1 Ohm civari gosterir. Halbuki bu bir kondansator. Multimetre ile direnc modda yaklassaniz yuksek MegaOhm gorebilirsiniz, Ya da OL yazar bazi multimetrelerde, acik devre gibi. DCR, multimetre ile direnc olcmek gibi dusunulebilr.

LCR yi Mutimetreden ayiran en onemli fark zaten, olcumleri Hz vererek yapar.
Peki önce DCR'yi ölçen daha sonra endüktans ölçen bir lcr metre var mı? Yoksa elde yapılabilir mi?

Peki önce DCR'yi ölçen daha sonra endüktans ölçen bir lcr metre var mı? Yoksa elde yapılabilir mi?
LCR metreler icerisinde , Her uc komponent u da olcebilirler, yaninda da DCR olcer var mi diye bakabilirsiniz. Ancak ben ayni anda olcup gostereni gormedim. Once birini, sonra birini olcebilirsiniz.

Ama bu soru Ayni anda hem L yi hem ESR olcmek mumkun mu demis olsaydiniz, evet olcebilirler derdim.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back