Basit termostat yapımı

cenqawer

Yeni Üye
Merhaba 12v ile çalışan basit bi termostat yapmak istiyorum. hangi termistör ve mosfet ile örnek sıcaklık demirde 65 iken 12 voltu açacak 65 altında kapatacak fan çalışmayacak bu şekilde yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Normalede Açık 65C termostat alacaksın. Bağlantısı aşağıdaki şekilde.
Termostatı demire sabitleyeceksin. Demir 65 derece sıcaklığa ulaştığında termostat atacak ve 12v iletime geçecek. Demir soğuyup 65 derece altına düştüğünde termostat yeniden atacak ve 12 voltu kesecek.

term.png

Not : Devredeki A733 yerine 2N3906 ve A1270 yerine BC 327 kullanilabilir.

Son düzenleme:
Normalede Açık 65C termostat alacaksın. Bağlantısı aşağıdaki şekilde.
Termostatı demire sabitleyeceksin. Demir 65 derece sıcaklığa ulaştığında termostat atacak ve 12v iletime geçecek. Demir soğuyup 65 derece altına düştüğünde termostat yeniden atacak ve 12 voltu kesecek.

23592 eklentisine bak
Bu şekilde çok basit bişey olsun istiyorum burada termostat dediğiniz link varmı örnek olarak iletebileceğiniz genelde termostatlar 65 e ulaştığında devreyi kesiyor diye biliyorum. Örnek açık 65c termostat yazınca bunlar var şebeke elektiriği için olan bişey 12v iletirmi?

Son düzenleme:
Bu şekilde çok basit bişey olsun istiyorum burada termostat dediğiniz link varmı örnek olarak iletebileceğiniz genelde termostatlar 65 e ulaştığında devreyi kesiyor diye biliyorum. Örnek açık 65c termostat yazınca bunlar var şebeke elektiriği için olan bişey 12v iletirmi?

Bu termostat normalde kapali, sen normalde acik mi istiyorsun? Buna bir tane role baglarsin. Rolenin normalde acik ucunu kullanirsin, 65c'yi gectiginde kapali olur. Nasil calismasini istiyorsan roledeki o ucu kullanirsin, termostat roleyi acip kapatir yalnizca.

Ben normalde bir kaç devrede kullanmıştım termostat ama şuan kaç voltta kullandığımı hatırlayamıyorum. Bir deneme yapmam lazım hatırlamak için.

Burada birine sordum. "220 voltluk bir termostatı 12v da kullanırsan üzerinden geçecek akım çok düşük olacağı için 65 derecede atması gereken termostat belkide 500 derecede atar" dedi. Tabi bu yorumdan da kesin emin değilim. Ancak deneme yapılarak emin olunabilir.

@M3ric 'in dediği gibi termostat 220v işe besleyip röle ile 12 volta anahtarlarsan yine iş görecektir.

Ayrıca devre hakkında biraz daha detaya ihtiyaç var. Mesela 12v da kaç amper akım geçecek?

Bu termostat normalde kapali, sen normalde acik mi istiyorsun? Buna bir tane role baglarsin. Rolenin normalde acik ucunu kullanirsin, 65c'yi gectiginde kapali olur. Nasil calismasini istiyorsan roledeki o ucu kullanirsin, termostat roleyi acip kapatir yalnizca.
birebir istediğim bu aslında sadece bu sistemin ısı 65c geldiğinde çalışmasını istiyorum 65 yada 60 tan düşükse fan dursun.

Bu tur bir ayarli termostat alabilirsin. Bununla 12V fan ya da her ne calistiracaksan onun adaptorune elektrik verir ya da kesebilirsin. Bir acik bir kapali ucu var. Bu sayede istedigin isiya geldiginde acik mi kapali mi olacak ne istersen o uctan elektrigi acik ya da kapali yapabilirsin. Bundan daha kolay bir yontem de bulamazsin.

Standart termostatlar tamamen mekanik birer anahtar gibi çalışıyorlar. Düğme yerine ısıyla tetiklenen bir anahtar düşünün. Üzerinde hiç akım olmasa bile ilgili sıcaklıkta açma-kapatma yaparlar. Voltaj ve akım kontaktörün maksimum dayanacağı voltaj ve akım değerlerini göstermek için kullanılıyor, aynı rölelerin kontaktörlerinde olduğu gibi.

Üzerinden geçecek akımın kontaktör ve iletken üzerinde mutlaka bir ısı etkisi var ve bu kesme derecesini dolaylı olarak etkiliyordur ancak çok düşük bir direnç sözkonusu olduğundan normal akımlarda etkisi azdır diye düşünüyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back