Baskı alırken iç dolgu yüzde kaç olmalı?

Arkadaşlar merhaba 3d yazıcı ile baskı alırken iç dolguyu neye göre ayarlamalıyım yüzde 20 ile baskı aldığımda vaya dayanıksız bir baskı ortaya çıktı orta sağlamlıkta baskı almak için yüzde kaç olmalıdır

Belki senin istediğin cevap değil, ama gerektiği kadar olmalı. Rafta duracak süs eşyası ise %20 nin bile altına inebilirsin. Mesela millet %0 dolgu ile vazo basıyor. Mekanik bir sistemin parçası ise dolgunun %50 veya üzeri olması lazım. Eğer plastiğin içine ısıyla gömülen dişli "insert" yerleştireceksen dolgunun %100 yapmakta fayda var. Ben kendi 3B yazıcımın kedisi için çok sayıda parça bastım. %100 dolgu ile ABS kullandım ve içine de dişli pirinç insert'lerden gömdüm.

1694875716029.png

Sağolasın abi bilgilendirme için somun montajlamam gereken bazı parçalar da basacağım süs eşyası da dolgu oranlarını ona göre ayarlarım artık

Wall count diye bir olay var. Aynı şekilde bottom ve top count diye 3 ayar daha var. Count yerine thickness da yazabilir.
Bu baskının dış yüzeyinin kaç katman olacağını ayarlıyor. Bu doluluk oranından daha etkili bir rijitlik katıyor.
Bir baskıyı tamamen doku almak yerine wall thickness, bottom/top thickness ayarlarını oynamak hem baskı süresini hem de toplam ağırlığı artırmadan rijitliği artırıyor.

Bu konuda kesin şu, kesin bu demeyi çok doğru bulmuyorum.
Bu bastığınız şekle, maruz kalacağı yük yada baskıya, kullanım alanına, kullandığınız filamentin türü/markası/modeline ve paketi açıldıktan sonra geçen süreye kadar birçok şeye göre değişir.

Bunun en güzel yolu deneme yanılma yöntemi.

Wall count diye bir olay var. Aynı şekilde bottom ve top count diye 3 ayar daha var. Count yerine thickness da yazabilir.
Bu baskının dış yüzeyinin kaç katman olacağını ayarlıyor. Bu doluluk oranından daha etkili bir rijitlik katıyor.
Bir baskıyı tamamen doku almak yerine wall thickness, bottom/top thickness ayarlarını oynamak hem baskı süresini hem de toplam ağırlığı artırmadan rijitliği artırıyor.

Bu konuda kesin şu, kesin bu demeyi çok doğru bulmuyorum.
Bu bastığınız şekle, maruz kalacağı yük yada baskıya, kullanım alanına, kullandığınız filamentin türü/markası/modeline ve paketi açıldıktan sonra geçen süreye kadar birçok şeye göre değişir.

Bunun en güzel yolu deneme yanılma yöntemi.
Teşekkürler hocam verdiğiniz bilgiler için deneye deneye öğreneceğiz artık :D

ESun en güzel filamentlerden biridir. Aynı zamanda en pahalılardan.

Abg kullandım ama makara açık kalınca bir süre sonra kırılmaya başlıyor. Muhtemelen bir daha almam.

Tinylab 3d 5-6 kg baskı aldım. Hiçbir problem yaşamadım. Tavsiye ederim.

Porima ile 100-150gr baskı aldım. Hoşuma gitti. Alırken Porima alayım mı diye düşünebilirim.

Baskı aldığım filamentlerden hepsi PLA idi. ABS yada PETG aynı derecede memnuniyet vermeyebilir. Pla dışında hiç baskı almadım.

ESun en güzel filamentlerden biridir. Aynı zamanda en pahalılardan.

Abg kullandım ama makara açık kalınca bir süre sonra kırılmaya başlıyor. Muhtemelen bir daha almam.

Tinylab 3d 5-6 kg baskı aldım. Hiçbir problem yaşamadım. Tavsiye ederim.

Porima ile 100-150gr baskı aldım. Hoşuma gitti. Alırken Porima alayım mı diye düşünebilirim.

Baskı aldığım filamentlerden hepsi PLA idi. ABS yada PETG aynı derecede memnuniyet vermeyebilir. Pla dışında hiç baskı almadım.
Denif denemedin mi hiç? :D

PETG denemeni tavsiye ederim. Baskısı, desteğin ayrılması pürüzsüz olması filan benim hoşuma gitti.

@Gokrtl filament alma durumu olduğunda Denif aklımda.

Bazen denk geliyor. Omniwheel araç tekerlek basarken yarım makara tinylab 3d çöp oldu. Fıstık gibi baskılar yarıda kırılınca çöpe gitti.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back