Behringer 802 Mikser ve UCA202 Ses Kartı İçin 3D Parçalar

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Uzun zamandır yapmayı planladığım bir kaç değişiklik vardı.
Biliyorsunuz benim LM1875 amfiyi mikserin altına tam oturacak şekilde yeni bir kutuya taşımıştım ve bu kutunun üzerine soğutucu alüminyumun sıcak hava tahliyesi için delikler açmıştım. Tabi mikseri amfinin üzerine koyunca o deliklerin kapanacağını akıl edememiştim zamanında.
20210729_225422.jpg

Ayrıca mikserin masamda yatay durmasını da istemiyordum. Bana göre ideal olanı 45 derece dik bir açı ile durmasıdır.
Hal böyle olunca oturdum fusion360 da mikserin 45 derece açıyla dik durabilmesi için sağına ve soluna bir aparat çizdim.
Mikserin yanındaki orjinal kapaklarını söküp bunları taktım.
Bu sayede hem LM1875'in sıcak hava tahliye deliklerini açtım, hem amfiden çıkan sıcak havanın mikseri ısıtmasını engelledim hem de istediğim gibi ergonomik bir görüntüye kabuştum.
20210729_142340.jpg
20210729_142350.jpg
20210729_142358.jpg

Amfinin üzerine 3D ile yazdığım yazıları da benim hayvanat kemirdiği için yenilerini bastım.

20200512_193913.jpg
20210729_225258.jpg

UCA202 Ses kartıma gelecek olursak; bir yere koyayım da orada dursun gibi bir tasarımı yok. sürekli mikserin sağında, solunda, önünde, arkasında yer değiştirip duruyordu. Kablosu da ayrıca başa bela idi. Bunun için de yine 3D yazıcıdan bir parça çıkardım. Bu arada bana geçen sene biri " sen 3d tasarımlar yapacaksın" dese mümkün değil cevabını verirdim. Bu konuda bayağı aştım kendimi :katil2:
Neyse Bu bastığım parçayı da çok beğendim. Tam mikserin arkasına konumlandırdım ve mikserin altındaki iki tane vidadan yararlanarak sabitledim.
20210726_194437.jpg
20210726_194454.jpg
20210726_194600.jpg
20210726_194641.jpg
20210726_195536.jpg
20210729_161729.jpg

Ekler

• 20210729_161729.jpg
    20210729_161729.jpg
    204.8 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:
Biliyorsunuz benim LM1875 amfiyi mikserin altına tam oturacak şekilde yeni bir kutuya taşımıştım ve bu kutunun üzerine soğutucu alüminyumun sıcak hava tahliyesi için delikler açmıştım. Tabi mikseri amfinin üzerine koyunca o deliklerin kapanacağını akıl edememiştim zamanında.
12604 eklentisine bak

Ayrıca mikserin masamda yatay durmasını da istemiyordum. Bana göre ideal olanı 45 derece dik bir açı ile durmasıdır.
Hal böyle olunca oturdum fusion360 da mikserin 45 derece açıyla dik durabilmesi için sağına ve soluna bir aparat çizdim.
Bu sayede hem LM1875'in sıcak hava tahliye deliklerini açtım, hem amfiden çıkan sıcak havanın mikseri ısıtmasını engelledim hem de istediğim gibi ergonomik bir görüntüye kabuştum.
12600 eklentisine bak12601 eklentisine bak12602 eklentisine bak

Amfinin üzerine 3D ile yazdığım yazıları da benim hayvanat kemirdiği için yenilerini bastım.

12605 eklentisine bak 12606 eklentisine bak

UCA202 Ses kartıma gelecek olursak; bir yere koyayım da orada dursun gibi bir tasarımı yok. sürekli mikserin sağında, solunda, önünde, arkasında yer değiştirip duruyordu. Kablosu da ayrıca başa bela idi. Bunun için de yine 3D yazıcıdan bir parça çıkardım. Bu arada bana geçen sene biri " sen 3d tasarımlar yapacaksın" de mümkün değil cevabını verirdim. Bu konuda bayağı aştım kendimi :katil2:
Neyse Bu bastığım parçayı da çok beğendim. Tam mikserin arkasına konumlandırdım ve mikserin altındaki iki tane vidadan yararlanarak sabitledim.
12607 eklentisine bak 12608 eklentisine bak 12609 eklentisine bak12610 eklentisine bak 12611 eklentisine bak 12612 eklentisine bak
Eline sağlık güzel olmuş @Gokrtl .Hangi marka 3D yazıcı önerirsin?Sen 3D yazıcı kullandığın için eksi ve artılarını biliyorsundur.Tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Eline sağlık güzel olmuş @Gokrtl .Hangi marka 3D yazıcı önerirsin?Sen 3D yazıcı kullandığın için eksi ve artılarını biliyorsundur.Tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Dışı seni yakar, İçi beni yakar :katil2:

Piyasada en yaygın kullanılan sanırım Ender 3 Pro. Yani orta yollu ev kullanıcısının alabileceği F/P ürünü bu.
3D yazıcı teknolojisi tam rayına oturmadığı için burada asıl iş kullanan kişiye düşüyor.
Yani yazıcıya bir baskı verip de mükemmel çıktı beklemek, eğer sen bizzat yazıcıya hakim değilsen hayal olur.

Rastgele figürler basmak sıkıntı çıkarmıyor ama eğer bastığın parça bir yere milimetrik oturması gerekiyorsa sıkıntı büyük oluyor.
Ben yazıcıyı tam istediğim ölçüleri çıkarması için kalibrasyon yapsam da yine de bire bir olmuyor.
Mesela şu mikserin yanlarının ayarını tutturana kadar 4 defa yanlış parça bastım. 1 parçayı 8 saatte bastı. 4x8 saat = 32 saat boşa geçen zaman.
Ayrıca 1 parçaya harcadığım filamanet 43gr. 4x43 gr = 172gr filament çöpe gitti.

Bunun yanında ilk günler güzel olsa da zaman geçince artık ayar tutmuyor yazıcı ve alternatif yollar aramaya başlıyorsun.
Eğer bir yazıcı alacaksan peşin peşin şunları da yanında almanı tavsiye ederim.
BL-Touch
Bol bol yedek nozzle
Sessiz anakart (Aldığın makinedeki eski anakart ise)
Pei Kaplı yay çeliği tabla
Z Ekseni için ikinci mil

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Bunların dışında bir kaç parça da kendin basmalısın. Onlar thingiverse sitesinde hazır olarak var zaten.
Yazıcıyı aldıktan sonra eğer sabırlı biri isen uğraşa uğraşa, adım adım yazıcının çalışma mantığını çözüyorsun.
Aslında bu da iyi bir şey. Yazıcı ile ilgili çok detaylı bilgi sahibi oluyorsun. İstesen de, istemesen de :D

Vee her şeye rağmen yazıcıya hakim olduktan sonra vazgeçilemez bir alet oluyor senin için.
Öyle aklına gelmeyecek yerlerde lazım oluyor ki, şaşar kalırsın.
Ben bunu şeye benzetiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Sagıp Sabancı idi;
"Her kesin elinde cep telefonu olması neye yarayacak" deyip, gereksiz alt yapı yatırımı olarak görüp, geldiği noktayı gördükten sonra pişman olması gibi bir şey. Şimdilerde uykudan uyanan yataktan çıkmadan cep telefonunu eline alıyor.

Bu konuda bana @batubay 'ın da çok desteği oldu. Bu konuda bilgisi çok iyidir. Konu açtığında illaki sana da yardımı dokunur.

Benzer birşeyi benim behringer um2 ve phonic 502mm mixerim için düşünüyorum ama um2 nin yapısı itibariyle nasıl tasarlarım bilmiyorum

Ha birde şuanda kullandığım masamda buna müsait değil en yakın zamanda masımıda güzel dizayn edebilirsem iyi olacak

Sağlık? Sadece tasarım aşamasını gorsellestimek için yahu. Göze hoş geldi mi yani beğendiniz mi sonrasında bilgisayar veya 3D yazıcı varsa değerlerinizi girersiniz.

12604 eklentisine bak

12600 eklentisine bak12601 eklentisine bak12602 eklentisine bak

12605 eklentisine bak 12606 eklentisine bak

UCA202 Ses kartıma gelecek olursak; bir yere koyayım da orada dursun gibi bir tasarımı yok. sürekli mikserin sağında, solunda, önünde, arkasında yer değiştirip duruyordu. Kablosu da ayrıca başa bela idi. Bunun için de yine 3D yazıcıdan bir parça çıkardım. Bu arada bana geçen sene biri " sen 3d tasarımlar yapacaksın" dese mümkün değil cevabını verirdim. Bu konuda bayağı aştım kendimi :katil2:
12607 eklentisine bak 12608 eklentisine bak 12609 eklentisine bak12610 eklentisine bak 12611 eklentisine bak 12612 eklentisine bak
Lm1875 amfinin devre tasarımı sana mı ait abi?

Olur neden olmasın
Buradan gerekli tüm dosyaları indirebilirsin.

Buradan güvenilir kalitede LM1875 alabilirsin. Stereo için 2 adet lazım. Testler sırasında bozulmasına karşın yedekli de alabilirsin.

Peşin söyleyeyim masraflı bir iş. Söz konusu ses olunca kaliteden ödün verilemiyor. Aksi taktirde ses bize uğultu, cızırtı, dip ses vs olarak geriye dönüyor.

İstersen sadece amfi olarak yapıp benim yaptığım gibi bass, tiz, mid olaylarını miksere bırakabilirsin.
İstersen de "tone control" devresini de yapıp amfi üzerinden potlar ile kontrol edebilirsin.

Tone Control'lü hali
WhatsApp Image 2019-02-07 at 14.09.49(1).jpeg

Tone Control'süz hali
20200801_174952.jpg

Sohbet üzerinden uzun zaman geçmiş ama 3d yazıcı için birkaç şey de ben ekleyeyim.
IMG_20211209_085709.jpg
IMG_20210914_151423.jpg
IMG_20210914_083416.jpg
IMG_20211025_090703.jpg

Ekler

• IMG_20211209_085028.jpg
    IMG_20211209_085028.jpg
    110.4 KB · Görüntüleme: 93

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back