bjt ile ilgili aklıma takılan bir konu

Hocam anahtarlamalı yani doyumda çalışmasında beta değerlerinin dışına çıkıyor zaten doğru mu?

Transistör doyuma ulaştığında beta değeri oldukça düşük oluyor çünkü kollektör akımı sınırlara yakın bir seviyede bulunuyor. O yüzden zaten anahtarlama uygulamalarında transistörün gerçek betası ne olursa olsun, baz direncini hesaplarken betanın 25 gibi olduğu varsayılır ve böylece satürasyon garanti edilir.

300mA çeken 12V fanım ve Bd139um var.Doyuma gitmesi demek kollektörün sınır koşularına çıkması demek ise Bd139 1.5A verebiliyor.Ben bu fanı doyumda hiç süremeyecek miyim?

BD139 kollektöründen, bu transistörün sınır akımı olan 1.5 A geçerse, bu transistörün o akımdaki betası çok düşük olacaktır. Eğer kollektörden sadece 300 mA geçiryosa, beta gene normale göre düşük olur, ama 1.5 A deki betadan fazladır. Her akım için değişik beta varsayımı yapacağına, en kötü durum olan 1.5 A e göre düşünüp betayı da 20 gibi alırsan, her akım değerinde satürasyonu garanti etmiş olursun.

sonra da base akımı yavaş yavaş düşürerek tam satürasyon noktasını yakalayıp güç tüketimini azaltabilirim.Yani betayı 20 aldık diye base akımını boşa artttırmış olabilirim değil mi?

sonra da base akımı yavaş yavaş düşürerek tam satürasyon noktasını yakalayıp güç tüketimini azaltabilirim.Yani betayı 20 aldık diye base akımını boşa artttırmış olabilirim değil mi?

Elinde iki tane BD139 olsa, ikisinin de betası birbirinden çok farklı olabilir. Böyle bir optimizasyon yapmak zorunda isen, yani güç tüketimini azaltmak zorunda isen, o zaman belli bir üreticiden 100 tane BD139 alırsın ve bir istatistik çıkarırsın. Hepsinden 300 mA geçerken betanın değerini belirleyip en düşük betaya göre hesap yaparsın. Ama genelde bunu yapmaya gerek olmuyor. BD serisi bir transistör için örneğin beta = 20 ye göre gidersen iyi sonuç alırsın. 300 mA için de baz akımı 15 mA çıkar ve 15 mA den de tasarruf sağlamak artık sineğin yağını yüzmek olur :)

1620127159898.png

Hocam sizin anlatımıznıdan yola çıkarak şöle yaptım BD139 göremedim.
300mA 12 V fan var elimde 0.2V doyum voltajı geriye kalan 11.8 fana gelecek
11,8 /0.3A=40ohm R2 motoru simüle ediyor
0.3/25=12mA base akımı gerekli
(12-VBe)/12mA=0
11,3/12mA=1000 civarı base direnci lazım.

base akımı

1620127580932.png

kollektör akımı

1620127620605.png

bu da VCE gerilimi

1620127653427.png

Evet aynen, hesabı anlamışsın. Şimdi bir de bunu gerçek devre olarak kurup ölçümleri yaparsan ve simulatör ile benzer sonuçlar aldığını görürsen hem simulatöre güvenin artar hem de aklında daha iyi kalır.

Evet aynen, hesabı anlamışsın. Şimdi bir de bunu gerçek devre olarak kurup ölçümleri yaparsan ve simulatör ile benzer sonuçlar aldığını görürsen hem simulatöre güvenin artar hem de aklında daha iyi kalır.
hocam teşekkürler aydınlandım

Direnç ile betanın bir alakası yok. Ama direncin varlığı, transistör karakteristik eğrilerini değiştiriyor. Mesela 47 direnç koyunca eğriler sağa doğru kayıyor.

10036 eklentisine bak

Kollektöre 4.7k direnç koyarsan artık transistör sabit akım modundan çıkıyor

10037 eklentisine bak
Hocam zamanınıda şöle bir cevap vermiştiniz.Sabit akım modu tam olarak ne diye geçiyor.Doyumda gözüküyor ama eğri olan kısım lineer diye biliyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back