Bms devresi akım sınırlama

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba
Bms devrem 10amper
2s'lik.Doldururken akımı ne zaman kestişi görmek için 9 volta kdr çıkardım 2amperde kesti.Bu 10amperlik sadece deşarj için sınırlama mı?Bu kdr deşarj edecek yüküm yok şuan test edemiyorum.

Genelde BMS ler satıştaki belirtilen akımlar deşarj korumasıdır. 10 amperlik bms çıkıştaki çekilen akımı 10 amperi geçince normal şartlarda çıkışı kapatır. Ama çin malı ürünler için bu durumu bu özelliğin gerçek değerinde çalışıp çalışmadığını söyleyemem.

Birde piyasada satılan bms ler şarj görevi görmez. Şarjı ayrı bir balans şarj aleti ile şarj etmelisiniz. Bu bmslerin büyük bir kısmı şarj esnasında hücre gerilimlerini akımlarını kontrol etmiyor.

teşekkürler hocam birde bu entegrelerin cs akım ölçme pinlerine 1-2k direnç atıyorlar current limiting yazmışlar blok diyagramında op-amp'a giriyor.Op-amp girişleri high empedans?cs pini nasıl akım çekecek?

Current sense akim çekmez.

Akim kolundaki direnc üzerinde düşen gerilimi ölçer. Siz oradaki direnci değiştirerek ana koldan devreden geçecek akımı ( kesme yada limitleme ) kontrol edersiniz.

bu 1s için kullanılan bir devredir.
R2 için datashette ters bağlantıda aşırı gerilim önleme ve aşırı deşarj kitlemek için kullanır denmiş.
güç kaynağını ters bağladığımda da anlık akım çekip sonra kitliyor sistemi.
birde aşırı deşarjda cs pini dahili direnç ile vcc çekilir denmiş.
burdaki R2nin kullanım amacı hala aklıma yatıramadım.

Ekler

• 1624724027850.png
    1624724027850.png
    95.3 KB · Görüntüleme: 123
Arkadaşlar. 4S korumalı ve balanslı BMS devresine 2 parelel 4 seri 3500 mAh 3C pil grubu bağladım. Pilin şarj akımının kendi üzerinde yazan akımın %10 ila % 30 arasında (350 mAh ile 1050 mAh arasında) bir akımla şarj edilmesi gerekir deniyor. Bu her pile göre farklılık gösterir mi? Balanslı BMS şarj akımını kontrol ediyor mu, ediyorsa pilin yapısını nasıl biliyor, etmiyorsa dışarıdan biz mi kontrol etmemiz gerekir. Yukarıda yazdıklarım yanlışsa bu batarya grubunu kaç volt ve kaç amperle şarj etmeliyim. Ayrıca 3500 mAh pili maksimum kaç amperle sağlıklı olarak şarj edebilirm. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

Arkadaşlar. 4S korumalı ve balanslı BMS devresine 2 parelel 4 seri 3500 mAh 3C pil grubu bağladım. Pilin şarj akımının kendi üzerinde yazan akımın %10 ila % 30 arasında (350 mAh ile 1050 mAh arasında) bir akımla şarj edilmesi gerekir deniyor. Bu her pile göre farklılık gösterir mi? Balanslı BMS şarj akımını kontrol ediyor mu, ediyorsa pilin yapısını nasıl biliyor, etmiyorsa dışarıdan biz mi kontrol etmemiz gerekir. Yukarıda yazdıklarım yanlışsa bu batarya grubunu kaç volt ve kaç amperle şarj etmeliyim. Ayrıca 3500 mAh pili maksimum kaç amperle sağlıklı olarak şarj edebilirm. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

BMS Battery Management System - Batarya yönetim sistemi, Lityum iyon pillerin güvenli ve verimli bir şekilde şarj ve deşarj edilmesini sağlayan devre sistemleridir. BMS devreleri pil gruplarını dengelemek aşırı şarja veya aşırı şarja veya aşırı deşarja karşı korumak hücre sıcaklığını izlemek şarj akımını kontrol etmek gibi fonksiyonları yerine getirir.
Şarj akımının %10 ila %30 arasında olması istenen değerdir ve her bir hücre veya pil için ayrı ayrı geçerlidir. Balanslı BMS devresi her bir pilin voltajını izler ve piller arası voltaj farkını dengeler. BMS pil grupları arasındaki voltaj farkını azaltıp sağlıklı bir şekilde şarj edilmesini sağlamak için şarj akımını kontrol eder.
BMS genellikle şarj kontrol entegresi ve güç transistörleri kullanarak şarj akımını kontrol eder. Şarj kontrol entegresi belirli bir şarj akımını algılar ve gerekli kontrol sinyallerini transistörlere göndererek akımı düzenler. Bu sayede pil gruplarındaki her bir pilin eşit şekilde şarj olması ve aşırı akımın engellenmesi sağlanır.

BMS Battery Management System - Batarya yönetim sistemi, Lityum iyon pillerin güvenli ve verimli bir şekilde şarj ve deşarj edilmesini sağlayan devre sistemleridir. BMS devreleri pil gruplarını dengelemek aşırı şarja veya aşırı şarja veya aşırı deşarja karşı korumak hücre sıcaklığını izlemek şarj akımını kontrol etmek gibi fonksiyonları yerine getirir.
Şarj akımının %10 ila %30 arasında olması istenen değerdir ve her bir hücre veya pil için ayrı ayrı geçerlidir. Balanslı BMS devresi her bir pilin voltajını izler ve piller arası voltaj farkını dengeler. BMS pil grupları arasındaki voltaj farkını azaltıp sağlıklı bir şekilde şarj edilmesini sağlamak için şarj akımını kontrol eder.
BMS genellikle şarj kontrol entegresi ve güç transistörleri kullanarak şarj akımını kontrol eder. Şarj kontrol entegresi belirli bir şarj akımını algılar ve gerekli kontrol sinyallerini transistörlere göndererek akımı düzenler. Bu sayede pil gruplarındaki her bir pilin eşit şekilde şarj olması ve aşırı akımın engellenmesi sağlanır.
Cevap için teşekkür ederim. Elimde bulunan ayarlı adaptörle 4S batarya grubunu 1 amper civarı şarj ediyorum. Akım ayarlı olmadığı için voltajı manuel olarak yükseltmem gerekiyor. 16.8 V verdiğim zaman akım 2.5-3 amperi buluyor. Sormak istediğim BMS devresi akım kontrolü yapıyor deniyor ama şarj akımını gerçekten kontrol ediyor mu? Değilse Akım ve voltaj ayarlı bir kart alacağım. Diğer konu
linkindeki gösterge sıhhatli çalışır mı? Batarya grubunun gerçek durumunu net olark öğrenebilir miyim?

Şarj akımı : 2 parelel 4S BMS batarya gurubunu 1.5 amper ile şarj etmem doğru olur mu? Okuduklarımdan BMS devresinin pilleri seri şarj ettğini çıkardım. Parelel piller akımı paylaşacağı için pillerden herbiri 750 mA ile şarj olacağını düşünüyorum. Sonraki zamanlarda bu durum sıkıntı çıkarır mı? Teşekkürler.

Genel olarak pil kapasitesi /2 = şarj akımı mantığı ile hareket edilir piyasada. 3500mAh için 1750mA şarj akımı uygundur. Paralel durumda 3,5A besleme akımı gereklidir.
Pillerin data sheetlerinden doğru bilgiye ulaşılabilir. BMS Besleme devresinin akım değerinin büyük olması problem değil küçük olması problemdir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back