Bir guc kaynagi icin guc transistoru secimi?

serkan_48

Kıdemli Üye
Elimde bir guc kaynagi var. 30 volt 3 amper ayarli bir lineer guc kaynagi.

Tamir ve restorasyonu ile ilgileniyorum. Guc kaynaginda sogutucu yoktu bende kanatli sogutucu takacağım. Transistor adedi 2 tane ve ben 4 e cikartmayi dusunuyorum. Bu noktada transistorlerde aklimda uzun suredir yatan bir iki soru var.

2n3055 transistor yerine yine 2n3055 mi kullanayim? Ayrica bu aşağıdaki 3055 ler arasinda ne farklar var. Metal kılıf yerine plastik kılıf kullansam dez avantaji olurmu? Birde iki tane plastik kilif var. Bunlar arasinda ne fark var?

Tesekkurler.
images (1).jpeg
images (2).jpeg
images (3).jpeg

Kılıfa göre ısıl iletkenlik değişiyor Serkan. En yüksek gücü TO-3 kılıf ile alırsın.

iki adet 2n3005 3amper için bence yeterince iyi. Soğutma olduktan sonra 4 adet olması gerekli olmayabilir.

iki adet 2n3005 3amper için bence yeterince iyi. Soğutma olduktan sonra 4 adet olması gerekli olmayabilir.

Acikcasi transistoru 4 yada 5 e cikarip trafoyu büyütmeyi dusunuyorum. Kopru diyotuda degistiricem. Ama tembelligime gelirse buna dokunmam bu sekli ile bile bir cok isimi gorur. Fazlasi ile gorev yapar bana.

Belki pwm tabanli bir guc kaynagi yaparim. Sayin devreci nin yaptigi devrenin daha basitini yapmayi dusunuyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back