Birden fazla bileşenden oluşan bir parçayı tek seferde basmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Deneme amaçlı bir makara tasarladım ve basmak istedim bugün:

1588452531307.png

Bunu bu şekilde dilimledim ve sonra da yazıcıya verdim. Ama yazıcı her üç bileşeni sırayla basmaya başladı. Bu tabi istediğim şey değildi, çünkü yazıcı kafası, ikinci parçayı basarken bitmiş olan ilk parçaya çarpabilir.

Ben de katı modelleme programında her üç parçayı "assembly boolean" denen bir işlem ile birleştirdim ve onu TEK PARÇA imiş gibi tanımladım. Sonra da bu şekilde dilimleyiciye verdim. Şimdi her üç parçayı da aynı anda, katman katman basıyor.

Eğer ikinci parçayı basarken birincisine çarpma riski yoksa sırayla da bastırılabilir aslında. Ama bunu değerlendirmek için mental enerji harcamaya gerek yok bence. Bir de öncelikle her parça için ilk katmanın başarılı bir şekilde yapıştığını daha ilk başta görmek iyi oluyor. Yoksa ilk parçayı iki saatte basar, sonra ikinci parçaya başlayınca ilk katmanın iyi yapışmadığını görürsün ve iki saat de boşa gitmiş olur.

Simplify3D'da karşılıklarını bilmiyorum ama senin ayarlarında bir hata var. Simplify3D'da birden fazla baskıyı aynı anda sorunsuz bastığını biliyorum. Cura için ben farklı parçaları tek seferde bastırdığımda her katmanda sırası gelen parçayı basıyor, yani tek parçaymış gibi davranıyor.
Mavi alanlar ilk katman:

1588465877533.png

Yapıştırma için sadece farklı nesneler değil bazen ufak destekler için de kullanışlı olan bir ayar var Cura'da, aşağıdaki fotolarda sağda göreceğin "Yapı Levhası Yapıştırması" menüsünde Yapı levha türünü Etek yaparsan etrafına, Kenar yaparsan malzeme civarına ve Radye yaparsan yaparsan ilk katmanı olduğu gibi ızgara şeklinde basıyor. Böylelikle ayrı ya da küçük parçaların filan yapışma sorunu ortadan kalkıyor.

Etek:
1588465593223.png

Kenar:

1588465633038.png

Radye:

1588465682453.png

Ekler

• 1588465848402.png
    1588465848402.png
    269.9 KB · Görüntüleme: 231
Belki de sorun benim katı modellemenin ürettiği STL dosyasında. Üç parçayı içeren assembly'yi STL ye dönüştürünce Simplify3d bunları sırayla basıyor. Fusion360 kullanmayı bilmiyorum belki de onun ürettiği STL de farklı davranacaktır.

Ama şunu yapınca ancak aynı anda basıyor: STL dosyasındaki üç parçayı Simplify3d içinde bileşenlerine ayırıyorum. Sonra da her birisi için ayrı bir process tanımlıyorum (process'ler tam olarak aynı), sonra da prosesleri aynı anda işlettiriyorum. Yani gereksiz yere, birbirinin tam aynısı olan 3 ayrı process oluşturmak gerekiyor. Onun yerine assembly boolean yapıp bunu tek bir parça olarak tanıtmak bence daha mantıklı.

STL üretmiyorum, yazdırma seçeneği var gövdeyi seçip doğrudan yazdırıyorum. İnternetten indirdiğim STL dosyalarında da sorun olmuyor.

STL üretmiyorum, yazdırma seçeneği var gövdeyi seçip doğrudan yazdırıyorum. İnternetten indirdiğim STL dosyalarında da sorun olmuyor.

Tamam işte, thingiverse'den mesela birden fazla bileşenden oluşan parça indir, o TEK PARÇA olarak görünüyor. Yani STL yi hazırlayan zaten katı modellemede onu birleştirmiş oluyor.

Örnek olsun diye thingiverse'de rast gele başka kullanıcıların yaptığı biri pikachu diğeri kuş yemliği olan iki farklı stl çizimi indirip Cura ve Simplify3D içine koydum. Bunlar birden fazla bileşen değil doğrudan başka kullanıcıların yaptığı iki farklı çalışma.

1588511625593.png

1588511851923.png

İstersen bir de STL dosyanı gönder bendeki dilimleyici ile deneyelim.

Birden fazla bileşen ile kasttettiğim şey, tablanın üzerinde ayrı ayrı parçaların olması. Yani o pikachu'da da üç tane ayrı bileşen var. Ama tek parça imiş gibi STL export edilmiş diye düşünüyorum.

Benim makaranın normal olarak assembly yapıp o şekilde STL export ettim. Bir dene bakalım sende ne yapacak.

Ekler

• ayri_ayri.stl
    727 KB · Görüntüleme: 175
Ayrı ayrı basmıyor, iki dilimleyici de olması gerektiği gibi katman katman tümünü birlikte yazıyor

1588513539700.png

1588513551321.png

Hmm tamam. O zaman dediğin gibi benim ayarlarda bir sakatlık var :rolleyes:

Curada bunun için direkt yazdırma dizisi diye bir ayarı var. Tablada 3 parça varsa ister tek tek yazdırır ister tümünü birden. Tek tek yazdırırken de diğer parçaya çarpma gibi bir durum olmaz. Kullandığınız dilimleyici için "print sequence" başlığı altında ayarlara bakabilirsiniz. Diğer bir konu 3 adet parçanın tek bir stl olarak export edilmesi durumunda da yine Curada mesh tools özelliğini kullanarak parçaları ayrı parçalara dönüştürebilirsiniz. Yol yakınken sizi Curaya buyur edelim.:cheeky3:

Curada bunun için direkt yazdırma dizisi diye bir ayarı var. Tablada 3 parça varsa ister tek tek yazdırır ister tümünü birden. Tek tek yazdırırken de diğer parçaya çarpma gibi bir durum olmaz. Kullandığınız dilimleyici için "print sequence" başlığı altında ayarlara bakabilirsiniz. Diğer bir konu 3 adet parçanın tek bir stl olarak export edilmesi durumunda da yine Curada mesh tools özelliğini kullanarak parçaları ayrı parçalara dönüştürebilirsiniz. Yol yakınken sizi Curaya buyur edelim.:cheeky3:

Simplify3D de de izlediğim prosedür o. Birden fazla parça içeren STL yi bileşenlerine ayırıyorsun. Sonra da birden fazla "Process" oluşturup her bir process'in hangi bileşen için geçerli olduğunu belirtiyorsun. Sonra da process'leri ya aynı anda, yada sırayla işletebiliyorsun.

Cura ve Slic3r kurulu zaten. Simplify3D yi de deniyorum (bunu yazıcının üreticisi önermişti bana, ben kendim Slic3r ile boğuşuyordum ondan önce :) )

Ama Cura konusunda üyelerimiz arasında bilgi birikimi olması beni açıkça oraya doğru yönlendiriyor.

Hocam diğer 3d gönderilerinize de baktım ve Cura büyük ihtimalle sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaz diye düşünüyordum ama Curada da aynı proses içinde farklı dolgu yoğunluğu gibi ayarları artık yapabiliyorsunuz. Hiç denemedim, ihtiyacım olmadı fakat yarına bunu denemiş olurum. 1.5-2 senedir Curayla seviyeli bir ilişkim var. Şimdiye kadar destek dışında üzmedi. :tamam2:

Hocam diğer 3d gönderilerinize de baktım ve Cura büyük ihtimalle sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaz diye düşünüyordum ama Curada da aynı proses içinde farklı dolgu yoğunluğu gibi ayarları artık yapabiliyorsunuz. Hiç denemedim, ihtiyacım olmadı fakat yarına bunu denemiş olurum. 1.5-2 senedir Curayla seviyeli bir ilişkim var. Şimdiye kadar destek dışında üzmedi. :tamam2:

Yazıcı olarak hangi makina var? Bir de ne tarz şeyler basıyorsun genelde?

Cura veya Slic3r nin tüm işlerimi görmesini istiyorum, çünkü her ikisi de linux altında çalışıyor. Ama Simplify3d Windows'a özgü bir yazılım ve paralı. Avantaj/dezavantajlarını daha hala anlayamadım, yani hem o parayı vermeye, hem de ilkel Windows altında çalışmaya değer mi hala bilemiyorum :)

Fakir adamın olmazsa olmazı ender 3 var.:D Benim baskılarım genelde duş başlığının adaptörü kırılır ona parça basarım, evdeki eşyaları sabitleme aparatı, rulo havlu askısı gibi boş adam işleri oluyor. Çizip çıktısını alabilmek çok güzel bir duygu. Genelde evde kırılan, bozulan şeyler ya da hazır modeller basarım.

Benim de Curayı seçme nedenim en başta ücretsiz olmasıydı ve kullanıcı dostu gelmişti bana. Kolay alıştım. Bir de dilimleyicide ayar tutturunca hiç bozmak istemedim. Ben mühendislik yazılımları için windows kullanmaya devam ediyorum. Başka çarem yok. :cheeky3:

Fakir adamın olmazsa olmazı ender 3 var.:D Benim baskılarım genelde duş başlığının adaptörü kırılır ona parça basarım, evdeki eşyaları sabitleme aparatı, rulo havlu askısı gibi boş adam işleri oluyor. Çizip çıktısını alabilmek çok güzel bir duygu. Genelde evde kırılan, bozulan şeyler ya da hazır modeller basarım.

Benim de Curayı seçme nedenim en başta ücretsiz olmasıydı ve kullanıcı dostu gelmişti bana. Kolay alıştım. Bir de dilimleyicide ayar tutturunca hiç bozmak istemedim. Ben mühendislik yazılımları için windows kullanmaya devam ediyorum. Başka çarem yok. :cheeky3:

Ender çok iyi bir yazıcı. Genelde hep methedildiğini görüyorum internette. Bir diğer çok populer model de Prusa'nın mark serileri.

CAD/ECAD ve katı modelleme için Windows şart hakkaten. Bir de bizim firmanın ürettiği ev eğlence sistemlerinin kontrol yazılımlarının da hem Windows hem Mac versiyonları var, dolayısıyla nefret etsemde hem Windows hem Mac bulundurmak zorundayım.

• Beğen
Reactions: 333
Örnek olsun diye thingiverse'de rast gele başka kullanıcıların yaptığı biri pikachu diğeri kuş yemliği olan iki farklı stl çizimi indirip Cura ve Simplify3D içine koydum
Merhaba Cura da aynı tabla üzerinde iki ayrı dosyayı nasıl açabiliyorsunuz ? bilgilendirirseniz çok sevinirim .
A. Şua TORTU / ta2ad

Merhaba Cura da aynı tabla üzerinde iki ayrı dosyayı nasıl açabiliyorsunuz ? bilgilendirirseniz çok sevinirim .
A. Şua TORTU / ta2ad
Buldum buldum :)
Sol üstdeki Dosya menüsünden önce Yeni Proje açılyor sonra Dosya yükle ile peşpeşe dosyalar yükleniyormuş .
Yine de teşekkürler en azından forumda Curanın bunu yapabildiğini yazmışsınız da araştırıp buldum .

@ta2ad foruma hoşgeldin.

Bilgi için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back